Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Roztroušená skleróza a konopí, tráva, canabis - dávkování, forma podání

1 odpověď
(stránka otevřena 2617x)

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat na Váš názor užívání konopných kapek při roztroušené skleróze. Dcera má roztroušenou sklerozu 4. měsíce a je jí 16 let. Děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. 


Konzumovat lze čerstvé listy i květy nebo sušený květ ve formě prášku. Z listů a květů lze udělat výborný čaj. Je také možné pryskyřici rozpustit do másla nebo jiného tuku, nebo domácí slivovice a tyto produkty užívat po kapkách nebo po lžičkách, případně zapečené v sušenkách. V případě užívání vyšších dávek lze konzumovat samotnou pryskyřici ve formě extraktu. Při aplikaci v jídle nastupuje efekt mnohem pomaleji, od 1 až 3 hodin, ve výjimečných případech i déle (například při požití na lačný žaludek). Celkově pak efekt trvá přibližně 5 až 6 hodin, při vyšších dávkách až 12 hodin. V případě domácího léčení je vždy vhodné začít nejmenší možnou dávkou (pár kapek oleje nebo tinktury, prášku nebo másla na špičku nože) a POMALU a POSTUPNĚ dávku zvyšovat tak, aby nedošlo k nečekanému psychoaktivní intoxikaci. U některých onemocnění je vhodné nastavit dávkování pravidelně – třeba i víckrát denně (neurologická onemocnění). Účinné látky v konopné pryskyřici fungují již při velmi malých dávkách v hodnotě mikrogramů, například ve formě čajového odvaru, při inhalaci u astmatu, nebo v masti u kožních onemocnění. O něco vyšší, ale přesto stále velmi nízké dávky, které ještě nemusí způsobit omamný efekt – miligramy, jsou dobře účinné u roztroušené sklerózy, ale i u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby nebo dalších neurologických onemocnění. Dále také dobře zabírají u zeleného zákalu, alergií nebo autoimunitních onemocnění, ovlivňují nespavost, bolest nebo chuť k jídlu. Řádově vyšší dávky – desítky miligramů – už způsobují omamný efekt a jsou účinné u mnoha onemocnění (například diabetes, epilepsie, Crohnova choroba, zánětlivá onemocnění, drogové závislosti a jiné). Užívat lze ovšem i velmi vysoké dávky – stovky miligramů až gramy –, a to hlavně u závažných onemocnění, jakým je například rakovina. Vzhledem k tomu, že není znám případ úmrtí z předávkování konopím, tak i přes velmi silný a někdy nepříjemný omamný efekt je i toto relativně bezpečný způsob léčebného využití. Může zde být riziko vzniku psychotického stavu (zvlášť pokud se v rodině vyskytují případy schizofrenie či psychózy) a je tedy velmi vhodné v takových případech konzultovat postup s odborníkem.


Velmi důležitou součástí konopné léčby je dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté a zdravé vody. Někdy mohou pacienti pociťovat krátkodobé zhoršení příznaků.


Při léčbě konopí se mohou dostavit tyto fyzické příznaky: Svalová relaxace, snížení krevního tlaku (při užívání léků na vysoký krevní tlak je vhodná konzultace s lékařem a případně snížení dávky), zrychlení tepové frekvence, změny tělesné teploty, závrať, nevolnost, únava, ospalost nebo naopak zvýšení aktivity a nespavost (podle genetické odrůdy – sativa/indica), prokrvení spojivek, sucho v ústech, průjem. V začátku užívání je možné přechodné zhoršení příznaků. Psychické příznaky jsou pak tyto: Změny ve vnímání, zbystření smyslů, zvýšená citlivost, změna v procesu myšlení, rozdílné vnímání plynutí času, změny nálady, euforie, změny pozornosti (zvýšení intenzity pozornosti na jeden objekt, „fenomén pohlcení“), posílení fantazie, spontánnost, zhoršení krátkodobé paměti a výbavnosti.


Vzhledem ke skutečnost, že je Vaší dceři teprve 16 let Vám nedoporučuji, abyste se příliš šířila s informací jakou formu léčby aplikujete. Mohla byste se dostat do křížku se zákonem.