Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Smoothie z divokých bylin - je vhodné užívat denně?

1 odpověď
(stránka otevřena 972x)

Dotaz:

Dobry den, pane doktore.
Docetla jsem se, ze sber koprivy konci 20/5, pak uz se nedoporucuje. A ze se ma konzumovat max 2-3 tydny. Pak by mela byt prestavka. Navykla jsem si delat denne zelena smoothie prave z koprivy a dalsich bylin, ktere mi rostou na zahradce (pampeliska, sedmikraska, popenec, svizel, jetel, jitrocel a kokoska pastusi tobolka). V souvislosti se zelenymi smoothie me nenapadlo, ze je treba hlidat davkovani bylin a prestavky. Muzete mi poradit, jak to delate vy? A jeste k te koprive, po tom 20/5 byste ji ve smoothies zcela vynechal?
Dekuji, Hanka

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Vámi uvedené rostliny jsou léčivé, tedy mělo by se na ně pohlížet jako na léky. Proti občasnému smoothie třeba z kopřivy, pampelišky listu a nebo třeba bršlice kozí nohy. Nicméně nemohu doporučit užívání smoothie denně. Třeba i proto, že např. kokoška pastuší tobolka je silná léčivá rostlina, která má vliv na srážlivost krve, ale umí třeba i rozkolísat krevní tlak (obsahuje cholin).
Zkuste tedy proto jen méně účinné rostliny - např. PTAČINEC, BRŠLICE, PAMPELIŠKA, KOPŘIVA, SEDMIKRÁSKA a smoothie si dávejte tak 2x týdně.

Pampeliškové listy (já preferuji stvoly pampelišky lékařské, ale pak až nebudou, užívají se listy - ale celá rostlina je léčivá) a sedmikráskové květy se mohou užívat denně.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.