bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Na bylinářské dotazy bude v poradně odpovídáno v pátek 18.9. od 16 hod. a v neděli 20.9.2020 celý den.
Na botanické dotazy je odpovídáno botanikem M. Sedlákem průběžně. 

 

Roztroušená skleróza a konopí, tráva, canabis - dávkování, forma podání

1 odpověď
(stránka otevřena 2004x)

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat na Váš názor užívání konopných kapek při roztroušené skleróze. Dcera má roztroušenou sklerozu 4. měsíce a je jí 16 let. Děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. 


Konzumovat lze čerstvé listy i květy nebo sušený květ ve formě prášku. Z listů a květů lze udělat výborný čaj. Je také možné pryskyřici rozpustit do másla nebo jiného tuku, nebo domácí slivovice a tyto produkty užívat po kapkách nebo po lžičkách, případně zapečené v sušenkách. V případě užívání vyšších dávek lze konzumovat samotnou pryskyřici ve formě extraktu. Při aplikaci v jídle nastupuje efekt mnohem pomaleji, od 1 až 3 hodin, ve výjimečných případech i déle (například při požití na lačný žaludek). Celkově pak efekt trvá přibližně 5 až 6 hodin, při vyšších dávkách až 12 hodin. V případě domácího léčení je vždy vhodné začít nejmenší možnou dávkou (pár kapek oleje nebo tinktury, prášku nebo másla na špičku nože) a POMALU a POSTUPNĚ dávku zvyšovat tak, aby nedošlo k nečekanému psychoaktivní intoxikaci. U některých onemocnění je vhodné nastavit dávkování pravidelně – třeba i víckrát denně (neurologická onemocnění). Účinné látky v konopné pryskyřici fungují již při velmi malých dávkách v hodnotě mikrogramů, například ve formě čajového odvaru, při inhalaci u astmatu, nebo v masti u kožních onemocnění. O něco vyšší, ale přesto stále velmi nízké dávky, které ještě nemusí způsobit omamný efekt – miligramy, jsou dobře účinné u roztroušené sklerózy, ale i u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby nebo dalších neurologických onemocnění. Dále také dobře zabírají u zeleného zákalu, alergií nebo autoimunitních onemocnění, ovlivňují nespavost, bolest nebo chuť k jídlu. Řádově vyšší dávky – desítky miligramů – už způsobují omamný efekt a jsou účinné u mnoha onemocnění (například diabetes, epilepsie, Crohnova choroba, zánětlivá onemocnění, drogové závislosti a jiné). Užívat lze ovšem i velmi vysoké dávky – stovky miligramů až gramy –, a to hlavně u závažných onemocnění, jakým je například rakovina. Vzhledem k tomu, že není znám případ úmrtí z předávkování konopím, tak i přes velmi silný a někdy nepříjemný omamný efekt je i toto relativně bezpečný způsob léčebného využití. Může zde být riziko vzniku psychotického stavu (zvlášť pokud se v rodině vyskytují případy schizofrenie či psychózy) a je tedy velmi vhodné v takových případech konzultovat postup s odborníkem.


Velmi důležitou součástí konopné léčby je dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté a zdravé vody. Někdy mohou pacienti pociťovat krátkodobé zhoršení příznaků.


Při léčbě konopí se mohou dostavit tyto fyzické příznaky: Svalová relaxace, snížení krevního tlaku (při užívání léků na vysoký krevní tlak je vhodná konzultace s lékařem a případně snížení dávky), zrychlení tepové frekvence, změny tělesné teploty, závrať, nevolnost, únava, ospalost nebo naopak zvýšení aktivity a nespavost (podle genetické odrůdy – sativa/indica), prokrvení spojivek, sucho v ústech, průjem. V začátku užívání je možné přechodné zhoršení příznaků. Psychické příznaky jsou pak tyto: Změny ve vnímání, zbystření smyslů, zvýšená citlivost, změna v procesu myšlení, rozdílné vnímání plynutí času, změny nálady, euforie, změny pozornosti (zvýšení intenzity pozornosti na jeden objekt, „fenomén pohlcení“), posílení fantazie, spontánnost, zhoršení krátkodobé paměti a výbavnosti.


Vzhledem ke skutečnost, že je Vaší dceři teprve 16 let Vám nedoporučuji, abyste se příliš šířila s informací jakou formu léčby aplikujete. Mohla byste se dostat do křížku se zákonem.