Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Suchá, šupinatá a svědivá pokožka hlavy - byliny, bylinky, léčivé rostliny

3 odpovědi
(stránka otevřena 1012x)

Dotaz:

Dobrý večer, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Mám již spoustu let problémy s lupy. Nejedná se však pouze o klasické lupy. Mívám to v určitá období lepší, ale naopak i mnohem horší. Teď zrovna je to ta druhá varianta a řekl bych, že tak daleko, to předtím ještě nezašlo… Jedná se o extrémně suchou pokožku hlavy, občas boláky, kůže se odlupuje většími šupinami a dost svědí.
Zkoušel jsem nespočet šamponů na tyto problémy a navštívil několik kožních ambulancí. Bohužel však bez dlouhodobějšího efektu. Naposled jsem měl Belosalic, kortikoidový roztok na kštici hlavy, tam byl účinek dobrý a lupy postupně mizely, jenže se po čase zase vrátily.
Vím, že může být problém i jinde v těle a projevuje se takto, ale předpokládám, že některý z Vašich přípravků by mi mohl s tímto problémem pomoci a budu se moc těšit na Vaši odpověď a na to, že něco společně vymyslíme.

Děkuji a jsem s pozdravem.
Lukáš Pořízek
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Domnívám se, že nemoc, kterou trpíte se jmenuje seboroická dermatitida, nicméně přesnou diagnozu by Vám řekl dermatovenerolog.

Bohužel dermatovenerlogové léčí kůži převážně zevně, což je naprosto nedostatečné. Pokud se na kůži vyskytuje ekzém, zánět apod. , často resp. téměř vždy je to způsobeno oslabenými orgány nebo imunitou. Platí, že za stav kůže jsou primárně odpovědná játra. Pokud máte tedy chronický problém se suchou, špinatou a svědivou kšticí na hlavě, je nutné posílit játra.
Na okraj podotýkám, že kortikoidy problém jen odsunou, ale neřeší.

Na posílení jater doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
50% PAMPELIŠKA kořen, 20% DVOUZUBEC TROJDÍLNÝ nať, JEŘÁB květ 10%, SLÉZ MAURSKÝ květ 10%, ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ kvetoucí nať 5%, OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ čerstvě nadrcené semeno 5%

U chronického zánětu vždy doporučuji VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ, který má nejen velmi silné protizánětlivé účinky, ale skvěle působí i na játra a žlučník. Užívat vnitřně (ale je možné i zevně).

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz

Zevně dále doporučuji mast z následujících léčivých rostlin:
MĚSÍČEK květ, TUŽEBNÍK květ, JITROCEL KOPINATÝ list, MATEŘÍDOUŠKA kvetoucí nať.

Z pohledu tradiční čínské medicíny TČM je zánět kůže ve vlasech projevem horkosti a je žádoucí navštívit právě praktika nebo lékaře tradiční čínské medicíny, který Vám pomůže nemoc definitivně vyléčit. Myslím si, že seboroická dermatitida je v souvislosti s elementem (hybatelem) Dřevo, tedy spojené s játry a žlučníkem.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

Odpověď na dotaz:

? Pochopil jsem tedy dobře, že mi budete moci uvedenou tinkturu pro vnitřní užití vyrobit a bude možné ji zakoupit?
? Co se týče mastí pro zlevní použití, máte nějaký tip nebo kontakt, na koho se s tím obrátit, kdo by mi pomohl?
? Co se týká vlaštovičníku, bude možno také zajistit přes Vás?

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

ad 1) Ne, bohužel, v současné době nikoliv (z kapacitních a časových důvodů). Je nutné oslovit jiného bylináře. Děkuji za pochopení.

ad 2) Zkuste se obrátit na
https://www.facebook.com/100014428810896/

ad 3) vizte bod č. 1.

Mějte příjemný zbytek dne.