Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Tinktura ze jmelí a léky na vysoký krevní tlak - lez užívat současně?

1 odpověď
(stránka otevřena 1092x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Chtěla bych Vás požádat o radu, v dobré víře jsem vyrobila pro rodinu tinkturu z lipového jmelí na vysoký tlak (jedná se o lidi starší 50 let) ale bohužel ji všichni odmítli s tím že užívají léky, a bojí se, že by jim tinktura rozhodila hladiny léků.
Myslíte, že i v případě užívání léků by mohla být tinktura nějakým benefitem na vysoký tlak, nebo je určena spíše pro lidi, kteří prášky neberou a chtějí jít přírodní cestou?


Děkuji moc za radu.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Souběžné užívání léčivých rostlin s léky je běžné a je vhodné. U hypertentní choroby (vysokého krevního tlaku) to platí také. Není možné vysadit den ze dne léky na tlak a užívat jen byliny. Podobné je to třeba u PAD léčiv - i u diabetu nabíhá účinek léčivých rostlin pozvolna, tzn. užívají se souběžně PAD léčiva s bylinami a až se diabetes harmonizuje, snižují se PADy. Podobný postup je u celé řady jiných nemocí.

Tím chci říci, že rodina může být klidná.

Ještě jsem Vám chtěl napsat, že při léčbě hypertenzní choroby se většinou začíná hlohem, kdy se kardiovaskulární systém dostane do jakéhosi "klidnějšího" stavu a až ve druhé fázi (po 3 měsíčním užívání) se začně používat jmelí bílé. Pokud by ani po 3 měsíčích užívání hlou a 3 měsících užívání jmelí nenaběhl dostatečně účinek, zkouší se třetí rostlinou, kterou je šišák bajkalský kořen (užívá se v ne příliš velkých dávkách, může způsobovat pocení).
Tento harmonogram je vyzkoušený, ale je možné, že Vám jiný bylinkář řekne jiné byliny. Ve fytoterepii je máloco dogmaticky dáno.

Některé léčivé rostliny mohou mít vliv na srážlivost krve, takže pokud někdo z rodiny používá Warfarin nebo tzv. NOAC léčiva, je nutné vždy ověřit, zda je léčivka vhodná.

Rostlny mající vliv na srážlivost krve jsem kdysi sepsal zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/byliny-nebezpeci-kontraindikace/1427-warfarin-pradaxa-clexane-fraxiparine-a-byliny-bylinky-vliv-bylin-na-srazlivost-krve

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.