Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Zánět štítné žlázy - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 119x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,

ráda bych se zeptala, jestli byste mohl doporučit nějakou bylinnou léčbu na začínající zánět štítné žlázy. Vyrábíte nějakou tinkturu?

Předem moc děkuji.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Harmonizace hypofunkce štítné žlázy (je často způsobená autoimunitním zánětem) je v alterantivní medicíně jedna z nejtěžších procedur vůbec. Léčba je dlouhodobá a efekt nastupuje velmi pozvolna. Takto je k problematice nutno přistupovat.

Hned druhým dechem ale dodávám, že západní medicína nemoc neumí léčit vůbec a jen dodává substituty hormonů štítné žlázy (přičemž většinou dávkování v tabletách stoupá, čímž pádem má tělo pocit, že je vlastně hormonů štítnice v těle dost a že nemusí být štítná žláza aktivní). Byť někteří lidé nazývají substituty hormonů štítnice (Euthyrox, Letrox) léky, tak se o léky nejedená. Tabletky jen nahrazují řádnou práci poškozené štítné žlázy. Lze tedy říci, že byť je léčba zánětu štítné žlázy komplikovaná a zdlouhavá, je lepší než způsob, jakým k problematice přistupuje západní medicína.

PŘÍČINA: stres, strava, genetika.

VLIV na správnou funkci mají dle TČM: nadledviny, srdce, játra.

PŘÍZNAKY HYPOFUNKCE ŠTÍTNICE: únava, slabost, zácpa, zpomalené myšlení, suchá kůže, prodloužení menstruačního cyklu, bolesti kloubů, nižší tělesná teplota po ránu (TT pod 36,5°C), někdy snížený puls a snížený tlak, někdy nažloutlé dlaně (hromadění karotenoidů), zadržování vody, otoky nad očními víčky.

CO ŠTÍTNICE POTŘEBUJE - jod (POZOR!!! pokud je zvýšený anti-TPO a anti-TG, jód nedoplňujeme! ) – pokud je jeho defitit (doporučuji tedy vyšetření krevního séra na přítomnost jodu a sérologické vyšetření na anti-TPO), je mj. ve velkém množstí obsažen ve stopkách třešní.
Dále doporučuji substituovat vitamín D (tablety nebo kapičky), ev. sluneční paprsky.
Pro správnou činnost štítnice je nutný: zinek, Mg, a hlavně selen (na přeměnu T4 a T3) a zdravá játra. O selenu se strašně málo mluví, ale je pro štítnou žlázu nejdůležitějším prvkem vůbec.

STRAVA - vhodný MCT olej a omega-3-MK, žloutky, vlašské ořechy, krůtí maso, kurkuma, rozmarýna, oregáno, tymián (pro rozproudění jangu ledvin).

NEJÍST - sója obsahující strumigeny (vychytávají hormony ŠŽ), dále kasein, laktóza a prozánětlivý lepek; pokud milujeme mléko, tak můžeme vyměnit za kokosové, mandlové, konopné či makové.

ŠTÍTNÉ ŽLÁZE VADÍ dlouhé půsty, hladovění, diety, chronický stres, kouření.

POMOCI může i akupunktura a hormonální jóga.

BYLINY na podporu jater (o játrech vizte výše) vlaštovičník větší, pampeliška kořen nebo řepík nať

BYLINY NA HARMONIZACI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY – doporučuji tuto směs léčivých rostlin a to v podobě směsné tinktury:
KALISIE VONNÁ výhonky, KARBINEC EVROPSKÝ nať, IRSKÝ MECH, KOTVIČNÍK ZEMNÍ plod, ARONIE (temnoplodec) plody.
+ potraviny uvedené výše.

Pokud byste měla zájem o MCT olej (v praxi se mi osvědčilo, že snižuje aktivitu autoimunitních procesů /tzn. snižuje destruktivní činnost vlastního těla proti štítné žláze/) a/nebo o směsnou tinkturu z léčivých rostlin (vizte výše), je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Na závěr ještě podotýkám, že Euthyrox a Letrox není lék, ale substitut. Tyto přípravky totiž nic neléčí, jen dodávají chybějící hormony.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.