Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Rakytníkový olej - účinky na zdraví, použití, využití

1 odpověď
(stránka otevřena 978x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Prosím Vás o informaci, na co a jakým způsobem se používá Váš rakytníkový olej.
Děkuji a jsem s pozdravem.
Emil
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Rakytníkový olej (Hippophae rhamnoides oil) ze semen a plodů je cenným produktem, který má hojivé a ochranné účinky na pokožku a sliznice. Za poslední desetiletí bylo publikováno množství pozitivních informací o rakytníkovém oleji. Také se stal v řadě zemí zástupným lékem i cennou obchodní komoditou. Rakytníkový olej je efektivním a účinným léčebným prostředkem s širokým rozsahem působení.

Rakytník řešetlákový, ze kterého se olej vyrábí, se jako léčivá rostlina s oblibou využíval v lidovém léčitelství na mnoho zdravotních obtíží. Své latinské jméno Hippophae rhamnoides získala tato pozoruhodná rostlina dle historických záznamů v časech vlády Alexandra Makedonského, kdy vojáci i koně využívali rakytníkový olej na obnovu svých sil. Řecké koně měli po požití rakytníku, díky obsahu rakytníkového oleje, krásně lesklou a hedvábnou srst, proto vzniknul název hippos-kůň a phaes-lesk. V současnosti rakytník zažívá svou velkou renesanci, jelikož obsahuje vzácný komplex látek, které poskytují organizmu dnešního moderního člověka potřebnou podporu, aby dokázal čelit přemíře stresu, nezdravého prostředí a negativním vlivům a dokázal si udržet silnou obranyschopnost. Unikátní rakytníkový olej tmavě oranžové barvy překvapí rozmanitostí a vysokou koncentrací těch nejdůležitějších vitaminů a biologicky aktivních látek, které příznivě působí na lidské zdraví. Přírodní vitaminová bomba pro lepší obranyschopnost Silná imunita je důležitá pro zdravé a vitální fungování lidského organizmu. Lidé s dobrou imunitou nepodléhají tak často sezónním infekčním a virovým onemocněním a všeobecně se těší lepší fyzické i psychické kondici. Rakytníkový olej obsahuje vysoké množství zdraví prospěšných látek, které komplexně působí na celkovou podporu přirozené obranyschopnosti organizmu. Výčet vitaminů a zdraví prospěšných látek je opravdu fascinující:
• vitamin A (beta-karoten) - rakytníkový olej obsahuje cca 3x vyšší obsah této látky než mrkev, má antioxidační účinky, pomáhá zlepšovat zrak, funkci plic, tlustého střeva, prostaty a mozku.
• vitaminy skupiny B1, B2, B6 - esenciální látky, které zajišťují správné fungování lidského organizmu.
• vitamin E – olej obsahuje vysoké množství tohoto vitaminu, je to známý vitamin mladosti, díky tomuto vitaminu působí rakytníkový olej jako biogenní stimulátor, který regeneruje poškozenou kůži a sliznici, ovlivňuje pozitivní růst nových tkání.
• OMEGA-3,6,9 mastné kyseliny – tzv. „dobré tuky“, užitečné pro zdraví, mají antimutagenní účinek, tj. chrání naše buňky před destrukcí a poškozením.
• vitamin D – podporuje růst kostí.
• vitamin F - ovlivňuje energii, stav vlasů, pokožky a nehtů, snižuje cholesterol v krvi, ochraňuje játra, důležitý pro správný vývoj dětí.
• vitamin K – zvyšuje srážlivost krve a tím pomáhá předcházet zvýšenému krvácení, modřinám.
• vitamin P – antioxidant, ochraňuje organizmus, posiluje obranyschopnost. Spolu s vitaminem C je podpůrným prostředkem při virových onemocněních a oparech.
• kyselina listová – je potřebná zejména při krvetvorbě a v těhotenství ke správnému a zdravému vývoji plodu.
• OMEGA-7 kyselina – palmitoolejová kyselina – ve 100% rakytníkovém oleji tvoří až 32-40%, účinkuje na popáleniny.
• třísloviny - mají detoxikační účinky, bojují proti zánětlivým procesům v trávicím traktu. Je vhodné si rakytníkový olej naordinovat v rámci každodenní prevence a důsledně jeho užívání dodržovat. Biologicky účinné látky v něm obsaženy pozitivně stimulují imunitní systém a vhodně ho posilují.

PŘÍRODNÍ POSILOVAČ SRDCE

Za základní kámen prevence kardiovaskulárních nemocí se považuje správná životospráva zaměřená na snižování hladiny škodlivého cholesterolu a krevního tlaku. Tuto roli přebírají nenasycené mastné kyseliny, díky nimž je doporučována konzumace mořských ryb. Ovšem OMEGA-3,6,9 jsou obsaženy i v rakytníkovém oleji. Konzumace rakytníkového oleje pomáhá posilovat srdeční činnost. Při podávání oleje extrahovaného z plodů rakytníku zdravým mužům u nich došlo ke snížení srážlivosti krevních destiček, což znamenalo snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Při podávání rakytníkové šťávy, obsahující složky rakytníkového oleje, dobrovolníkům se u nich podařilo snížit množství krevních lipidů a krevní srážlivost, což opět znamenalo snížené riziko kardiovaskulárních chorob. Dalším mechanismem hojivého působení rakytníkového oleje je jeho schopnost podporovat tvorbu cév v poškozené tkáni.

