Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Noční kašel u dítěte - příčina, léčba

4 odpovědi
(stránka otevřena 6134x)

Dotaz:

Mám tříletou dcerku. Od šesti měsíců každý podzim, zimu a jaro trpí na hrozně kašle. Začne to v září, dostane rýmu ta trvá tak 3 dny a potom z toho začne kašlat. To by nebylo až tak hrozně, ale kašel se ji objevuje hlavně večer před spaním a pak prokašle celou noc. Dnes se i pozvracela z toho kašle. Chudinka je z toho hrozně vyčerpána.
Lékařka mi předepsala léky na astma, aniž by udělala jakékoliv vyšetření. Což se mi nelíbí a chci nejdříve získat někde nějakou radu a vyzkoušet bylinky a přírodní zdroje, než to do ní začnu cpát. Je to hrozně vyčerpávající i pro mě.
Mám ještě 9 měsíčního syna. Nemáte prosím nějakou radu?
Vaše články čtu pravidelne a v mnoha věcech nám pomohly rady. Ale u malé si nejsem jistá.
Moc se omlouvám za tento román, a přejí dobrou noc.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Odpověď komplikuje, že není stanovená jasná dg. , ale asi je správná úvaha pediatričky, že je to astma. Mělo by to být ale verifikováno alergologickým vyšetřením. Má-li dcera záchvaty kašle v noci, je hodně pravděpodobné, že alergen je v místnosti (prach z peří? , … ? ). Doporučoval bych určitě alergologa vč. kožního povrchového a krevního bichoemického testu, aby bylo jasno o co jde. Diagnostiku pediatričky tzv. "od dveří" považuji za nedostatečnou.
Jde-li o astma, neměl by se stav zanedbat (neléčené astma může mít i trvalé následky), článek o astma bronchiale a bylinkách budu pulikovat příští týden ve webu, ale už dnes je k dispozici toto:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/806-astma-byliny-bylinky-babske-rady-caje-sirupy-koupele-obklady

Odpověď na dotaz:

Dětský lékař Mudr Lukeš z Boskovic má zajímavé názory. S některými z nich se nedá souhlasit. O kašlání dětí píše, že vracející se večerní či noční kašel může být následek vnitřních parazitů. Píše: ,, Zápal plic u dětí, antibiotika

Dítě prý má zápal plic, dostane antibiotika. Přes den nezakašle. Večer lehne do postele a kašle a kašle a kašle. Rodič ale nepřemýšlí tak, že dítě přes den lítá, nic mu není, jakmile ale lehne do postele, začne intenzivně kašlat.
Antibiotika jsou bez efektu, navíc třeba rozbory zjistí, že dítě nemá zánětlivé markery. To znamená zvýšené leukocyty, není zvýšená sedimentace, CRP - a ten se zvyšuje už po několika hodinách jakmile do vás vlítne nějaký virus či bakterie.
Na parazity nikdo nemyslí. Když já pak dávám přípravky na škrkavky a roupy, matky se diví, že dostaly léky proti parazitům. Ti červíci leží v plicích tři týdny a ty děcka jsou z toho strhaný, kašlou celou noc, matky jsou naštvaný, otcové taky, kantoři taky, protože to přetrvává i v dopoledních hodinách, protože děcka mají překrvený dýchací cesty. Když uděláte rentgen, najde se tam zastínění, které skutečně ukazuje na pneumoponii. Musíte si to dát dohromady a říct si - toto už má potřetí, vždycky tři neděle se čtrnáctidenní nebo i delší pauzou a pak to znovu začne. Pro parazity je typické, že začnou klást vajíčka v době novoluní - týden před dozráním měsíce a týden po." Nic Vám nevnucuji, jen si zjitěte informace kolem toho, a tu možnost zvažte.

Odpověď na dotaz:

Parazitologické vyšetření (krevní test na určité imunoglobuliny, tuším IgE? ) je součástí alergologického vyšetření. Že by tedy nebylo pomýšleno na alergologii na parazity si nedovolím tvrdit.
Je možné, že má dítě alergii na roztoče, ti jsou běžnou "součástí" lůžek. Je těžké se jich zbavit, je to skoro nemožné. Radí se dát peřiny do mražáku, roztoči zahynou, u matrací to tak jednoduché není, samozřejmě. Navíc je to věčný boj. Roztoči zahynou a další se za pár dní opět vyskytnou.

Jak jsem už ale říkal - základem je vyšetření a diagnostika.