Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Šupinovatá kůže ve vlasech - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 273x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Již léta bojuji s problémy kůže ve vlasech. Tvoří se mi boláky a olupuje kůže ve vlasech a obočí. Neustále mám pocit neumyté hlavy a lupy.

Svědí to pálí až do bolesti.

Dermatolog mi předepisuje léky které mi pomáhají jen na krátkou dobu a ještě neůplně.

Děkuji a jsem s pozdravem.

Alena
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Domnívám se, že nemoc, kterou trpíte se jmenuje seboroická dermatitida, nicméně přesnou diagnozu by Vám řekl dermatovenerolog.

Bohužel dermatovenerlogové léčí kůži převážně zevně, což je naprosto nedostatečné. Pokud se na kůži vyskytuje ekzém, zánět apod. , často resp. téměř vždy je to způsobeno oslabenými orgány nebo imunitou. Platí, že za stav kůže jsou primárně odpovědná játra. Pokud máte tedy chronický problém se suchou, špinatou a svědivou kšticí na hlavě, je nutné posílit játra.
Na okraj podotýkám, že kortikoidy problém jen odsunou, ale neřeší.

Na posílení jater doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
50% PAMPELIŠKA kořen, 20% DVOUZUBEC TROJDÍLNÝ nať, JEŘÁB květ 10%, SLÉZ MAURSKÝ květ 10%, ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ kvetoucí nať 5%, OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ čerstvě nadrcené semeno 5%

U chronického zánětu vždy doporučuji VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ, který má nejen velmi silné protizánětlivé účinky, ale skvěle působí i na játra a žlučník. Užívat vnitřně (ale je možné i zevně).

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz

Zevně dále doporučuji mast z následujících léčivých rostlin:
MĚSÍČEK květ, TUŽEBNÍK květ, JITROCEL KOPINATÝ list, MATEŘÍDOUŠKA kvetoucí nať.

Z pohledu tradiční čínské medicíny TČM je zánět kůže ve vlasech projevem horkosti a je žádoucí navštívit právě praktika nebo lékaře tradiční čínské medicíny, který Vám pomůže nemoc definitivně vyléčit. Myslím si, že seboroická dermatitida je v souvislosti s elementem (hybatelem) Dřevo, tedy spojené s játry a žlučníkem.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.