Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Rozdíl mezi oddenek a kořen - co je to oddenek a co je to kořen?

2 odpovědi
(stránka otevřena 16201x)

Dotaz:

Dobrý den.


Prosím v čem je rozdíl mezi kořenem a oddenkem? Jaká je definice těchto částí rostlin?


Děkuji za opověď.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Laicky lze říci, že oddenek je podzemní zásobárna látek pro rostlinu. Zajišťuje, že rosltina bude mít sílu na jaře obrazit a růst. Proti tomu kořeny mají jen jednu jedinou funkci a to příjem vody a živin z půdy. Lidé běžně pro svou potřebu spotřebovávají spíše oddenky (např. mrkev, petržel, zázvor apod.).
Příklady rostlin, které mají jako svou anatomickou součást oddenek jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=oddenek&searchphrase=all
Co se týče definic, tak platí následující:
Oddenek (rhizoma) je zásobní část rostliny vzniklá přeměnou stonku – tzv. podzemní stonek, často jako výběžek kořene u některých vytrvalých bylin. Rostlina v něm přezimuje. Pro využití se sbírá na jaře nebo na podzim, kdy jsou v něm stažené veškeré zásobní látky rostliny. Pokud se – např. při pletí – utrhne pouze nadzemní část rostliny bez oddenku, začne rostlina znovu růst.
Kořen (radix) je nečlánkovaný rostlinný vegetativní orgán, který nenese listy ani šupiny. Zpravidla je podzemní a heterotrofní, tzn. neprovozující fotosyntézu. Kořenem čerpá rostlina z půdy vodu s rozpuštěnými minerálními živinami a upevňuje se v půdě. Druhotně se kořen uplatňuje i jako zásobní orgán, orgán vegetativního rozmnožování a při symbióze s jinými rostlinami.
Děkuji za Váš dotaz.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den paní profesorko.