Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Plavuň vidlačka - dávkování, účinky, fotografie, obrázek

1 odpověď
(stránka otevřena 1852x)

Dotaz:

Zdravím,
prosím moc o radu jak užít plavuň vidlačku čaj a jak připravit a kolik denně vypít? Výtrusy užívám 3*xd na špičku noze ale chci řešit jaterní problém a chci zkusit čaj ale nevím jak připravit aby nebyl toxický a kolik užít?
Mam knihu Marie Treben četla jsem vaše stránky o této blzince a mam v tom guláš
Je toxická píše se nevařit jinde říši vařit 15minut a vzít 4-6 lžic za den. Tak v tom mam guláš.
Děkuji Vám.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Plavuň vidlačka je spíše okrajově využívaná rostlina a to jak zevně, tak vnitřně. Spíše než na nemoci jater je známo její využití na nemoci močových cest a ledvin. Vhodná je i na revma, zánět žaludku (gastritidu) a vhodná je i na ledvinovou koliku (katarální cystitida).
Zevně se využívá na ekzémy, vyrážky, výborně vysušuje pokožku a nedráždí ji. Prý je dobrá i na krvácení z nosu (epistaxi) - inhalace. Dále ve formě koupelí a obkladů se používá plavuň na křeče svalů a na revma (revmatoidní artritidu).
Jak správně uvádíte, celá rostlina je jedovatá kromě výtrusů.

Co se týče Vámi dotazovaného dávkování, dává se 5 gramů výtrusů, 200 ml vody, vaří se 15 minut a následně se luhuje 10 minut. Užíváme 2-3x denně.

Osobně právě na nemoci jater bych plavuň ani moc nedával. Jsou mnohem vhodnější byliny - např. ostropestřec mariánský nebo pampeliška (kořen, stvoly).
Byliny a bylinné šťávy na nemoci jater jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1345-jatra-nemoci-jater-zanet-jater-byliny-bylinky-babske-rady-caje-tinktury-stavy
Bylinná směs na nemoci jater je zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/bylinne-smesi-na-nemoci/617-jatra-jaterni-nemoci-byliny-bylinky-babske-rady-bylinna-smes
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.
PS: pokud by někdo nevěděl jak vypadá plavuň vidlačka, její fotografii přikládám níže. Vypadá jako mikroskopický jehličnatý stromeček s rovnou housenkou nahoře : D

1550681453_plavun-vidlacka-fotografie-obrazek.jpg