Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Sirup z echinacei (třapatovky) - recept, dávkování kořene a dalších surovin

1 odpověď
(stránka otevřena 3629x)

Dotaz:

Dobrý den,
chtěla bych uvařit sirup z kořene echinacei, tedy třepatovky či třapatkovky (takže udělat odvar a pak přidat cukr), ale jde mi o to, kolik toho kořene (sušeného) použít na jaké množství vody, aby to mělo správnou sílu a nepřehnala sem to s množstvím. Bohužel receptů na sirup je na netu velmi poskrovnu, všude je jen tinktura s alkoholem a mně se velmi líbí právě sirup z odvaru jak jej máte uvedeno, ale je psáno jen "velmi koncentrovaný" odvar. Jak je to s předávkováním - za jak dlouho se může případně projevit?
A jakou dávku sirupu pak může užívat dospělý a jakou dítě 3 roky?
Děkuji.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den a děkuji za Váš dotaz.
Doporučuji Vám použít 75-80 gramů čerstvého čistého kořene na 1 litr vody. Kořen nakrájejte na co nejmenší kousíčky, aby se maximálně vymaceroval i při co možná nejkratší době varu.


Pokud ale mohu doporučit, udělejte si sirup z nějaké jiné léčivé rostliny. Některé imunomodulační látky z kořene echinacey mohou být termolabilní, takže byste zbytečně to zdravé varem mohla zničit.
Jestli tedy mohu radit, udělejte si sirup z jiné (třeba i chutnější) léčivé rostliny - např. z nějakého květu (pampeliška, sedmikárska, růžový apod.).
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.