bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Posílení imunity při chemoterapeutické léčbě rakoviny prsu

2 odpovědi
(stránka otevřena 595x)

Dotaz:

Prosím o informace zda při chemoterapii mohu užívat bylinky na posílení imunity. Onkoložkou mi bylo řečeno, že bylinné směsi při léčbě chemoterapií nejsou doporučeny. Mám agresivní formu rakoviny prsu a jsem momentálně léčena před operací chemoterapeuticky, pak bude následovat radioterapie. Děkuji za odpověď. Slavíková Štěpánka

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Můj názor je, že lékaři mají strach se o bylinách bavit, protože byliny neznají. Je totiž pravdou, že pokud chce někdo alespoň nahrubo poznat byliny, trvá to celé roky, ne-li desetiletí.
Samozřejmě existují byliny, které pozitivně působí na tělo, které je do značné míry zdevastováno chemoterapií (tím neznevažuji terapii, v západní medicíně má své místo a je účinná, takže chemoterapie u rakoviny určitě ano).
Vhodné rostliny na rekonvalescenci organismu a posílení imunity je vynikající eleuterokok. Dále houba shii take, dále echinacea (třapatka, třapatovka), ředmdihák plsnatý (tj. uňa de gato, kočičí dráp, vilkakora), pazvonek chloupkatý, kozinec blanitý, lesklokorka lesklá (reishi), houževnatec jedlý, leuzea saflorová, tinospora srdčitá a pornatka kokosová.
Ve stravě doporučuji zvýšit příjem žampionů a červené řepy (alespoň to Vám mohla onkoložka říci ; ) ).
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, velice děkuji za velice širokou odpověď a rady. Červenou řepu jsem do stavy zařadila na radu kolegyňky, která se věnuje zdravé stravě, o žampionech jsem nevěděla. Piju i měsíček lékařský, byl mi doporučen opět kolegyňkou, jako přírodní antibiotikum, protože jsem při léčbě musela užívat pro malou imunitu na zánět i antibiotika. Ještě jednou velice děkuji a přeji vám ve vaši krásné práci mnoho úspěchů. Slavíková Štěpánka