Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Zahlenění, zvětšená nosní mandle u dítěte - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 415x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,

můj dotaz navazuje na dotaz jiného rodinného příslušníka zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/poradna/zahleneni-a-zvetsena-nosni-mandle-ditete-byliny-bylinky-lecive-rostliny-lecba-bez-leku

Můj text:
Moc bych Vás prosila o radu ohledně 5 a půl leté dcerky. Měla již 3x laryngitidu a od poslední, která byla ve třech letech, ji zůstalo chrápání v noci.
Asi od 4let (nástup do školky) má téměř celý rok zadní rýmu, kašel, chrčení, žluté hleny. Byla zjištěna zvětšená nosní mandle a doporučeno odstranění, čemuž se bráním. V lednu t. r. byla hospitalizována pro crp 220, příčina se však nezjistila. V březnu t. r. byla na operaci slepého střeva. Letos také prodělala 2 streptokokové angíny.
Nyní, asi poslední dva měsíce, se stav zhoršuje, je ještě více zahleněná, v noci i apnoe, nevysmrká nic, nos má volný, ale dýchá pusou.
Zkoušeli jsme homeopatickou léčbu u registrovaného homeopata, bohužel žádná změna.
Dáváme lichořeřišnici, dračí krev, betaglukan, vitamín D + bylinné čaje (sléz, tymián). Nyní jsem nově pořídila Lymphomyosot, už jsem bezradná…
Velice Vás prosím, zda mi můžete něco doporučit, čím bych dcerce pomohla.

Moc Vám děkuji.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Váš dotaz se pokusím strukturovaně zpracovat.

ZVĚTŠENÉ MANDLE:
Hned na úvod bych rád sdělil, že nosní mandle by se neměly odstraňovat. Příroda ví, proč tuto bariéru člověkovi dala. Kolem nosních mandlí proudí vzduch, tyto mandle zachytí velké množství bakterií a virů. Pokud by se odstranily, daná osoba by se zbavila první imunitní bariéry a hrozilo by, že by pak mohla mít častější záněty průdušek nebo zápaly plic. Z mého pohledu proto považuji tento krok za nevhodný a nežádoucí pro jedince.

Na podporu imunity (prevence banálních infektů - nachlazení, rýma, ale i závažné nemoci COVID, tedy SARS-Cov-2, angína, zánět průdušek, záapal plic, různé jiné záněty - močové cesty apod.) jak u dospělých, tak i u dětí se mi v praxi u mnoha bylinkových pacientů osvědčily následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
BADYÁN plod s oplodím, ECHINACEA kořen, KOZINEC kořen, SIDERITIS nať, BENEDIKT nať, HLÍVA plodnice, LÉKOŘICE kořen, BEZ ČERNÝ květ nebo plody.
Tato směs dobře zabírá i na začátku onemocnění (nachlazení, angína apod.), kdy toto onemocnění je schopná i zastavit (čím dříve se tintkura podá, tím lépe, samozřejmě).

Co se týče nálevů ("čajů") ve smyslu prevence, vhodné léčivé rostliny jsou RDESNO HADÍ (používáme kořen - koupíte v obchodě nebo eshopu s léčivými rostlinami, resp. bylinami) a ŠEŘÍK OBECNÝ (používáme květ - je možné si nasbírat).

Dle klinických studicí se jasně ukazuje, že na sílu imunity má zásadní vliv vitamín D (mj. je vynikající v prevenci nemoci SARS-Cov-2, tedy koronaviru - přičemž studide jenoznačně prokazují, že účinnější je užívání preventivně než při již "rozjetém" onemocnění). Vitamín D se dávkuje 1 kapka denně u dětí a 2 kapky denně u dospělých (sklenička s vitamínem D tedy vydrží mnoho měsíců).

Pokud chcete mít u sebe a svých blízkých v dobrém stavu také sliznice (které jsou vstupní branou infekcí), doporučuji aplikovat MCT olej (reguluje imunitu, autoimunitu a také jak jsem uvedl zlepšuje stav slizniční imunity). Dávkuje se denně 1 lžíce oleje ráno a večer. Jeho chuť je neutrální. Lze konzumovat přímo nebo v jídle.

Pokud by již osoba se zvětšenými mandlemi měla nějaké onemocnění (od nachlazení, přes rýmu, angínu či dokonce bronchitidu nebo zápal plic), doporučuji co možná nejdříve nasadit tintkuru z kořene rostliny PELARGONIE SIDONSKÁ - jde o přírodní širokospektré antibiotium (užívání max. 14 dnů). Používá se 3 a více let starý kořen, který má vysokou koncentraci účinných látek.

