Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Vředy pod paží a v tříslech, hidradenitis suppurativa - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 436x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Syn 34let má vředy v podpaží a v trislech, diagnoza HIDRADENITIS SUPPURATIVA, Děkuji za odpověď Maciková. zde napište text dotazu.

Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Hidradenitis suppurativa je též známá pod názvem hidradenitida, ve zkratce HS nebo též acne inversa.

Lokálně určitě doporučuji dlouhodbou zevní aplikaci propolisové tinktury. Je silně hojivá, mohla by pomoci. Účinné jsou také listy jitrocele kopinatého, kdy se touto drží potírají postižená místa. Dále je možné zkusit aloe vera - gel z podélně rozkrojeného listu. Aloe se snadno shání, ale relativně pomalu roste. Efekt mohou mít také obklady z řepíkového (kvetoucí nať) a/nebo měsíčkového (květ) nálevu. I švédské kapky může zkusit. Možností je hodně.


Pokud by byl stav hodně vážný, je možné použít cibuli nasekanou na drobno, dát do ní trošku anýzu, trošičku vody a na malém plameni rozvařit na kaši. Přikládat vlažnou kaši lokálně, zabalit obvazem. Tato směs je VELMI hojivá a protizánětlivá.

Další vhodné rostliny pro zevní aplikaci jsou např. jestřábník chlupáček, březové pupeny, vilín viržinský. Velmi hojná a účinná rostlina je rdesno ptačí (truskavec).

Léčivá jsou ale i jiná rdesna - např. rdesno peprík:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1989-rdesno-peprnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani

Určitě je možné se spolehnout i na léčivé rostliny, které jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=ko%C5%BEn%C3%AD%20v%C5%99edy&ordering=oldest&searchphrase=exact&limit=100

Vnitřně doporučuji tinkturu z pampelišky kořene, vlaštovičníku většího, lopuchu, kurkumy, svízele přítuly a případně ještě rozrazilu lékařského.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.