Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Třezalka a Letrox - může se kombinovat nebo ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 2277x)

Dotaz:

Dobrý den,


chtěla bych se s Vámi poradit, zda můžu užívat čaj z třezalky, když užívám Letrox na štítnou žlázu. Štítnou žlázu nemám už vůbec, takže beru Letrox 100.


Nemůže třezalka nějak ovlivnit jeho vstřebání do těla a oslabit tak jeho účinek, a způsobit tak nedostatek potřebného hormonu? Děkuji, Králová

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Alternativní léčba hypofunkce štítné žlázy (často způsobené autoimunitním zánětem) je v alterantivní medicíně jedna z nejtěžších procedur. Léčba je dlouhodobá a efekt nastupuje velmi pozvolna.
Hned druhým dechem ale dodávám, že západní medicína nemoc neumí léčit vůbec a jen dodává substituty hormonů štítné žlázy (přičemž většinou dávkování v tabletách stoupá, čímž pádem má tělo pocit, že je vlastně hormonů štítnice v těle dost a že nemusí být štítná žláza aktivní). Byť někteří lidé nazývají substituty hormonů štítnice (Euthyrox, Letrox) léky, tak se o léky nejedená. Tabletky jen nahrazují řádnou práci poškozené štítné žlázy.

Dovolím si Vám odpovědět v bodech.

PŘÍČINA: stres, strava, genetika.

VLIV na správnou funkci mají dle TČM: nadledviny, srdce, játra.

PŘÍZNAKY HYPOFUNKCE ŠTÍTNICE: únava, slabost, zácpa, zpomalené myšlení, suchá kůže, prodloužení menstruačního cyklu, bolesti kloubů, nižší tělesná teplota po ránu (TT pod 36,5°C), někdy snížený puls a snížený tlak, někdy nažloutlé dlaně (hromadění karotenoidů), zadržování vody, otoky nad očními víčky.

CO ŠTÍTNICE POTŘEBUJE - jod (POZOR!!! pokud je zvýšený anti-TPO a anti-TG, jód nedoplňujeme!) – pokud je jedho defitit, je mj. obsažen ve stopkách třešní.
Dále doporučuji substituovat vitamín D (tablety nebo kapičky), ev. sluneční paprsky.
Pro správnou činnost štítnice je nutný: zinek, Mg, a hlavně selen (na přeměnu T4 a T3) a zdravá játra. O selenu se strašně málo mluví, ale je pro štítnou žlázu nejdůležitějším prvkem vůbec.


STRAVA - vhodný MCT olej a omega-3-MK, žloutky, vlašské ořechy, krůtí maso, kurkuma, rozmarýna, oregáno, tymián (pro rozproudění jangu ledvin).

NEJÍST - sója obsahující strumigeny (vychytávají hormony ŠŽ), dále kasein, laktóza a prozánětlivý lepek; pokud milujeme mléko, tak můžeme vyměnit za kokosové, mandlové, konopné či makové.

ŠTÍTNÉ ŽLÁZE VADÍ dlouhé půsty, hladovění, diety, chronický stres, kouření.

POMOCI může i akupunktura a hormonální jóga.

BYLINY na podporu jater (o játrech vizte výše) vlaštovičník větší, pampeliška kořen nebo řepík nať
BYLINY NA HARMONIZACI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY – např. karbinec evropský, aronie, rozmarýna, kurkuma, srdečník, šalvěj (super na receptory cílových tkání) + potraviny výše.

Pokud byste měla zájem o MCT olej (v praxi se mi osvědčilo, že snižuje aktivitu autoimunitních procesů /tzn. snižuje destruktivní činnost vlastního těla proti štítné žláze/), je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Ne, třezalku při užívání Letroxu neužívejte.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.