Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Špatné vyprazdňování stolice u 6letého dítěte - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

3 odpovědi
(stránka otevřena 1356x)

Dotaz:

Dobry den,
lze necim prirodnim nahradit pouziti glycerinovych cipku v pripade zacpy, kdyz je nuceni na stolici, ale nefunguje vypuzovaci reflex, tzn. ruzne bylinkove caje, stava z kyseleho zeli atd. zpusobi nutkani, ale nejde to a musi se sahnout po cipcich. Dcera tim trpi a jako 6leta strasne spatne psychicky snasi cipky. Diky.
Co nahodi zpatky ten reflex?

Odpověď na dotaz:

Dobry den, tak se dcera nakonec vyprazdnila az v teple vane. Dali jsme ji cipek, ale jak mela ukrutne bolesti konecniku, tak byl tak v kreci, ze se nemohl uvolnit. Vcera dcera byla normalne, dnes se trochu pokadila, necitila tlak na stolici a poboliva ji jeste bricho. Ptedpokladam, ze to je kvuli projimadel a cipku, bude ochably sverac. Docela jsem se u Treben o Puskvorci, mohla bych ho zkusit? Koren? Dekuji a omlouvam se, ze obtezuji.
Pardon, ze obtezuji v nedeli, pockam samozrejme na pondeli, omlouvam se.

Odpověď na dotaz:

Vsimla jsem si, ze dceri ted po te kolice delaji spatne projimave veci, takze je na diete a cernem caji. Asi by to chtelo delsi lecbu nejakou detskou bylinkou, ktera by ji nedrazdila sliznici a zaroven lecila funkci strev, kterou ma ted spatnou. Nevim jestli ten koren puskvorce nebo mesicek… Mockrat diky. Pripadne pokud znate jeste jineho bylinkare, ktery by dokazal poradit, byla bych Vam moc vdecna. Homeopatika nechci, nebot jsem si skoro volala zachranku, kdyz jsem je jednou zkusila, diky.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.


Na úvod sděluji, že chápu Vaše obavy o dceru a její zdravotní stav. Zácpy u dětí jsou relativně četné, ale Vaše dcera je složitější případ.


Domnívám se, že u Vaší dcery bude nutná komplexní péče zaměřující se na režimová opatření, která se budou soustředit na prevenci zácpy. Tím myslím hlavně úpravu stravy, která bude spíše měkká a hodně šťavnatá - ovoce, zelenina, ad. Ale samozřejmě chápu, že není možné, aby dítě jedlo jen ovoce a zeleninu, ale že musí jíst i běžnou stravu. Z běžné stravy bych se snažil omezit nebo vyloučit bílé pečivo bez podílu celých zrn a dále bych zcela vyloučil červné maso - telecí, hovězí, vepřové, zvěřinu. Místo toho volte ryby, případně kuřecí maso.


Do stravy pravidelně zařaďte olivový olej a také šťávu ze švestek.


Z plodů, koření a rostlin jsou vhodné jablka, lněné semeno (to je jeden z nejlepších prostředků proti zácpě - dodává totiž střevu sliz a vlákninu.), hrozny, fenykl, celer, černý rybíz, jitrocelové semeno, lékořice a dobrý efekt má také gel z listů aloe vera (jen gel, nikdy ne zelená část listu!). Velmi vhodná je dále červená řepa - spíše ale tepelně upravená kvůli antokyanovým barvivům. Dále v potravě Vaší dcery zvyšte příjem těchto potravin: fíky, jahody, syrový hlávková salát a špenát.


Další co mne napadá je směs na posílení peristaltiky (hybnosti střev) - smícháme 50 g meduňkové natě, po 20 g třezalkové natě a krušinové kůry a po 10 g měsíčkového květu a květu černého bezu. Lžíci bylin zalijeme sklenicí vroucí vody a dvě minuty vaříme. Pijeme 1/2 sklenice před jídlem. Nálev reguluje činnost trávicí a nervové soustavy a právě zlepšuje činnost střev.


Samozřejmostí je dostatek vlákniny (ta je přirozeně např. v jablečných slupkách) a monstrozní důležitost má pitný režim (pokud je tělo dostatečně hydratované, nemá důvod tak moc zahušťovat stolici v tlustém střevě). Tekutiny by měly být odměřovány a denně sledovány, aby dítě nebylo v trvalé negativní bilanci (to jinak těžko odhalíte).


Někdo si chválí i tzv. fíkovou kúru. Ta spočívá v tom, že 4 až 8 omytých fíků dáme do 0,5 l vlažné vody a nechte je přes noc namáčet. Ráno fíky sníme a vodu, v níž se máčely, vypijte.
Pokud chcete kúru zesílit, místo vody použijte olivový olej a fíky namáčejte 24 hodin.


Naprosto zásadní vliv na imunitu a také na tuhost stolice mají (jak ukazují zkušenosti posledních několika let) kysané mléčné výrobky (různé kefíry apod.) a hlavně kysané zelí. To je totiž plné zdravých bakterií, které mají zcela stejný účinek (analogický) jako probiotika. Vedou k tomu, že ve střevě je přebytek kvasných bakterií proti hnilobným, což také může stav zlepšit.


Další co mne ještě napadá je masírovat zevně bříško dcery a nebo přikládat teplé obklady (termofor). Někdo ale doporučuje pravý opak - břicho chladit. To bych spíše radil vyzkoušet s tím, že se držte toho, co Vaší dceři zabere.
Z režimových opatření mne ještě napadá dostatek pohybu. Pokud by se dcera nehýbala a často byla pasivní, zácpě by to spíše prospělo, než jí to ubralo na síle. Stačí i prostá chůze, ale určitě se nevyhýbejte ani cvičení.


Výhodou je také pravidelnost defekace, která by měla být spojená s nějakou odměnou - např. bonbonem, drobnou hračkou apod. V praxi se mi totiž opakovaně ukázalo, že zácpa je zcela zásadně ovlivněna psychikou a pokud má dítě vizi nějaké odměny, často se "dílo podaří".


Zkusit můžete také klystýr. Postup jak správně aplikovat klistýr je zde:
https://www.zbynekmlcoch.cz/medicina/osetrovatelstvi-postupy/klystyr-navod-postup-provedeni


Užívání projímadel by nemělo valný efekt, protože na projímadla si organismus rychle zvykne a potenciálně by to v budoucnu mohlo prohoubit četnost zácpy.


Pokud by nic z mnou doporučeného ani např. za měsíc nepomohlo, zkuste se obrátit na lékaře, kteřý se věnuje tradiční čínské medicíně. Profesionál v této oblasti je např. MUDr. Michaela Šimková, která se na tělo dívá velmi specifickým způsobem a opravdu umí pomoci s chronickými trablemi.


Vím, že jsem se hodně rozepsal, ale svým textem jsem se snažil ukázat, že zácpa je komplexní záležitost, kterou je nutné řešit z více pohledů.


Co se týče Vašeho dotazu, švédské kapky a puškvorec bych si dovolil spíše nedoporučit.


Děkuji za Váš obsáhlý dotaz a poznatky s léčbou zácpy.