bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Podběl je jedovatý, toxický na játra - je to pravda nebo ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 390x)

Dotaz:

Dobrý dne, pane doktore,
dozvedela jsem se, ze podbel muze mit v sobe toxicity (na jatra). Nevim, jestli s to vztahuje na kazdy podbel, nebo jen nektery. V tom pripade jak je rozeznam?
Děkuji!

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Ještě donedávna považován za převážně léčivou rostlinu. Používal se, díky obsahu slizu, zvláště při kašli a astmatu. Podběl byl znám jako léčivka již od starověku. Drogou byly úbory nebo listy. Úbory se odstřihávaly se stopkou, která však nesměla být delší než 1 cm. Droga má nahořklou chuť. Droga z úborů se musí kvalitně usušit - musí mít žlutou barvu. Jestliže dojde k zhnědnutí popřípadě k zčernání, je nutné takovou drogu vyhodit. Květní droga je také choulostivá na vlhkost. Užívala se ve formě nálevu a to ve směsích. Má slabý močopudný protikřečový a protiastmatický účinek. Při sběru listů - konec května až červenec - docházelo často k záměně za listy devětsilu nebo lopuchu.

Obsahuje v malém množství toxické alkaloidy, proto ho lze nazvat jako tzv. polojedovatou rostlinu. Znamená to v praxi, že je nutné dodržovat správné dávkování. Pokud je toto splněno (a současně je splněno, že osoba užívající podběl má zdravé ledviny a játra), tak je rostlina bezpečná.

Podběl by se neměl užívat dlouhodobě nebo preventivně, ale vždy léčebně.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.