Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Uzel štítné žlázy - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez operace a léků

1 odpověď
(stránka otevřena 168x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Při prevenci mi našli toto (byla jiz provedena punkce) : vlevo na dolním pólu laloku naseda objemný izoechogenni uzel (uložen již mimo lalok) 28 x 16 mm s jemným lemem, v jeho hloubce je hypoechogenni okrsek 8 x 5 mm z Kat B III dle Bth. kl. 2018 - atypie nejistého významu.
Po punkci:
eosinofilne se barvící koloidní, éry ++, lymfocity, tyreocyty převážně s mikropapilarnim uspořádáním bb, bez signifikantnich jaderných znaků, jen s lehkou anizokryosou překrývajících se jader siderofágy, kreatin, bb detritus.

Je mi 48 let, vyšetření krve i cholesterolu v pořádku, tlak 120/90, výška 180 cm, 74 kg.
Máme amatérskou skupinu, vystupujeme téměř každý týden, takže zpívám s mensimi přestávkami cca 6-7 hodin v kuse. (Fungujeme již cca 20 let)
V r. 2015 nehoda - polytrauma-umělý spánek, polamanych 9 žeber, lopatky.
Nyní 2 měsíce po operaci achilovy šlachy.

Na konzultaci k lékaři mám jít až 3.1.2024.

Děkuji a jsem s pozdravem.
1702206527_17022064761095080093061195177734.jpg
1702206527_17022065034167319046369556457878.jpg
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Co se týče uzlů štítné žlázy (štítnice), po 50. roce věku se vyskytují nejméně u jedné třetiny žen. S vysokou pravděpodobností okolo 95 % se jedná o biologicky bezvýznamnou strukturální odchylku, příčina jejich vzniku je opět neznámá. V případě záchytu uzlové přestavby štítnice je nutné vyšetření hormonů štítné žlázy a v případě zvýšeného TSH nasadit substituční léčbu (s přihlédnutím k dalším okolnostem jako je věk, přidružené choroby apod.). Cílová hladina TSH by se v ideálním případě měla pohybovat okolo 1 – maximálně 2 mIU/l, nadměrný stimulační vliv TSH je nežádoucí.

Jen vzácně se vyskytuje tzv. toxický uzel štítné žlázy, který se vymyká regulaci a který sám produkuje nadměrné množství hormonů (na tuto možnost je třeba pomýšlet v případě hypertyreózy).

Definitivní odhalení biologické povahy uzlu přináší až histologické vyšetření po chirurgickém odstranění štítné žlázy nebo její postižené části. Při obrovské frekvenci výskytu uzlů v populaci a při celkem nízké pravděpodobnosti záchytu zhoubného nádoru není možné ihned odesílat všechny pacienty na operaci, jen někdy je k tomu vážný důvod. Odhadnout dopředu, zda je ten který uzel ve štítné žláze zhoubný nádor, je velmi složité. Vyloučit to dopředu na sto procent v podstatě nikdy nelze. V případě dostatečně velkého uzlu (okolo 1 cm), zejména pokud jeví podezřelé sonografické známky (které jsou jen orientační), je možné provést punkční biopsii tenkou jehlou (stejnou jehlou, která se používá při odběru krve). Tak je možné odebrat malý vzoreček buněk z uzlu k mikroskopickému vyšetření. Toto tzv. cytologické vyšetření pak pomůže určit, zda se jedná o uzel maligní, částečně podezřelý či nepodezřelý. Ani toto vyšetření však nemusí přinést jednoznačný výsledek, velmi záleží na místě odběru vzorku a na zkušenostech hodnotícího cytologa. Doporučení, kdy je vhodná punkce uzlu a případně operace štítné žlázy, je ryze individuální a je pouze v kompetenci vyšetřujícího endokrinologa. V posledních letech se rozvíjí nová metoda ultrazvuku – elastografie, která měří tuhost uzlu a může tak pomoci při rozhodování o následné punkci (pořízení speciálního programu do sonografického přístroje je však velmi nákladné, v České republice je jen málo pracovišť, která mohou elastografii použít). Téma optimálního vyšetřování uzlů a nejvhodnějších postupů je na mezinárodní úrovni široce diskutováno a jednoznačná, doslovně aplikovatelná doporučení v současnosti neexistují. Uzel samotný se neléčí, ale byliny vhodné na štítnou žlázu jsou např. len (lněné semeno), komonice, rozrazil, dubová kůra, šťovík ad. Při dysfunkci štítnice (netvoří hormony T3 a T4) se využívá řasa bublinatka.
Jak možná poučil endokrinolog Vaši maminku nebo Vás, některých případech je vhodná tzv. supresní léčba hormonem štítné žlázy, jejímž cílem je zpomalit eventuální růst uzlu. Pokud je výsledek punkce tenkou jehlou nepříznivý, nebo uzel nadále roste, přikračujeme k operativnímu řešení. Chirurg odstraní buď celou štítnou žlázu- tzv. totální tyreoidektomie (v případě mnohočetných uzlů), nebo pouze jeden lalok – lobektomie (v takových případech, kdy je nález FNAB příznivý a druhý lalok je zcela zdravý).
Co se týče ještě té léčby, tak za situace kdy jde o nekomplikovaný uzel tvořící hormony štítné žlázy v nadbytku (tzv. autonomní adenom) a výsledek FNAB je příznivý, je možné místo operace přistoupit k lokálnímu ozáření radioaktivním jódem, tedy tzv. aplikaci terapeutické dávky radiojódu.

Na uzlíky štítné žlázy doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
ARONIE/TEMNOPLODEC plod, CHALUHA BUBLINATÁ řasa, KARBINEC EVROPSKÝ nať, OŘEŠÁK KRÁSLOVSKÝ přepážky z ořechů, BŘÍZA jehnědy a PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO nať.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz />
Na závěr ještě podotýkám, že Euthyrox a Letrox není lék, ale substitut. Tyto přípravky totiž nic neléčí, jen dodávají chybějící hormony.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.