bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Zácpa u 2letého dítěte - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 688x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore.


 


Moje téměř 6letá dcera trpí zhruba od 2 let na zácpy. Stav jsme zlepšili, když jsme jí přestali dávat mléko (vždy jí po něm rozbolelo bříško), nahradili kefírem či kysaným podmáslím (to jí nevadilo, naopak pozorovala jsem zlepšení), zrušili rýži, omezili cukry a stravu má doma bohatou na ovoce i zeleninu, sušené švestky, meruňky, kyselé zelí, slunečnicové semínka atd. Problém je však jednak po nástupu do školky, kde mají samozřejmě jinou stravu. Ale úplně nejhorší problém nastane, když dcera onemocní, např. zánět močových cest, chřipka, viróza. Její tělo při jakémkoli vzestupu teploty, např. 37°C automaticky spustí zácpu, kterou musíme řešit i nasazením Forlaxu a samozřejmě dalšími podpůrnými prostředky, ale většinou to končí bohužel čípkem.


Břicho má pak nafouklé jak balón. Lékaři ji klepou na bříško a říkají že je jak buben. A tak je to stále dokolečka. Čím bych to mohla dlouhodobě podpořit/vyléčit? Napadly mě bylinky jako sléz na sliznici, fenykl na peristaltiku, zkoušeli jsme i čekankový kořen, ale ten ji nepomohl při akutní zácpě. Jakékoli projímadla jí to vždy jen zhoršovala a přišlo mi, že pak už ani nezabíraly. Problémy usuzuji, že nastaly díky očkování MMR vakcínou, měla týden 40-stupňové teploty, které nešly skoro srazit, zvracela obloukem a od té doby trpí na tyto střevní problémy.


Musela se celkem dlouho z toho dostávat, trpěla strachy, počůravala se, nyní je vše OK až na tu zácpu v době nemoci. Nevím jestli má poškozenou sliznici ve střevech, protože většiny imunity je ve střevech a pokud tam už nastane nějaká infekce, tak se ty střeva nějak zastaví. Nejsem odborník… Do té doby (očkování) nemoci neprobíhaly se zácpami. Už jsem zoufalá a sedím pořád v knihách o bylinkách, jak bych ji mohla pomoct aspoň trochu.


Děkuji a omlouvám se za vyčerpávající popis.

Odpověď na dotaz: