Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Ruce zdevastované desinfekcí - byliny, bylinky, léčivé rostliny

1 odpověď
(stránka otevřena 672x)

Dotaz:

Ahoj, pane doktore.
mám dotaz přes kůži u prodavacek. Moje přítelkyně zustala v obchode sama, protoze kolegyně ma koronavirus covid-19. Po kazdem zákazníkovi se dezinfikuje, coz podle me je blbost, co by jsi doporucil. Ja jsem ji naordinoval trezalkovy olej, což trochu pomohlo a pak to na druhy den prerazila těmi dezinfekcama. Dela i s rukavicema, ktere ruky jenom zapari. Mam mast, mou specialitu ze sadla dvojtou jitrocelovou. Ta si myslim ze pomůže, ale az po kovidu. Co delat ted? Ja ji doporucuji mýt ruce jen ve vode ne v dezinfekci. Muzes prosim poradit.
Jinak přítelkyně rika na ty fotky ze vypada jak mrtvola, al pozor ona ma sotva 30 let.
Děkuji Ti.
1603394938_znicene-ruce-desinfekce-2.jpg
1603394938_znicene-ruce-desinfekce-1.jpg
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na ruce "rozežrané" desinfekcí je třezalkový olej vhodný. Má hojivé účinky. Ještě hojivější je kostivalová mast nebo měsíčková mast.

Určitě ale je žádoucí jiná opatření než-li desinfekce. Ke zvážení připadají rukavice (je lepší mít kůži rukou mírně zapařenou než ji mít podrážděnou od desinfekce). Omytí vodou s mýdlem je pro běžnou činnost dostačující. Když se podíváte na prodavačky v supermarketech za pokladou, ty si přeci také nemyjí ruce ani nedesinfikují ruce po každém styku se zákazníkem. Takže i zde vítězí zdravý rozum.

Má osobní praxe je, že v reálu jsem schopný mít gumové rukavice na rukou třeba i hodinu a ruce mám v pohodě. Nevím jak citlivou kůži má Vaše přítelkyně a také jak moc se třeba potí. Pokud by se jí ruce potili přespříliš, ať si je dává večer když je doma do odvaru z přesličky. Přeslička (ad. rostliny) zevně reguluje pocení kůže.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.