OCHRANA KŮŽE

V rakytníkovém oleji obsažený vitamin E prodlužuje buňkám život a je nezbytný pro obnovu tkání. Díky němu si pokožka zachovává svoji elastičnost. Proto patří mezi tzv. „vitaminy mládí“. Pro dobrý stav kůže jsou důležité také vitaminy B, vitamin A a beta karoten, jež jsou potřebné k regeneraci tkání. Nenasycené mastné kyseliny zásobují kožní buňky výživou a podílejí se na výstavbě a regeneraci buněčných stěn. Olej lze také aplikovat na poraněnou pokožku (po opálení, u dlouhodobě ležících pacientů), včetně popraskaných ústních koutků, na zdrsnělou kůži a na další drobná poranění pokožky. Rakytníkový olej je díky těmto složkám ideální surovinou pro kosmetický a farmaceutický průmysl. V období „studené války“ byl právě v Rusku rakytníkový olej považován za významnou surovinu, protože velmi účinně regeneruje pokožku i sliznice při popáleninách i při radiačním záření. Tehdy se počítalo s rakytníkem jako se strategickou rostlinou k léčbě po případném atomovém útoku. Olej z rakytníku užívali například i kosmonauté pro doplnění potřebných vitaminů a ochranu před kosmickým zářením. Oleje z bobulí se používají jako součást mastí při ekzémech a systémovém lupu erythematodes. Rakytníkový olej má velmi důležitou úlohu v kosmetice - urychluje růst vlasů i srsti. Regeneruje také pokožku postiženou omrzlinami. Karotenoidy a jiné chromofory obsažené v semenném rakytníkovém oleji silně absorbují v UV oblasti záření (290-320 nm) a to vysvětluje, jak může ošetření pokožky olejem z rakytníku pokožku ochraňovat před škodlivým slunečním zářením. Rakytníkový olej působí také proti rozvoji zánětu v ráně, neboť plody rakytníku obsahují antibakteriální složky. Mezi důležité složky patří kyselina palmito- olejová, která je součástí pokožky a je považována za cennou látku při hojení ran a popálenin. Tato látka se v ostatních přírodních olejích téměř vůbec nevyskytuje, ale v rakytníkovém oleji tvoří až 32 – 43%. Na urychlení hojení se podílí i antioxidační aktivita rakytníkového oleje. V místě poranění se totiž tvoří volné radikály, které zpomalují proces hojení. Antioxidanty obsažené v rakytníkovém oleji (karotenoidy a vitamin E) dokážou tyto volné radikály zneškodnit. Jedné z klinických studií s rakytníkovým olejem se zúčastnilo 151 pacientů s popáleninami. Na popáleniny byly přikládány obklady na bázi rakytníkového oleje z dužiny. Ošetření vedlo k viditelnému zmírnění otoku, úlevě od bolesti a zrychlené rychlosti hojení. Perorální užívání rakytníkového oleje se osvědčilo i u pacientů s atopickou dermatitidou.

MÁTE POTÍŽE SE ŽALUDKEM?

Jedním ze způsobů, jak dává žaludek najevo, že s ním nezacházíme dobře, je porucha trávení. Ta může vést až ke vzniku žaludečních vředů. Rakytníkový olej významně napomáhá ke správné činnosti zažívacího traktu i díky omega-7 mastné kyselině, která ovlivňuje snížení kyselosti žaludečních šťáv. Regeneruje žaludeční sliznici a aktivuje její činnost. Rakytníkový olej potlačuje rozvoj bakterie Helicobacter pylori, která je původcem vzniku žaludečních vředů. Na spolehlivé vyléčení tohoto onemocnění se doporučuje čajová lžička oleje 3 x denně nalačno. Preventivní i léčebný účinek rakytníkového oleje (a jeho jednotlivých složek), podávaného zevně i vnitřně, byl prokázán studiemi na krysách s žaludečními vředy způsobenými stresem i chemikáliemi. Byly provedeny i četné klinické studie na pacientech. Zvířecí i klinické studie prokázaly léčebný účinek rakytníkového oleje na podrážděné či poškozené sliznice trávicího traktu.

DALŠÍ PŘÍZNIVÉ ÚČINKY RAKYTNÍKOVÉHO OLEJE NA ZDRAVÍ

Rakytníkový olej se také využívá při léčení aterosklerosy v 15 g dávce 3 x denně po dobu 30 dní. Pod vlivem oleje a příslušné diety se u lidí se sklerosou koronárních cév zlepšil zdravotní stav, zmizely nebo se velmi omezily stavy stenokardie, zmizely závratě a krevní tlak se normalizoval. Také se užívá jako prevence rakovinného onemocnění. Rakytníkový olej brání dystrofii svalů a upravuje množství pohlavních hormonů. Také tlumí bolestivost při poranění. Olej byl také s úspěchem zevně použit k léčbě zánětu ústní dutiny s tvorbou vředů u šedesáti dětských pacientů. Olej z rakytníku má také baktericidní účinky. Ničí zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a další mikroorganismy. Podávání oleje má i význam pro snížení nadváhy. Při podávání rakytníkového oleje 110 dobrovolnicím s nadváhou došlo k signifikantnímu snížení obvodu pasu a snížení míry rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob. Malé dávky rakytníkového oleje získaného z dužiny plodů mohou dokonce při orální aplikaci potlačit syndrom suchých očí a snížit jejich pálení či zarudnutí Rakytníkový olej je vynikajícím pomocníkem při léčbě infekce močových cest, právě kvůli vysokému množství biologicky aktivních látek, které násobí šanci předejít opakovaným urologickým problémům. Rakytníkový olej je skutečným zlatem mezi přírodními oleji. Je v něm obsaženo nesmírně bohaté množství biologicky aktivních látek, vitaminů, nenasycených mastných kyselin a navíc nemá žádné vedlejší účinky. Můžete po něm sáhnout téměř kdykoliv, protože je zázračným přírodním všelékem působícím na široké spektrum zdravotních potíží.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.