Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Uzlíky na štítné žláze

1 odpověď
(stránka otevřena 661x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Beru léta v mininální dávce euthyrox. (25mg/den). Nyní ve věku 58 let mi byly zjištěny ultrazvukem tři uzlíky na štítnici. Jak mohu podpořit organismus, abych se jich zbavila?

Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Co se týče uzlů štítné žlázy (štítnice), po 50. roce věku se vyskytují nejméně u jedné třetiny žen. S vysokou pravděpodobností okolo 95 % se jedná o biologicky bezvýznamnou strukturální odchylku, příčina jejich vzniku je opět neznámá. V případě záchytu uzlové přestavby štítnice je nutné vyšetření hormonů štítné žlázy a v případě zvýšeného TSH nasadit substituční léčbu (s přihlédnutím k dalším okolnostem jako je věk, přidružené choroby apod.). Cílová hladina TSH by se v ideálním případě měla pohybovat okolo 1 – maximálně 2 mIU/l, nadměrný stimulační vliv TSH je nežádoucí.

Jen vzácně se vyskytuje tzv. toxický uzel štítné žlázy, který se vymyká regulaci a který sám produkuje nadměrné množství hormonů (na tuto možnost je třeba pomýšlet v případě hypertyreózy).

Definitivní odhalení biologické povahy uzlu přináší až histologické vyšetření po chirurgickém odstranění štítné žlázy nebo její postižené části. Při obrovské frekvenci výskytu uzlů v populaci a při celkem nízké pravděpodobnosti záchytu zhoubného nádoru není možné ihned odesílat všechny pacienty na operaci, jen někdy je k tomu vážný důvod. Odhadnout dopředu, zda je ten který uzel ve štítné žláze zhoubný nádor, je velmi složité. Vyloučit to dopředu na sto procent v podstatě nikdy nelze. V případě dostatečně velkého uzlu (okolo 1 cm), zejména pokud jeví podezřelé sonografické známky (které jsou jen orientační), je možné provést punkční biopsii tenkou jehlou (stejnou jehlou, která se používá při odběru krve). Tak je možné odebrat malý vzoreček buněk z uzlu k mikroskopickému vyšetření. Toto tzv. cytologické vyšetření pak pomůže určit, zda se jedná o uzel maligní, částečně podezřelý či nepodezřelý. Ani toto vyšetření však nemusí přinést jednoznačný výsledek, velmi záleží na místě odběru vzorku a na zkušenostech hodnotícího cytologa. Doporučení, kdy je vhodná punkce uzlu a případně operace štítné žlázy, je ryze individuální a je pouze v kompetenci vyšetřujícího endokrinologa. V posledních letech se rozvíjí nová metoda ultrazvuku – elastografie, která měří tuhost uzlu a může tak pomoci při rozhodování o následné punkci (pořízení speciálního programu do sonografického přístroje je však velmi nákladné, v České republice je jen málo pracovišť, která mohou elastografii použít). Téma optimálního vyšetřování uzlů a nejvhodnějších postupů je na mezinárodní úrovni široce diskutováno a jednoznačná, doslovně aplikovatelná doporučení v současnosti neexistují. Uzel samotný se neléčí, ale byliny vhodné na štítnou žlázu jsou např. len (lněné semeno), komonice, rozrazil, dubová kůra, šťovík ad. Při dysfunkci štítnice (netvoří hormony T3 a T4) se využívá řasa bublinatka.
Jak možná poučil endokrinolog Vaši maminku nebo Vás, některých případech je vhodná tzv. supresní léčba hormonem štítné žlázy, jejímž cílem je zpomalit eventuální růst uzlu. Pokud je výsledek punkce tenkou jehlou nepříznivý, nebo uzel nadále roste, přikračujeme k operativnímu řešení. Chirurg odstraní buď celou štítnou žlázu- tzv. totální tyreoidektomie (v případě mnohočetných uzlů), nebo pouze jeden lalok – lobektomie (v takových případech, kdy je nález FNAB příznivý a druhý lalok je zcela zdravý).
Co se týče ještě té léčby, tak za situace kdy jde o nekomplikovaný uzel tvořící hormony štítné žlázy v nadbytku (tzv. autonomní adenom) a výsledek FNAB je příznivý, je možné místo operace přistoupit k lokálnímu ozáření radioaktivním jódem, tedy tzv. aplikaci terapeutické dávky radiojódu.

