bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Ženšen pětilistý - vadí mu přímé slunce?; pěstování, hnojení, zalévání, zálivka

1 odpověď
(stránka otevřena 711x)

Dotaz:

Dobrý večer přeji,
prosím mám ten ženšen, ale zatím je to takový chudacek. Čím mu pomoct, aby mně nezašel? A vadí mu přímé slunce?
Spíš do stínu ho dát?
Děkuji.

1537121415_zensen-petilisty-pestovani.jpg

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Informace o pěstování, hnojení, přezimování ad. ženšenu pětilistého jsou zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1840-zensen-petilisty-jiaogulan-pestovani-ucinky-prezimovani-zazimovani
Ač se může zdát, že je Váš ženšen neprospívající, nemusí to tak být. Doporučuji Vám odstranit starší nažloutlé lítky. Ženšen pětilistý je totiž velmi odolná a extrémně rychle rostoucí rostlina, která velmi ochotně obraší novými lístky. Pokud je jednou v zemině, tak už ho skoro nic nezabije : )
Jediné co nesnáší úplně dobře je nadměrné zalévání neboli přemokření. To se může na pár dní stáhnout a neprospívat, ale je pravděpodobné, že po vyschnutí hlíny znovu obraší.
Co se týče stanoviště, mám zkušenosti, že mu nevadí přímé slunce (ale musí se častěji zalévat), ale mnohem lépe snáší polostín - tzn. půl dne slunce, půl dne stín. V takovém prostředí roste nejlépe.
Jak jste si již jistě přečetla ve článku https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1840-zensen-petilisty-jiaogulan-pestovani-ucinky-prezimovani-zazimovani - na zimu dáváme ženšen vždy do tepla - může to být přes zimu pokojová rostlina (nemá speciální nároky).
Účinky ženšenu pětilistého jsou uvedené zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/243-zensen-petilisty-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.