bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Dr. Mlčoch bude v poradně odpovídat 29.9.2020 od 16 hod.
Botanické dotazy jsou odpovídány průběžně botanikem.

 

Zánět mléčných žláz u fenky - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 133x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.
Mám prosbu. Náš pejsek (fenečka) 11let jorkšír má zánět mléčné žlázy. Nikdy nerodila není kastrovana. Je už objednaná na operaci. Po vyšetření je zdravá tak by to měla zvládnout. Můžu ji nějak pomoct aby se ten zánět zmírnil i cestou bylinek? Teď ji kapu do vody echinaceu. Díky za radu

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Doporučuji lokálně potírat esenciálním olejem z rostliny KAJEPUT STŘÍDAVOLISTÝ. Je možné, že to fenečku bude trošku pálit, takže pokud by to nezvládala, je možné aplikovat nálev nebo odvar z některé z následujících rostlin:
OLŠE LEPKAVÁ/ŠEDÁ (kůra, šištice, list), TUŽEBNÍK JILMOVÝ - silně baktericidní. Velmi účinný je také naklepaný list zelí (list zelí položit na prkénko, naklepat paličkou na maso, přiložit, obvázat).

Další léčivé rostliny zevně (!!! ) aplikované jsou třeba BLAHOVIČNÍK, BOROVICE, BŘÍZA, CELÍK ZLATOBÝL, CIBULE, ČESNEK, HEŘMÁNEK, JITROCEL VĚTŠÍ, KAFROVNÍK LÉKAŘSKÝ, KAKOST LUČNÍ, LOPUCH OBECNÝ, LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ, MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ, MOCHNA VZPŘÍMENÁ, PLICNÍK LÉKAŘSKÝ, PODRAŽEC KŘOVIŠTNÍ, PRHA HORSKÁ, PROTĚŽ BAHENNÍ, ŠKUMPA KOŽELUŽSKÁ, TRÝZEL OBECNÝ, TŘEZALKA TEČKOVANÁ, VLAŠTOVIČNÍ KVĚTŠÍ, VRATIČ OBECNÝ, VRBA BÍLÁ, VŘES OBECNÝ, YZOP LÉKAŘSKÝ, ZEMĚŽLUČ OKOLÍKATÁ.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.