Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Pásový opar - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

2 odpovědi
(stránka otevřena 3904x)

Dotaz:

Dobrý den,


chtěla jsem se Vás zeptat, jak je možné bylinkami přispět při léčbě pásového oparu. U maminky je výsev pásového oparu hrozně velký. Postižená místa na těle jsou hlava, krk, ucho, čelo. Měla i výsev v krku. Má to až do krve.


Po čtyřdenní hospitalizaci v nemoci byla propuštěna domů, protože už jí řekli, že nemá horečku. Na krku to vypadalo docela dobře, tam už to zasychalo ale v hlavě mám pocit, že se jí to pořád obnovuje.


Po 14 dnech má neustále silné bolesti hlavy. Pálí jí celá hlava a brní jí to. Už je na tom psychicky moc špatně. Nemůže se ani pořádně vyspat. Bohužel nemůže žádné léky tišící bolest na bázi ibalginu a jiných těchto látek. Je na ně alergická. Může jen léky na bázi paralenu a paracetamolu.


Je jí přes 70 let. Prodělala nedávno 3 chřipky za sebou.


Prosím poraďte. Už byla i na vyšetření na neurologii. Ale je jí dost zle.


V krevním obrazu pouze zjistili, že má trochu zvýšený cukr a cholesterol. Jinak prý je úplně zdravá.


Do nemocnice nechce. Já už si nevím rady.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Na léčbu pásového oparu je vynikající třezalkový olej, říká se mu také Janův olej. Postup výroby zde:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/587-trezalkovy-olej-olej-z-trezalky-recept-postup-navod-na-vyrobu-ucinky-vyuziti
Obecně na neurologické potíže obecně je dobrá právě zmíněná třezalka, takže aby se dala Vaše maminka do kupy, doporučoval bych nejen zevně, ale i vnitřně, tj. ve formě čajů po dobu asi max. 3 týdnů (dávkujte střízlivě).
Vaše maminka by v době užívání třezalky neměla být osluněna, třezalka způsobuje hypersenzitivitu na sluneční světlo (fotosenzitivitu).
Třezalku není možné užívat při některých lécích, i to si zjistětě - konzultujte s ošetřujícím lékařem.
Vaše maminka je alergická nebo nesnáší léky, pokud by nesnášela i bylinu třezalku, znovu mi napište a pokusíme se vymyslet alternativu.
Vaše maminka ať samozřejmě nadále věří lékařům. Léčba bylinami je vždy alternativní cestou, ale v případě Vaší maminky se domnívám, že by to mohlo velmi pomoci. Hlavně s tou léčbou oparů třezalkovým olejem mám u svých známých velmi dobré zkušenosti.
V případě intenzivních bolestí hlavy je možné využít řimbabu - klidně i v kombinaci s třezalkou. Není nezvyk dělat bylinné směsi. Navíc třezalka je typickou bylinkou, která se míchá do čajových směsí.
Co se týče časté nemocnosti, zkuste maminku přimět, aby jedla více ovoce a zeleniny, nebo klidně ať pije doma vyrobené smoothie - odstředěná šťáva z ovoce a zeleniny (řepa, mandarinka, jablka, mrkev, jahody, hrozno … dle Vaší fantazie). Může to mít zásadní vliv na nemocnost (vitamíny, minerály a enzymy z ovoce a zeleniny). Vzhledem k vyššímu krevnímu cukru ať si maminka smoothie ředí.

Další byliny vhodné na ošetření pásového oparu jsou uvedené zde:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=p%C3%A1sov%C3%BD&searchphrase=all

V případě potřeby se na mě znovu obraťte.
Děkuji za Váš dotaz.

Odpověď na dotaz:

Přeji dobrý den.
Vážený pane doktore.
Je mi 76 let. Mám postherpetickou neuralgii n. V. 1. větve vlevo. Neurolog mi předepsal gabapentin. Bolesti hlavy se trochu zmírnili, ale pro běžný život to není. hlavně mám obavy o levé oko, ve kterém je trvalý zánět a očař zatím tápe. Pomohla by mi nějaká bylinná léčba? Děkuji za odpověď
Nessel Ladislav.