Na uzlíky štítné žlázy doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
ARONIE/TEMNOPLODEC plod, CHALUHA BUBLINATÁ řasa, KARBINEC EVROPSKÝ nať, OŘEŠÁK KRÁSLOVSKÝ přepážky z ořechů, BŘÍZA jehnědy a PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO nať.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz />
____

HYPOFUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

HYPOFUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY A UŽÍVÁNÍ LETROXU/EUTHYROXU

Alternativní léčba hypofunkce štítné žlázy (často způsobené autoimunitním zánětem) je v alterantivní medicíně jedna z nejtěžších procedur. Léčba je dlouhodobá a efekt nastupuje velmi pozvolna.
Hned druhým dechem ale dodávám, že západní medicína nemoc neumí léčit vůbec a jen dodává substituty hormonů štítné žlázy (přičemž většinou dávkování v tabletách stoupá, čímž pádem má tělo pocit, že je vlastně hormonů štítnice v těle dost a že nemusí být štítná žláza aktivní). Byť někteří lidé nazývají substituty hormonů štítnice (Euthyrox, Letrox) léky, tak se o léky nejedená. Tabletky jen nahrazují řádnou práci poškozené štítné žlázy.

Dovolím si Vám odpovědět v bodech.

PŘÍČINA: stres, strava, genetika.

VLIV na správnou funkci mají dle TČM: nadledviny, srdce, játra.

PŘÍZNAKY HYPOFUNKCE ŠTÍTNICE: únava, slabost, zácpa, zpomalené myšlení, suchá kůže, prodloužení menstruačního cyklu, bolesti kloubů, nižší tělesná teplota po ránu (TT pod 36,5°C), někdy snížený puls a snížený tlak, někdy nažloutlé dlaně (hromadění karotenoidů), zadržování vody, otoky nad očními víčky.

CO ŠTÍTNICE POTŘEBUJE - jod (POZOR!!! pokud je zvýšený anti-TPO a anti-TG, jód nedoplňujeme!) – pokud je jedho defitit, je mj. obsažen ve stopkách třešní.
Dále doporučuji substituovat vitamín D (tablety nebo kapičky), ev. sluneční paprsky.
Pro správnou činnost štítnice je nutný: zinek, Mg, a hlavně selen (na přeměnu T4 a T3) a zdravá játra. O selenu se strašně málo mluví, ale je pro štítnou žlázu nejdůležitějším prvkem vůbec.

STRAVA - vhodný MCT olej a omega-3-MK, žloutky, vlašské ořechy, krůtí maso, kurkuma, rozmarýna, oregáno, tymián (pro rozproudění jangu ledvin).

NEJÍST - sója obsahující strumigeny (vychytávají hormony ŠŽ), dále kasein, laktóza a prozánětlivý lepek; pokud milujeme mléko, tak můžeme vyměnit za kokosové, mandlové, konopné či makové.

ŠTÍTNÉ ŽLÁZE VADÍ dlouhé půsty, hladovění, diety, chronický stres, kouření.

POMOCI může i akupunktura a hormonální jóga.

BYLINY na podporu jater (o játrech vizte výše) vlaštovičník větší, pampeliška kořen nebo řepík nať
BYLINY NA HARMONIZACI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY – např. karbinec evropský, aronie, rozmarýna, kurkuma, srdečník, šalvěj (super na receptory cílových tkání) + potraviny výše.

Pokud byste měla zájem o MCT olej (v praxi se mi osvědčilo, že snižuje aktivitu autoimunitních procesů /tzn. snižuje destruktivní činnost vlastního těla proti štítné žláze/), je možné se mi ozvat na messenger
http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Na závěr ještě podotýkám, že Euthyrox a Letrox není lék, ale substitut. Tyto přípravky totiž nic neléčí, jen dodávají chybějící hormony.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.


Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.