bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Na dotazy bude v poradně odpovídáno v pondělí 26.10.2020.  
 

Sirup z echinacei (třapatovky) - recept, dávkování kořene a dalších surovin

1 odpověď
(stránka otevřena 2811x)

Dotaz:

Dobrý den,
chtěla bych uvařit sirup z kořene echinacei, tedy třepatovky či třapatkovky (takže udělat odvar a pak přidat cukr), ale jde mi o to, kolik toho kořene (sušeného) použít na jaké množství vody, aby to mělo správnou sílu a nepřehnala sem to s množstvím. Bohužel receptů na sirup je na netu velmi poskrovnu, všude je jen tinktura s alkoholem a mně se velmi líbí právě sirup z odvaru jak jej máte uvedeno, ale je psáno jen "velmi koncentrovaný" odvar. Jak je to s předávkováním - za jak dlouho se může případně projevit?
A jakou dávku sirupu pak může užívat dospělý a jakou dítě 3 roky?
Děkuji.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den a děkuji za Váš dotaz.
Doporučuji Vám použít 75-80 gramů čerstvého čistého kořene na 1 litr vody. Kořen nakrájejte na co nejmenší kousíčky, aby se maximálně vymaceroval i při co možná nejkratší době varu.


Pokud ale mohu doporučit, udělejte si sirup z nějaké jiné léčivé rostliny. Některé imunomodulační látky z kořene echinacey mohou být termolabilní, takže byste zbytečně to zdravé varem mohla zničit.
Jestli tedy mohu radit, udělejte si sirup z jiné (třeba i chutnější) léčivé rostliny - např. z nějakého květu (pampeliška, sedmikárska, růžový apod.).
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.