Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Snížená funkce štítné žlázy, cukání svalů, stažený hrudník, bolesti zad - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 1913x)

Dotaz:

Dobrý večer, pane doktore.
Doufám, že vás neprobudím, ale mám malé dítě a klid na napsání zprávy mám až takto večer. Byla jsem na Vaší přednášce v Brně, chtěla jsem si od vás tam zakoupit něco zdravého, řekl jste mi, ať vám napíši sem.
Potřebovala bych něco na sníženou funkci štítné žlázy. Beru euthyrox ale příjde mi, že se cítím hůř. Snažím se na sobě pracovat, odbourávat stres, ale cítím se vyčerpaně. 2017-2019 pro mě byly náročné (smrt otce - ALS, porod). Otcova nemoc mě opravdu vystrašila a dostala úplně do kolen, ale tak nějak kvůli malému jsem to zvládla. Od té doby mi neustále cukají svaly po celém těle a často bolí záda a neustále stažený hrudník. To je vše, co mě trápí. Létám po internetu, zkouším různé tinktury ale vám po tom semináři naprosto věřím a proto si jdu pro radu k Vám.
Já jsem léky na sníž. funkci st. žlázy začala brát v těhotenství - měla jsem hraničně snížené hormony a kvůli těhotenství. Po porodu jsem to prostě přestala brát. A hormony jsem měla v normě. Na kontrole mi endokryn. řekla ať v lécích pokračuji. Když jsem jí řekla, že je neberu, tak mi nadala a hrozila uzlíky apod. Tak jsem to začala ze strachu jíst a příjde mi, že se cítím spíš hůře. Pořídila jsem si sušené mořské řasy, sirup z aronie, prostě vše co jsem vyčetla na internetu, léky doživotně brát nechci?
Já jsem si o té štítné žláze četla a jsem z toho vystrašená.
Přeji Vám krásné Vánoce a jste výborný člověk, že se snažíte jít jinou cestou k pomoci lidem. Úctyhodné.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Z dotazu to jasně neplyne, ale zřejmě máte autoimunitní tyreoiditidu, tzn. že Váš imunitní systém se snaží zlikvidovat Vaši štítnou žlázu. Z tohoto důvodu je bohužel nutností užívat substituci hormonů štítnice, protože ty v těle chybí a tělo se tak může poškozovat. Nelze Vám tedy doporučit vysazení Euthyroxu nebo Letroxu.
Pokud se cítíte špatně po substitutech, je to důvod kontaktovat Vašeho ambulantního endokrinologa. Ten by měl udělat vyšetření vč. krevních testů a snažit se pátrat po příčině Vaší únavy a nevýkonnosti. Jeho závěr mi pak, prosím, sdělete (nedokážu bohužel diagnostikovat na dálku).

Pokud máte zvýšenou nervosvalovou dráždivost (křeče), je ke zvážení i kontrola iontů krevního séra - konkrétně Mg (ideálně Mg v erytrocytech) a Ca. Dysbalance hořčíku a vápníku vede častokrát ke křečím (lidé se soustředí jen na Mg, ale i Ca má zásadní vliv). Substituce Mg nemusí vždy vést k úlevě (právě z důvodu výše uvedeného).

Mořská řasa (chaluha bublinatá, irský mech apod.) a aronie jsou v pořádku. Obsahují jód, který štítná žláza potřebuje. Nicméně pokud ho štítná žláza neumí vpravit do hormonů, může to být nežádoucí a tělo může být jodem zbytečně přetěžováno. Toto je spíše dotaz na endokrinologa. Je to něco jako by Vám někdo dal denně 10 kg jablek, ale Vy jste dokázala sníst třeba půl kila. Zbytek je pro Vás nežádoucí a nevíte co s ním. Podobné je to s jódem.
Na vyčerpanost a stres lze doporučit byliny - ideálně ve směsné tinktuře - např. : kozinec, kurkuma, guarana (jen ráno a v poledne), oregáno, pupečník, kalisie, schizandra, majoránka, kopřiva semínko příp. damiána (pozor, damiána a kopřiva semínko mají mj. i afrodiziakální účinky - na obě pohlaví).

Léčivé rostliny na podporu štítné žlázy jsou: kozinec, kurkuma, guarana (jen ráno a v poledne), oregáno, pupečník, kalisie, schizandra, majoránka, kopřiva semínko příp. damiána (pozor, damiána a kopřiva semínko mají mj. i afrodiziakální účinky - na obě pohlaví).

Na podporu štítné žlázy je hlavní léčivou rosltinou karbinec. Dále jsou vhodné např. membrány ze zralých ořechů královských, jantar, kozinec blanitý, ad.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.