Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Octan železitý - dávkování, doba aplikace, forma aplikace

1 odpověď
(stránka otevřena 4255x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Tento týden jsem nakoupila u vás v e-shopu octan železitý:

- jak dlouho se má nechat působit obklad z octanu železitého (a jestli se má dělat nějaká pauza např. po 3týdnech aplikace), který doporučujete jako nejúčinnější na patní ostruhu?

Pročetla jsem všechny dotazy z poradny týkající se patní ostruhy, ale informaci, jak dlouho nechat působit, jsem neobjevila (pouze že se má aplikovat 2-3x denně).

- Pak bych měla dotaz k následnému rozmasírování ostruhy. Měla by to být nějaká tlaková masáž, nebo je jedno jak si to člověk "pomačká"? A má se to masírovat silou až k nejbolestivějšímu místu, nebo spíš jen tak, aby masáž nebyla nepříjemná?

- A ještě by mě zajímalo, jak octan železitý zkombinovat s kostivalovou tinkturou a mastí aby byl efekt co nejlepší? Nebo by se to nemělo vzájemně spojovat a aplikovat raději jen octan?

Je mi 31 let a bolesti s ostruhou (dle RTG a ortopeda je ostruha středně velká) řeším od dubna 2021. Po ultrazvuku a rázových vlnách byla bolest vždy menší, ale místo odeznění se vrátila a je už dost intenzivní.

Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

K Vašim dotazům sděluji následujíácí

Doporučuji aplikovat přiměřené množství octanu např. na kousek hadry, vatu nebo vatový odličovací tamponek. Následně přiložit na postižené místo, přikrýt potravinářskou folií, zavázat volným obvazem (ale tak pevně, aby se Vám vata neuvolnila) a nechat na místě zhruba hodinu nebo i déle (klidně přes noc).

Nejde o bylinu, ale účelem je "macerace" místa právě octanem, proto se nedělají pauzy po 3 týdench.

Princip octanu je takový, že kombinace octa a železu "vytahuje" přes kůži vápník. Tím dochází ke změknutí patní ostruhy a její přirozené přestavbě zpět na šlachovitou tkáň.

Aplikuje se do úlevy, tzn. do chvíle, kdy začíná být ostruha nepevná a lze ji bezbolestně rozmasírovat.

Masáž patní ostruhy by měla být rázná, ale ne bolestivá, tedy takové jemnější promačkávání, které by sice nemělo bolet, ale měla byste ho cítit.

Kostivalovou tinkturu doporučuji k překonání bolesti na začátku léčby.

Kostiivalová mast je vhodná na prevenci reaktivních změn na kůži (někdy kůže může reagovat puchýřky - v takové situaci je vhodné buď přerušit léčbu octanem nebo zkrátit intervaly aplikace octanu na kůži). Doporučuji ji samozřejmě aplikovat v době, když nemáte na noze octan železitý.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.