bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na veřejné diskuzi. Dotazy ale i odpovědi může do poradny napsat kdokoliv.

Dr. Mlčoch bude na dotazy uložené v poradně odpovídat v pondělí 24.2.2020.
 

Příušnice, zánět příušních žláz a bolesti v krku - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 35x)

Dotaz:

Ahoj Zbyňku.
U synka máme podezření na příušnice (zánět příušních žláz, parotitida). Kamarád lékař radí zatím klid, ležet a vhodnou stravu. Co byliny? Je vhodná např. echinacea?
A pobolívá v krku, tak kloktat šajvěj? Propolis došel.
Co lichořeřišnice? Má ta smysl?
Případně napadá Tě ještě něco?
Dodávám, že má oteklou pravou tvář... Kašle.
Zpočátku bolela hlava. Možná by bylo taky fajn říct, že jeho ségra měla virózu, při které ji urputně bolela hlava.
Pár dní před vypuknutím se sešli s holčičkou, u které byla diagnostikována mycoplazma.
Děkuji. Monika.

Odpověď na dotaz:

Ahoj.

Na zánět příušních žláz (což je virový zánět projevující se celkovou únavou, vysokými teplotami a postupně se vytváří někdy i bolestivé měkké zduření jedné nebo více slinných žláz (obvykle příušních, někdy také podčelistních a podjazykových). se používá odvar z kůry kaliny.
Určitě nelze nic pokazit echinaceou, která funguje jako prevence, ale i na již rozběhlé infekty, což je v tomto případě.
Na bolesti v krku lze doporučit zmíněnou šalvěj (vycházím z toho, co máš doma), ale třeba i řepík (ten má výrazně blahodárný účinek na krk), bergenie tučnolistá a vynikající je i zmíněná propolisová tinktura, která má opravdu mohutný účinek na bolesti v krku (na sobě mám mnohokrát vyzkoušeno).
U dospělých lidí bych se nebál vyplachování hrdla ředěnými švédskými kapkami nebo koncentrovaným alkoholem (kloktat ředěnou vodku nebo slivovici). Dezinfekce hrdla vyzdravení zánětu v krku urychluje.

Na podporu vyléčení virových infekcí doporučuji kozinec blanitý a čubet benedikt, což jsou dvě silně protivirové léčivé rostliny. Nebál bych se ani outkovky pestré, která také dobře účinku je celé spektrum virů a posiluje imunitu. Roste běžně v lesech. Dělá se z ní tinktura nebo se používá ve formě prášku.
Nevím jaký je věk dítěte, ale dávkování se samozřemě musí přizpůsobit danému věku. Tinktury by se měly kapat do horkého čaje o teplotě 90°C (byť je možné, že právě imunomodulační efekt se tím může snížit).

Ještě bych dodal, že ač jsou výše uvedené léčivé rostliny antivirového charakteru, zabírají i na bakteriální infekce (narážím na mykoplazma). Na bakteriální infekce mám dobré zkušenosti s řeckým horským čajem, hlívou a opět ta echinacea.

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury - http://www.BylinkovyDoktor.cz, ale aktuálně jsem z časových a kapacitních důvodů pozastavil jejich poskytování.

Děkuji za dotaz a důvěru v léčivé rostliny.