Pokud by měla osoba se zvětšenými mandlemi vyšší výskyt rýmy nebo se takové osobě prostě jen špatně dýchalo kvůli zvětšeným nosním mandlím, doporučuji aplikovat do okolí nosder a do okolí míst, kde jsou paranazální nosní dutiny MAJORÁNKOVOU MAST. Mám s ní vynikající zkušenosti také u osob se zadní rýmou nebo s chronickou rýmou. Majoránkovou mast lze (pro zajímavost) aplikovat také např. na hrudník u osob, které mají zánět průdušek nebo zápal plic. Tuto mastičku si také natírají ženy, které mají menstruační bolesti, na podbřišek.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Pokud byste měla zájem o bylinné produkty na Vámi uvedené potíže (tinktura IMU-NACH na posílení imunity, tinktura pelargonie sidonská - přírodní širokospektré antibiotikum, antivirotikum/, majoránková mast /zadní rýma, chronická rýma/, MCT olej /dobrý stav sliznic/, vitamín D /posílení inumity hlavně co se týká prevence/, tinktura CIST KRÉTSKÝ /covid/, tinktura PRÁVENKA LATNATNÁ /covid/), je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Pro řádný chod imunity má naprosto zásadní význam mikrobiom tlustého střeva. Jaké potraviny jíst, co dělat a co naopak nedělat, aby bylo tlusté střevo v pořádku uvádím ve videu o imunitě - vizte prosím http://www.WebinarImunita.cz
Doporučuji stáhnout do PC nebo notebooku a podívat se.

Pro silnou imunitu doporučuji také pobyt v lese. Lesní stromy (hlavně jehličnany) vylučují tzv. terpeny, což jsou látky, které mají za následek rozmnožení bílých krvinek a tím dochází také k přirozenému posílení imunity. Současně má pobyt v lese i příznivý vliv na psychiku, takže se "zabijí dvě mouchy jednou ranou".

A poslední věc je: než se rozhodnete odstranit nosní mandle, poslechněte si toto video. Na konci je právě povídání o tom, jak dospělí a děti špatně dýchají a jak je důležité děti naučit dýchat nosem:
https://www.youtube.com/watch?v=_oWZI6kwNsQ

__

Z mých zkušeností doporučuji na léčbu zahlenění potraviny, které mají štiplavý charakter. Dle tradiční čínské medicíny tzv. rozstřelují hleny. Jde např. o ředkvičky, pórek, cibuli, česnek, pažika apod.

Z koření doporučuji určitě: BAZALKA, DOBROMYSL, KARDAMOM, KOPR, KORIANDR, KŘEN, LÉKOŘICE, LIBEČEK, MAJORÁNKA.

Na odhlenění doporučuji následující léčivé rostliny (alespoň některé z nich) a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
MÁČKA LADNÍ kořen, JITROCEL KOPINATÝ list, SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA květ, POPENEC BŘEČŤANOVITÝ kvetoucí nať, POTOČNICE LÉKAŘSKÁ nať, PRVOSENKA JARNÍ kvetoucí nať, YZOP LÉKAŘSKÝ kvetoucí nať, ANDĚLIKA kořen, ad.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Zahlenění je prakticky vždy spojené s nesprávnou stravou. Dopročuji Vám proto stáhnout si a podívat se na video (natočil jsem já a má kolegyně Mgr. Zuzana Švédová, DiS. - nutriční terapeut), které je dostupné zde:
http://www.WebinarSlezina.cz
Jsou v něm uvedené příčiny zahlenění a jak se zahlednění bránit, resp. předcházet, aby vůbec nevznikalo.

___
RECIDIVUJÍCÍ ANGÍNY:

K imunitě u dospělých i dětí je potřeba přistupovat komplexně. Vliv má mnoho faktorů - pohyb, strava a příjem koncentrovaného cukru, stav ledvin (dle tradiční čínské medicíny KOŘENEM IMUNITY JSOU LEDVINY), stav sleziny (dle tradiční čínské medicíny SLEZINA OPEČOVÁVÁ SLIZNICE, které jsou vstupním místem prakticky všech infekcí - dýchací cesty, trávicí systém).

A jedna z nedůležitějších "věcí, " které mají vliv na imunitu a v podstatě na všechno další v lidském těle (nálada, deprese, alergie, obezita, autoimunitní nemoci a choroby … ) je mikrobiom neboli mikrobiota střev.

Léčivé rostliny se mohou uplatnit v prevenci i léčbě, ale nejsou všespásné.

Delší dobu jsem zvažoval jak na Váš dosta odpovědět, aby byl pro Vás co nejvíce přínosný a rozhodl jsem se, že Vám poskytnu odkaz na video, které jsem o imunitě natočil. Najdete ho na http://www.WebinarImunita.cz a pochopíte díky němu imunitu jak komplex dílků a ne jen jednotlivé dílky, které jsou vytržené z toho komplexu.

Co se týče léčivých rostlin, Na posílení imunity doporučuji následující léčivé rostliny + medicinální houbu a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
BADYÁN plod s oplodím, ECHINACEA kořen, KOZINEC kořen, SIDERITIS nať, ČUBET BENEDIKT nať, HLÍVA plodnice, LÉKOŘICE kořen, BEZ ČERNÝ květ nebo plody.

V případě již existujícího zánětu dýchacích cest doporučuji vnitřně tinkturu z léčivé rostliny
PELARGONIE SIDONSKÁ (silné přírodní širokospektré antibiotikum)
a/nebo LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ (také přírodní antibiotikum - účinné na močové cesty, ale i na dýchací cesty).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.