bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Plavuň vidlačka - dávkování, účinky, fotografie, obrázek

1 odpověď
(stránka otevřena 831x)

Dotaz:

Zdravím,
prosím moc o radu jak užít plavuň vidlačku čaj a jak připravit a kolik denně vypít? Výtrusy užívám 3*xd na špičku noze ale chci řešit jaterní problém a chci zkusit čaj ale nevím jak připravit aby nebyl toxický a kolik užít?
Mam knihu Marie Treben četla jsem vaše stránky o této blzince a mam v tom guláš
Je toxická píše se nevařit jinde říši vařit 15minut a vzít 4-6 lžic za den. Tak v tom mam guláš.
Děkuji Vám.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Plavuň vidlačka je spíše okrajově využívaná rostlina a to jak zevně, tak vnitřně. Spíše než na nemoci jater je známo její využití na nemoci močových cest a ledvin. Vhodná je i na revma, zánět žaludku (gastritidu) a vhodná je i na ledvinovou koliku (katarální cystitida).
Zevně se využívá na ekzémy, vyrážky, výborně vysušuje pokožku a nedráždí ji. Prý je dobrá i na krvácení z nosu (epistaxi) - inhalace. Dále ve formě koupelí a obkladů se používá plavuň na křeče svalů a na revma (revmatoidní artritidu).
Jak správně uvádíte, celá rostlina je jedovatá kromě výtrusů.

Co se týče Vámi dotazovaného dávkování, dává se 5 gramů výtrusů, 200 ml vody, vaří se 15 minut a následně se luhuje 10 minut. Užíváme 2-3x denně.

Osobně právě na nemoci jater bych plavuň ani moc nedával. Jsou mnohem vhodnější byliny - např. ostropestřec mariánský nebo pampeliška (kořen, stvoly).
Byliny a bylinné šťávy na nemoci jater jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1345-jatra-nemoci-jater-zanet-jater-byliny-bylinky-babske-rady-caje-tinktury-stavy
Bylinná směs na nemoci jater je zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/bylinne-smesi-na-nemoci/617-jatra-jaterni-nemoci-byliny-bylinky-babske-rady-bylinna-smes
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.
PS: pokud by někdo nevěděl jak vypadá plavuň vidlačka, její fotografii přikládám níže. Vypadá jako mikroskopický jehličnatý stromeček s rovnou housenkou nahoře : D

1550681453_plavun-vidlacka-fotografie-obrazek.jpg