Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Nevyživený, špatně se vyvíjející plod v děloze - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba, dietetika

1 odpověď
(stránka otevřena 793x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Dcera 26 let druhé těhotenství. První v pořadku. Nyní je v 8 měsíci. Dítě má něco malinko přes 2 kg. Je nedostatečně vyživené. Placenta se oděluje. A má málo plodové vody. Miminko jak maminka říka je velmi aktivní. Takže ji to budí a je unavená. Tlak má občas zvíšený. V minulém životě asi byla koza, páč pořád baští něco zeleného. Pečivo většinou celozrné. Na začátku těhotenství si občas dopřála grilované maso ale i tam měla saláty. Prosím co dělat aby miminko dostatek a přibralo.

Děkuji
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

záleží na tom, jak moc je placenta oddělena, nejspíše "pouze" částečně a plod by tedy měl mít stále možnost čerpat pro svůj vývoj živiny. Nevím, jak se dcerka přesně stravuje, nicméně, platí to, co po celé těhotenství.
Rozdělte jídelníček co 6 porcí, zaměřte se na kvalitní sacharidy nízkého glykemického indexu, které dodají energii postupně. Na sacharidech jídelníček nešiďte, právě ony podporují vylučování inzulínu, který má za výsledek vznik tukové tkáně plodu. Zaměřte se však opravdu na ty, které mají nižší glykemický index, to znamená žito, pohanka, jáhly, čirok, quinoa, amarant, rýže basmati, brambor vařený ve slupce, batát, slzovka, luštěniny, pokud dcerka snese a nečiní jí problém.

Dále, myslete na kvalitní bílkovinu, která je rovněž potřeba, neb se jedná o stavební složku. Tady zase doporučím chystat výživný masový a kostní vývar, krůtí, kuřecí maso v přijatelné úpravě, žádné smažení, dále ryby, výborný je losos s volné přírody, makrela (ne uzená), treska (např. pro děti, je čistější), sardinky ve vlastní šťávě.
Tvaroh, tučnější jogurt, tvrdý sýr, ne plísňový.

Z tuku pak doporučuji omega 3 a 6 NMK ve vyvážením množství a poměru, naoř. lněný olej, len, konopné semínko, ale i olivový olej, můžete i máslo, ořechy, semínka.

A samozřejmě zelenina, čerstvá, ovoce.

Ráno pak železité potraviny, jako je quinoa, rozinky, švestky, mohou být i sušené, melasa k doslazení, případně do vlažné vody s citrónem, nápoj doplní železo a podpoří střevní peristaltiku.

Nešiďte se na jídle, opravdu 6 menších porcí.

Nyní je dobré již také pít maliník, ke zjemnění porodních cest, ke konci výrazně porod ulehčí. Zařadit doporučuji rovněž lněné semínko, mleté, na kaši, do vody.

Držím pěsti, aby dcerka vydržela a ještě pár týdnů oba počkali ?

Nyní prosím vyčkejte na odpověď bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.

Zdraví Mgr. Zuzana Švédová, DiS. nutriční terapeut (http://www.zuzanasvedova.cz)