Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Výhřez ploténky - byliny, bylinky, léčivé rostliny, babské rady, léčba bez operace

1 odpověď
(stránka otevřena 4614x)

Dotaz:

Dobre rano,
mám vyhrezlou plotenku a nejspis skriply nerv od toho, protože mi to jde do nohy, máte nějakou zkušenost, jestli by pomohla nějaká tinktura nebo olej na zklidnění této bolesti? Dale mě bolí lv ohybu levé ruky, kde mi na rentgenu nic nenašli, ale mám problém se o ní opřít a v krku pod pravým uchem, nevím jestli to nejde vše od těch zad.
Kdyby jste mi poradil, byla bych vám moc vděčná: )

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Bylinky jsou vynikající v léčbě nebo podpůrné léčbě různých akutních i chronických onemocnění, ale bohužel v oblasti bolesti nejsou tak silné, jak by si lidé přáli. Je několik bylin, které částečně tlumí bolesti, ale efekt je bohužel většinou nedostatečný. Tzn. analgetické účinky bylin existují, ale jsou slabé.
Co se týče výhřezu meziobratlové ploténky (hernie / herniace disku), zlepšení stavu přináší např. bylina štírovník růžkatý. Sbírá se kvetoucí nať. Rostlina je velmi hojná a roste všude. Nedávno jsem o něm psal článek zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2124-stirovnik-ruzkaty-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani
Bylina vhodná na léčbu kloubů, kostí, ale i meziobratlových plotének je kostival lékařský. Využívají se většinou masti, ale lze použít i vnitřně tinkturu:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/93-kostival-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
Kostivalovou mast a tinkturu budu vyrábět na podzim (kořeny pro léčebné účely se sbírají právě na jaře a na podzim, ne v létě), takže doporučuji sehnat z jiného zdroje.
Nevím co znamená "v krku pod pravým uchem". Jestli Vás tam bolí, píchá nebo co se Vám tam děje. Příčinou může být útlak periferního nervu z krční páteře nebo některého z hlavových nervů. Doporučuji neurologické a ORL vyšetření a s výsledkem mi pak můžete opět napsat (shodou okolností jsem neurolog - již 13 let).
Další byliny vhodné na léčbu diskopatií (vyklenutí /protruze/ a vyhřeznutí /hernie/ disku) jsou přeslička rolní, bez černý. O všech uvedených bylinách píšu na tomto webu.
Hodit by se Vám k náhledu mohla i tato stránka:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1340-bolesti-zad-ischias-houser-ustrel-hexensus-byliny-bylinky-babske-rady-obklady-koupele-caje
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.