Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Štětka soukenická - vedlejší účinky, nežádoucí účinky

1 odpověď
(stránka otevřena 5698x)

Dotaz:

Dobrý den,


chtěla jsem se zeptat zda má vedlejší účinky štětka soukenická. Mám již 3 roky boreliozu a začala jsem ji užívat. Děkuji Kratochvílová

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Hned na úvod bych rád sdělil, že se v mé praxi jednoznačně prokázala na boreliózu vysoká účinnost jiné léčivé rostliny a to křídlatky japonské. Nejen že má antibiotické účinky, ale lidé se při jejím užívání vrací dříve do běžného života. Díky ní se poměrně rychle (cca. 3-5 dnů) zbavují únavy, vyčerpání, zvýšených teplot a bolesti kloubů. Z křídlatky vyrábím tinkturu, kterou Vám v případě potřeby mohu poskytnout.
Jak vypadá křídlatka japonská a jaké má další léčebné účinky na lidské zdraví je uvedeno zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2154-kridlatka-japonska-ucinky-na-zdravi-pouziti-vyuziti-uzivani-pestovani

Co se týče samotné štětky soukecnické a štětky plané, občas se může vyskytnout kožní vyrážka, nejčastěji v oblasti genitálií, ale ta by měla brzy odeznít.
Co se týče přímo kontraindikací, z důvodu neprozkoumanosti drogy štětku planou/soukenickou neužívejte dlouhodobě a raději ani v těhotenství. Podobný druh, Dipsacus asper (Dipsacus asperoides) v TČM však není kontraindikován a dokonce se používá při opakovaných potratech a krvácení během těhotenství.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.