Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Ženšen pětilistý - vadí mu přímé slunce?; pěstování, hnojení, zalévání, zálivka

1 odpověď
(stránka otevřena 1233x)

Dotaz:

Dobrý večer přeji,
prosím mám ten ženšen, ale zatím je to takový chudacek. Čím mu pomoct, aby mně nezašel? A vadí mu přímé slunce?
Spíš do stínu ho dát?
Děkuji.

1537121415_zensen-petilisty-pestovani.jpg
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Informace o pěstování, hnojení, přezimování ad. ženšenu pětilistého jsou zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1840-zensen-petilisty-jiaogulan-pestovani-ucinky-prezimovani-zazimovani
Ač se může zdát, že je Váš ženšen neprospívající, nemusí to tak být. Doporučuji Vám odstranit starší nažloutlé lítky. Ženšen pětilistý je totiž velmi odolná a extrémně rychle rostoucí rostlina, která velmi ochotně obraší novými lístky. Pokud je jednou v zemině, tak už ho skoro nic nezabije : )
Jediné co nesnáší úplně dobře je nadměrné zalévání neboli přemokření. To se může na pár dní stáhnout a neprospívat, ale je pravděpodobné, že po vyschnutí hlíny znovu obraší.
Co se týče stanoviště, mám zkušenosti, že mu nevadí přímé slunce (ale musí se častěji zalévat), ale mnohem lépe snáší polostín - tzn. půl dne slunce, půl dne stín. V takovém prostředí roste nejlépe.
Jak jste si již jistě přečetla ve článku https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1840-zensen-petilisty-jiaogulan-pestovani-ucinky-prezimovani-zazimovani - na zimu dáváme ženšen vždy do tepla - může to být přes zimu pokojová rostlina (nemá speciální nároky).
Účinky ženšenu pětilistého jsou uvedené zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/243-zensen-petilisty-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.