Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Uklidnění po dlouhodobém stresu - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků a antidepresiv

1 odpověď
(stránka otevřena 976x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,

2018 mi začalo docela velké stresové období, která rok a půl trvalo. Šlo o věc, která nešla vyřešit rychle a muselo se čekat a poslední 3/4 roku bylo dost náročných. Často jsem si myslel, že ten tlak nemůžu vydržet. Začal jsem mít problémy se spánkem, budil jsem se ve 3 hodiny a už jsem neusnul, protože jsem cítil, že jsem ve stresu. Bral asi 4 měsíce antidepresiva Trittico. V tom stresovém období se rozjela i moje tělesná schránka a s nespecifickými zdravotními problémy jsem obcházel mnoho lékařů, ale vesměs se nic nezjistilo. Teď už půl roku je věc vyřešená, ale asi to moje nervy poznamenalo.
Protože si myslím, že to všechno odstartovalo to nervové zatížení a Vaše odbornost je neurologie, ale řešíte věci přírodní cestou (jestli to dobře chápu), napadlo mě zeptat se jestli bych od Vás nedostal nějakou radu.
S čím teď stále mám problém. Cítím se jakoby se mi trochu točila nebo to připodobňuji, jako když se člověk trošičku víc napije alkoholu - mám za sebou kompletní neurologické vyšetření, není to nic ve smyslu vetriga nebo ztráty rovnováhy (nic zjištěno nebylo jen převažující beta rytmus při EEG), je to jen takový divný vnitřní pocit. Není to stálé, spíš třeba po nějakém psychickém zatížení, když je toho v práci hodně, ale i někdy v klidu. Mám takový tlak ve spáncích, jako kdybych měl hlavu přes spánky něčím staženou. Spánek už je o dost lepší, ale ještě jsem často vzhůru třeba před 5 hodinou. Po práci bývám někdy psychicky vyčerpaný, ikdyž v práci pod žádným tlakem nejsem.
K tomu mám ještě jednu takovou interní věc. Celkem pravidelně, už asi taky půl roku, mně je střídavě špatně když se probudím nebo jdu spát. Když se najím, je to dobré. Když mám za sebou fyzickou zátěž, tak mě to třeba vzbudí v noci a musím se jít najíst. Mám za sebou dvě gastroskopie, ale kromě mírného refluxu také nic zásadního. Nevím, jestli je to v návaznosti k tomu, že už rok a půl mě trápí říhání. Je to lepší než to bylo, ale stále je to asi nadměrné. To se ale objevuje např. když ráno vstanu z postele a stoupnu si. Když běhám a nebo rychle jdu. Když vypiju víc studené vody. Bolesti břicha ale nemám. Od doby co mi začalo říhání mám také takový bílý povlak na jazyku, který pálí někdy víc, někdy míň, někdy se mi vytvoří taková červená skvrna tím, že zmizí nějaká ploška chuťových receptorů (na to mi radili detoxikaci, kterou jsem 3 měsíce poctivě dělal kvalitní aloe.)
Snažím se docela dost pít heřmánek, meduňku. Skoro dva měsíce teď zkouším SCD stravu, takže si myslím, že jsem v životě nejedl zdravěji. To zkouším už asi dva měsíce, ale bez efektu, tak teď přemýšlím spíš zkusit delší dobu něco na úpravu pH prostředí… protože je to strava docela rozdílná oproti SCD.

Napadlo se mě zeptat, co byste třeba vy doporučil za nějakou bylinu či směs na nějaké srovnání nervové soustavy po dlouhodobém intenzivním psychickém stresu, popř. na nějaké uklidnění žaludku. Nebo jestli by Vás cokoli napadlo, popř. i na to pálení jazyka. Zatím zkouším, co se dá, ale nikdo mi pořádně nic, co by nějak zafungovalo, neporadil.

Moc děkuji
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na Vámi uvedené dopročuji směs následujících léčivých rostlin:
OREGANO (DOBROMYSL) - kvetoucí nať (na žaludek i psychiku), PUPEČNÍK ASIJSKÝ (nať, rostlinu lze pěstovat za oknem v květináči celý rok), MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (květ), ŠIŠÁK BAJKALSKÝ (kořen), BAKOPA (BRAHMÍ, bakopa drobnolistá).

Na problémy se žaludkem: PUŠKVOREC, VACHTA, PELYNĚK ČERNOBÝL, MALINÍK, MATEŘÍDOUŠKA.

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.