Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Octan železitý - dávkování, doba aplikace, forma aplikace

4 odpovědi
(stránka otevřena 2718x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Tento týden jsem nakoupila u vás v e-shopu octan železitý:

- jak dlouho se má nechat působit obklad z octanu železitého (a jestli se má dělat nějaká pauza např. po 3týdnech aplikace), který doporučujete jako nejúčinnější na patní ostruhu?

Pročetla jsem všechny dotazy z poradny týkající se patní ostruhy, ale informaci, jak dlouho nechat působit, jsem neobjevila (pouze že se má aplikovat 2-3x denně).

- Pak bych měla dotaz k následnému rozmasírování ostruhy. Měla by to být nějaká tlaková masáž, nebo je jedno jak si to člověk "pomačká"? A má se to masírovat silou až k nejbolestivějšímu místu, nebo spíš jen tak, aby masáž nebyla nepříjemná?

- A ještě by mě zajímalo, jak octan železitý zkombinovat s kostivalovou tinkturou a mastí aby byl efekt co nejlepší? Nebo by se to nemělo vzájemně spojovat a aplikovat raději jen octan?

Je mi 31 let a bolesti s ostruhou (dle RTG a ortopeda je ostruha středně velká) řeším od dubna 2021. Po ultrazvuku a rázových vlnách byla bolest vždy menší, ale místo odeznění se vrátila a je už dost intenzivní.

Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

K Vašim dotazům sděluji následujíácí

Doporučuji aplikovat přiměřené množství octanu např. na kousek hadry nebo vatu, přikrýt potravinářskou folií, zavázat volným obvazem (ale tak pevně, aby se Vám vata neuvolnila) a nechat na místě zhruba hodinu nebo i déle (klidně přes noc).

Nejde o bylinu, ale účelem je "macerace" místa právě octanem, proto se nedělají pauzy po 3 týdench.

Aplikuje se do úlevy, tzn. do chvíle, kdy začíná být ostruha nepevná.

Masáž patní ostruhy by měla být rázná, ale ne bolestivá, tedy takové jemnější promačkávání, které by sice nemělo bolet, ale měla byste ho cítit.

Kostivalovou tinkturu nebo mast doporučuji aplikovat v době, když nemáte na noze octan železitý.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

Odpověď na dotaz:

Ještě mě napadá taková doplňující otázka. Píšete že: ”Aplikuje se do úlevy, tzn. do chvíle, kdy začíná být ostruha nepevná. “ Mělo by si s ostruhou tedy tělo poradit samo, když bude nepevná nebo by bylo vhodné ještě navštívit rázové vlny případně ultrazvuk, aby došlo k “narušení/odstranění” ostruhy?
Nebo dojde nepevností ostruhy k uklidnění okolních tkáni/svalů a ostruha tam zůstane?
Všichni kterých jsem se dotazovala (na rehabilitacich a doktoři) mi totiž vysvětlovali, že nebolí ostruha jako taková, ale ty tkáňe okolo, které jsou z důvodu přetížení oteklé=je tam zánět. A že rázové vlny i ultrazvuk mají za cíl uzdravit pouze otok a tím pádem bolest, ale na ostruhu nemají vliv, tu by teoreticky měl odstranit rentgenový paprsek, ale jelikož se jedná o ozařování, chtěla bych se této možnosti vyhnout.
A je nějaké doporučení prevence, aby se bolest nevrátila, v případě že tam ostruha zůstane?
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

K Vašim dotazům:

"Mělo by si s ostruhou tedy tělo poradit samo, když bude nepevná nebo by bylo vhodné ještě navštívit rázové vlny případně ultrazvuk, aby došlo k “narušení/odstranění” ostruhy? "

Ano, můžete.

"Nebo dojde nepevností ostruhy k uklidnění okolních tkáni/svalů a ostruha tam zůstane? "

Ke zklidnění okolních tkání bych určitě volil spíše kostivalovou tinkturu nebo mast lokálně.
Octan pouze změkčuje ostruhu, ale nemá hojivé účinky na okolní tkáně. Změkčením ostruhy dojde postupně k utlumení bolesti. Nicméně určitě lze kostival jednoznačně doporučit. I "staří" bylináři na ostruhu doporučují do kombinace k octanu právě kostivalové přípravky (hlavně již zesnulý bylinář Pavel Váňa).

Dle sdělení mých bylinkových pacientů (jsem neurolog, takže ostruhy jsem neléčil, dostávám se k jejich léčbě až nyní jako bylinář - v nemocnici ne) ozařování nemá při léčbě patní ostruhy dostatečný efekt.

"A je nějaké doporučení prevence, aby se bolest nevrátila, v případě že tam ostruha zůstane? "
Na akutní bolest u patní ostruhy se používá kostivalová tinktura. S myšlenkou, že na místě zůstane patní ostruha nepočítejte, protože co si vsugerujete, to se Vám bude dít.

Děkuji za dotazy a přeji příjemný zbytek dne.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,
ráda bych si octan železitý zakoupila, ale nějak mi to na Vašich stránkách nejde, jak to mám provést?
Děkuji za radu
Nováková Alex.