Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Zpracování kořene kostivalu lékařského do tinktury, masti a uschování - zkušenosti

1 odpověď
(stránka otevřena 766x)

Dotaz:

Dobrý večer,
omlouvám se že ruším tomto čase. Chtěla jsem Vás poprosit o radu. Mám asi půl kg čerstvého kořenu Kostivalu lékařského. Chci z něj udělat tinkturu, masticku, a část by jsem chala uschovat v celku. Máte zkušenost s naložením celého kořene do lihu? A je nezbytné jeho očištění horní slupky, či stačí pečlivě umýt drsnější části honičky? Děkuji za reakci. Anna
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Začnu od konce. Kořen omyjte, ale určitě nečistěte od horní slupky. Právě epidermis kořene obsahuje nejvíce účinných látek a je zásadní pro účinnost bylinných produktů, které chcete vyrobit.
Nevím co přesně znamená umýt drsnější části honičky, zřejmě jde o nějaký překlep.
Co se týče množství kořene, doporučuij ze 150 gramů udělat tinkturu, ze 150 gramů udělat mast a zbytek si můžete uschovat do mazicího boxu. Pro běžného člověka, který nezpracovává kořen pro větší množství dalších lidí je takové množství skoro až nadbytečné. Jen pro zajímavost ze 150 gramů kořene lze vyrobit cca. 1,5-1,9 litru masti (38 kelímků o objemu 50 ml).
Je pak ještě varianta kořen usušit, ale zrovna kořen kostivalu lékařského velmi nerad pouští vodu, protože je do značné míry gelovitého charakteru (a je z něj i gelovitá tinktura, což dost lidí zaskočí - nicméně to nevadí, protože kostivalová tinktura se používá jen zevně, nikdy ne vnitřně).
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.