Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Nepřítomnost spermií v ejakulátu, azoospermie - byliny, bylinky, léčba, babské rady

1 odpověď
(stránka otevřena 1280x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych Vas moc poprosit o radu. Mám bratra, který se dozvěděl, že pravděpodobně trpí azoospermiozou (doufám, že jsem to dobře skloňovala). Mohl by jste mi prosím poradit jaké bylinky by měl užívat na podporu organismu? Doporučila jsem mu detoxikační kůru (bez alkoholu a kouření) pestřejší stravu, pohybový režim je na vysoké úrovni. Bylinky na detox například ostropestřec, kopřivy, ale jsem přece jen samouk a moc bych mu chtěla pomoci. Mohl by jste mi pomoc? Ještě se neví jestli je to způsobené tím, že se netvoří nebo nemožností průchodnosti. Snaží se o miminko
A jsou z toho smutní. Moc Vám předem děkuji za odpověď.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
V podstatě máte pravdu. Pokud má někdo takovou zásadní poruchu spermiogramu, měl by zcela přehodnotit vše kolem sebe - kvalitu stravy a vody, duševní pohodu, pokud je to možné, měl by se vyhýbat stresu a znečitěnému prostředí (což je složité).
Z obecných doporučení bych mj. uvedl následující: Vhodná skladba výživy zajišťuje dostatek potřebných látek pro správnou funkci hormonální soustavy včetně pohlavních orgánů. Velmi důležitý je z tohoto hlediska zinek a také vitaminy A a C.
Dlouhodobé působení alkoholu (který zmiňujete) na lidský organismus snižuje sexuální aktivitu, ale právě i kvalitu spermiogramu. Pokud má bratr nadváhu, bylo by žádoucí hmotnost zkorigovat (opět vliv na hormonální stránku, psychiku ad.).
Samozřejmostí je pohybová aktivita. Lze doporučit zvýšit ve stravě příjem celeru, petržele, česneku a křen, kterému se říká český ženšen, a to proto, že působí velmi příznivě na močové a pohlavní cesty a také má vysoký obsah vitaminu C.
Vyhýbat by se Váš brat neměl ani jablkům, červené řepě. Vitamin C je pro mužskou potenci a kvlaitu spermií velmi důležitý. Pokud Váš braztr kouří, měl by toho okamžitě zanechat (klidně i s podporou odborníka - seznam odborníků je na http://www.KurakovaPlice.cz ) kouření má totiž naprosto zásadní vliv na kvalitu spermií.
Dalším důležitým a potřebným prvkem pro správný vývoj spermií je zinek, který najdete v semenech dýně a slunečnice, v houbách, obilných klíčcích a cibuli. Dostatečný přísun zinku podporuje potenci, zajišťuje normální fungování prostaty a okrajově má vliv i na spermiogram. Včelí pyl je jedním z nejlepších zdrojů zinku a vitamínu A.
Dále lze doporučit vyšší příjem lískových oříšků (bio), ovesných vloček, med us pylem, výtažků z včelí mateří kašičky.
Mohl by užívat med s pylem: 3x denně 1 čajovou lžičku.
Pokud nic z výše uvedeného nebude mít efekt a ani za cca. 6-12 měsíců nedojde k vývoji v kvalitě spermiogramu, pak nevím co dalšího doporučit.


Ještě na okraj podotýkám, že vliv na kvalitu spermií má i teplota šourku. Bratr by měl nosit trenýrky nebo jiné volné spodní prádlo a ve vaně by neměl mít moc horkou vodu (lépe sprchovat se vlažnou vodou).


Přeji Vašemu bratrovi i Vám vše dobré a děkuji za projevenou důvěru.