Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Tinktura ze jmelí bílého - výroba, dávkování, užívání

1 odpověď
(stránka otevřena 776x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující: Na Internetu jsem si přečetl Vaše psaní ohledně výroby tinktury ze jmelí. Tato skutečnost mě zajímá v souvislosti s vyšší krevním tlakem mě blízké osoby.
V této věci jsme nejdříve chtěli zkusit užívat macerát ze sušeného, drceného jmelí, které bylo sbíráno v polovině letošního prosince - z jabloní. Toto jmelí jsme v množství cca 8 g na půl litru studené vody (doporučení z publikace Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář-Endris) macerovali přes noc do rána. Jde o jednu z možností užívání drogy ze jmelí v daném problému.
Jinou možností je užívat Vámi popsanou tinkturu ze jmelí. Prosil bych Vás tedy o odpovědi na uvedené otázky.

1. Váš názor na užívání popsaného macerátu co do vhodnosti a účinnosti.
2. V případě výroby tinktury podle Vás a jejího užívání mě zajímá, v jakém množství vody (sklenice vody) je potřeba kapky tinktury (15 - 20 kapek), rozpouštět?
3. Po uvedených 6 - 8 týdnech luhování keramickým nožem nařezaného čerstvého jmelí v alkoholu, po jeho scezení získáme tedy téměř 1 l výluhu, který bude následně užíván v množství 15 - 20 kapek / 1 sklenici vody. Chápu věc správně?
4. Ve svém popisu doporučujete užívání 2x - 3x denně. Rozumí se tím tedy 2x - 3x denně, kdy se rozpustí vždy 15 - 20 kapek ve vodě a toto množství pít?
5. Mohlo by se pro výrobu tinktury případně využít i již zmíněné sušené a drcené jmelí? Pokud ano, v jakém množství jej použít a jakým množstvím alkoholu jej zalít a vůbec jak při této variantě dál konat?

Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Doporučuji sbírat BŘEZNOVÉ jmelí. Důvod: stromy proudí nejvíce mízy a jmelí je tak nejkvalitnější. Prosincové jmelí je pro léčebné účely nevhodné.

Jmelí se lépe maceruje v lihu, do vody se velmi špatně účinné látky uvolňují. Jmelí by muselo být pomleté na velmi malé kousky a dlouho se macerovat, ale voda prostě není vhodné macerační činidlo (podobné je to u ginkga biloby, kteté se do vody skoro nemaceruje).

Tinkturu vyrobte podle http://www.UcinkyTinktur.cz

Celková dávka tinktury je 1 kapka na kilogram a den ve 2-3 dávkách, tzn. 2-3x denně.
Tzn. příklad: vážíte 60 kg, berete 2x denně 30 kapek nebo 3x denně 20 kapek nebo 6x denně 10 kapek - jde o to celkové množství za den ; )

5. dotaz - doporučuji čerstvé jmelí bílé, ne sušené. Je zoxidované a méně účinní.

Na úvodní léčbu vysokého krevního tlaku doporučuji z více důvodů HLOH květ nebo plod.
Až po 3 měsících užívání hlohu teprve jmelí. Má to své důvody (hloh harmonizuje srdce, zlepšuje stav cév, léčí arytmie ad.). Jmelí by měla být až následná rostlina po hlohu.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.