Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Operace dělohy a žlučníku

0 odpovědí
(stránka otevřena 457x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,

už nějakou dobu sleduji Vaše bylinkové FB stránky. Chtěla bych Vás poprosit o radu, doporučení bylinek.

V roce 2007 jsem prodělala operaci refluxu žaludku + brániční kýly. Poté na několik roků ustoupil kašel, který mě před tím poměrně dlouhou dobu trápil. Po čase se ale opět vrátil. Loni v zimě jsem kašlala znovu poměrně hodně, už jsem byla rozhodnutá dojít si na vyšetření - jenže covid : - (. V březnu mě začal pálit žaludek, od svojí paní doktorky jsem dostala léky Nolpaza a absolvovala gastroskopii - dle ní byl žaludek v pořádku. Nicméně potíže neustupovaly - takže jsme prošla poměrně dost vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie, alergologie, plicní, orl, rentgen břicha, sono břicha). Bylo i podezření na intoleranci laktózy, ta se ale neprokázala. Cca po třech měsících se to zlepšilo a já jsem začala zase trochu víc jíst a také jsem směla vynechat léky. Nicméně doteď jsem se nedozvěděla, co moje problémy způsobilo. Na podzim jsem se k lékům vrátila. O vánocích jsem jedla víceméně všechno - nebo to aspoň zkoušela. A bylo mi dobře.

Když shrnu ten rok - na jaře pálení žaludku, potíže se žlučníkem, možná i podrážděná slinivka - i když laboratorně bylo vše v pořádku. Mívala jsem křeče, zácpu, nafouklé břicho, občas průjem. Za ten rok jsme zhubla víc jak 20 kg - rychle a nezdravě, protože jsem loni na jaře a letos opět skoro nic nemohla jíst : - (. V říjnu mi zjistili, že mám hrozně málo železa. Nicméně v prosinci na kontrole bylo železo v krvi zase zpátky doplněno - po lécích Sorbifer Durules a taky jsem se ho snažila doplňovat pomocí jídla.
Před vánocemi jsem brala antibiotika, protože jsem měla streptokoka v moči. Na přelomu roku jsem měla malý pásový opar na bedrech, takže jsem brala antivirotika. Od té doby mám zduřelé uzlinky v tříslech - na obou stranách. No a po odeznění pásového oparu - na přelomu ledna a února mě znovu začal zlobil žlučník - typicky bolest po jídle zepředu dozadu do zad, průjmy a zácpy.

Na podzim mi na sonu břicha řekli, že mám na žlučníku dva malé polypy. V děloze pak malý myom a endometriózu - to jsme věděla už dříve. V lednu jsem byla na preventivní gynekologické prohlídce a na děložním čípku byla drobná změna. Od cca února / března jsem měla gynekologické potíže - pálení, výtoky … při kultivaci byly zjištěny přemnožené střevní bakterie Enterococcus faecalis. Léčeno bobulemi - Betadine, pak Macmiror, pak lacidofily - Gynocaps.

Vzhledem k tomu, že se mi pořád cosi opakovalo, byla jsem i na Imunologickém vyšetření - vše bylo v pořádku. Jen se prokázaly protilátky proti oparům, EB virům. nemocem, které jsem prodělala.

Výsledky různých krevních testů (jaterní, slinivka, záněty … ) dopadaly dobře. Pak mi udělala paní doktorka ještě - pro jistotu - TU markery. A jeden byl zvýšený. Takže znovu na gynekologii a na speciální sono, kde se prokázalo to, co už jsme věděli. Nicméně - doporučili mi vyndat dělohu a vejcovody. Takže jsem teď týden po operaci. Současně odstranili i žlučník. Obojí bylo laparoskopicky. Zatím nemám výsledy histologie.

Ještě doplňuji - protože i na to se mě už lékaři ptali - nejsem očkovaná proti covidu a zatím jsem ho s největší pravděpodobností neměla. Aspoň testy na protilátky a preventivní testy - antigenní nebo PCR ho nikdy neprokázaly.

Nyní beru 1x denně (ráno) léky na žaludek - Lanzul a železo - střídavě - nějakou dobu vždy Sorbifer Durules, které mám od doktora a SiderAL folic, který mi doporučila gynekoložka, abych nezatěžovala tolik střeva. V době oběda pak beru Lacidofily.

Letos na jaře jsem byla ještě na Skiagrafii, zda se nevrátil reflux a brániční kýla. Ani jedno se neprokázalo. Nicméně občas přetrvává drobný kašel / pokašlávání. Chtěla bych přestat brát Lanzul, když se reflux neprokázal - ale občas mám pořád pocit mírného pálení žaludku - pravděpodobně nějaká gastritida, takže ho zatím beru.
Když mě zlobil žlučník, měla jsem průjmy, ale jinak mám problém, že mám stolici tak 2-3x týdně. Před tímto vším jsem byla zvyklá jíst poměrně hodně zeleniny a ovoce, což teď jím jen v omezeném množství a omezený sortiment - to, co vím, že mi neudělá zle. Takže jsme měla dříve stolici pravidelnou každý den (a to i v období, kdy mi teď bylo dobře - tzn. od léta do zimy).

Byla jsme zvyklá skoro každý den jít na dlouho procházku (4 - 7 km) a poté se ještě doma protáhnout, což letos nejde tak, jak bych chtěla. Na procházky chodím - ale cca 2 km. Protažení pak dle toho, jak mi zrovna je. I to asi hraje svoji roli.

Snažila jsem se bříško uklidňovat různými bylinkovými čajíky. Chytala jsme se napsat i Vám kvůli těm polypům a myomu, ale ta operace byla hrozně rychlá. Nestihla jsem to : - (. Vím, že potřebuju to tělo a orgány podpořit / uklidnit. Chtěla bych proto poprosit a pomoc / radu / doporučení - případně sestavení nějaké léčebné / podpůrné kůry z Vašich produktů - pokud je to možné.

Současně prosím - dal byste mi nějaká výživová doporučení - na co se teď zaměřit, co jíst a čemu se naopak třeba vyhýbat?

A případně - máte v nabídce nějakou mastičku vhodnou na ošetřování jizviček?

Mám koupenou a staženou Vaši přednášku o játrech, ale zatím jsem se k ní nedostala. Teď jen odpočívám a čtu lehčí literaturu : -).

Předem moc děkuji za Váš čas.