Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Žlučníkový kámen - byliny, bylinky, léčivé roslitny, léčba bez léků

2 odpovědi
(stránka otevřena 915x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,
mám ve žlučníku kámen 1,80 mm, nechci jít zatím na operaci. Jde to, prosím Vás něčím rozpustit?
Děkuji Jana
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Nejúčinnější léčivá rostlina na žlučníkové kameny je ŘEDKEV ČERNÁ Používá se čerstvá šťáva. Má mimořádný účinek. I prosté ředkvičky jsou vynikající, ale ředkvi černé se nevyrovnají.

Ředkev se odstředí v domácí odstředivce a začíná se ráno se 100 g šťávy a dávka se pomalu, v průběhu tří týdnů, zvyšuje až na 400 g, potom se opět tři týdny dávka snižuje až na 100 g šťávy. Při zánětu žaludku nebo střev není používání této kúry dovoleno!

Již zesnulá rakousko-česká bylinářka Maria Treben jednou vyprávěla: "Manželka bývalého generála si dala kameny vyoperovat. Byly malé i velké. Ráda je ukazovala a nakonec si je nechala zasadit do rukojeti nože. Jednoho dne, když právě krájela ředkev, ji překvapila návštěva. Odložila nůž do misky s ředkví a věnovala se hostům. Představte si, jaké bylo pak její překvapení, když opět vzala nůž do ruky. Kameny z rukojeti zmizely beze stopy, rozpustily se v nastrouhané ředkvi."

Žlučníkové koliky a kameny odstraní i čajová směs ze stejných dílů bedrníku, břečťanu popínavého (vzhledem k toxicitě drogy je užívání břečťanu bez lékařského dozoru nebezpečné a zakázané – pozn. překl.), chmelu obecného, řepíku lékařského, máty peprné a pelyňku pravého.
Tři polévkové lžíce směsi se za studena vyluhují v jednom litru jablečného vína, potom se vše zahřeje do varu, odstaví a nechá tři minuty vyluhovat. Přes den pak užíváme asi devětkrát jednu polévkovou lžíci, tekutina se užívá teplá, proto ji dáme do termosky.


Další léčivé rostliny vhodné na léčbu žlučníkových kamenů jsou:
kardamom, kalisie, smil písečný, jaterník trojlaločnatý.
Dále artyčok a křen (ve stravě).

Na léčbu zánětu žlučníku se používají v našich podmínkách běžně dostupné léčivé rostliny - pampeliška kořen (kromě zánětu žlučníku léčí přímo i kameny), kopřiva semínko, vlaštovičník, majoránka, řepík. Mimořádně léčivý na žlučník je vlaštovičník, který se ale musí přesně dávkovat, protože jde o velmi silnou léčivou rostlinu.

Určitě si přečtěte stránku:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1364-zlucnik-zlucnikovy-zachvat-krece-zanet-zlucniku-kamenky-byliny-bylinky-babske-rady-caj-tinkutra-obklad

a

https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1364-zlucnik-zlucnikovy-zachvat-krece-zanet-zlucniku-kamenky-byliny-bylinky-babske-rady-caj-tinkutra-obklad

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, pane doktore,
děkuji za rady. Určitě mám zájem o tinkturu.
Jana