Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Zvětšené nosní mandle - byliny, bylinky, babské rady

1 odpověď
(stránka otevřena 13231x)

Dotaz:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli a jakými bylinkami jde vyléčit zvětšená nosní mandle?
Mám 8-letou dcerku a poslední půlrok (10/2014-04/2015) každý den občas, ne často, zakašle a také se vysmrká. Byli jsme u doktora, alergii nemá, astma nemá, poslal nás na ORL a tam jí byla nalezena zvětšená nosní mandle a doktorka říkala, že by se jí mohla vyndat.
Dcera je zdravá a nechce se nám kvůli občasnému zakašlání a vysmrkání hned vyndavat nosní mandle, spíše hledáme nějakou alternativu, jak ji vyléčit.
Mně osobně napadlo třeba po dobu cca 1 měsíce jí 2x-3x denně kapat do nosu heřmánek nebo řepík.
Prosím o radu.
Děkuji. Miloš.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Hned na úvod bych rád sdělil, že nosní (jakožto i krční) mandle by se neměly odstraňovat. Příroda ví, proč tuto bariéru člověkovi dala. Kolem nosních mandlí proudí vzduch, tyto mandle zachytí velké množství prachu, bakterií a virů. Pokud by mandle nebyly tam kde jsou, tyto patogeny by putovaly do průdušnice, průdušinek, plic a osoba bez mandlí by pak byla (a velmi často se to stává) mnohem častěji nemocná. Z mého pohledu proto považuji odstranění mandlí za nevhodný krok a nežádoucí pro daného jedince.
Než se definitivně rozhodnete odstranit nosní mandle, poslechněte si toto video. Na konci je právě povídání o tom, jak dospělí a děti špatně dýchají a jak je důležité děti naučit dýchat nosem:
https://www.youtube.com/watch?v=_oWZI6kwNsQ

Co se týče výplachů dutiny nosní, doporučuji náhled do knihy DOMÁCÍ LÉKAŘ 1. DÍL (MUDr. Alena Hamplová) - str. 51 a 52 (část domácí nosní kapky, inhalace). Kniha je dostupná zde:

Nosní konvička k výplachům dutiny nosní je zde:

Na podporu imunity (prevence banálních infektů - nachlazení, rýma, ale i závažné nemoci COVID, tedy SARS-Cov-2, angína, zánět průdušek, záapal plic, různé jiné záněty - močové cesty apod.) jak u dospělých, tak i u dětí se mi v praxi u mnoha bylinkových pacientů osvědčily následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
BADYÁN plod s oplodím, ECHINACEA kořen, KOZINEC kořen, SIDERITIS nať, BENEDIKT nať, HLÍVA plodnice, LÉKOŘICE kořen, BEZ ČERNÝ květ nebo plody.
Tato směs dobře zabírá i na začátku onemocnění (nachlazení, angína apod.), kdy toto onemocnění je schopná i zastavit (čím dříve se tintkura podá, tím lépe, samozřejmě).

Co se týče nálevů ("čajů") ve smyslu prevence, vhodné léčivé rostliny jsou RDESNO HADÍ (používáme kořen - koupíte v obchodě nebo eshopu s léčivými rostlinami, resp. bylinami) a ŠEŘÍK OBECNÝ (používáme květ - je možné si nasbírat).

Dle klinických studicí se jasně ukazuje, že na sílu imunity má zásadní vliv vitamín D (mj. je vynikající v prevenci nemoci SARS-Cov-2, tedy koronaviru - přičemž studide jenoznačně prokazují, že účinnější je užívání preventivně než při již "rozjetém" onemocnění). Vitamín D se dávkuje 1 kapka denně u dětí a 2 kapky denně u dospělých (sklenička s vitamínem D tedy vydrží mnoho měsíců).

Pokud chcete mít u sebe a svých blízkých v dobrém stavu také sliznice (které jsou vstupní branou infekcí), doporučuji aplikovat MCT olej (reguluje imunitu, autoimunitu a také jak jsem uvedl zlepšuje stav slizniční imunity). Dávkuje se denně 1 lžíce oleje ráno a večer. Jeho chuť je neutrální. Lze konzumovat přímo nebo v jídle.

Pokud by již osoba se zvětšenými mandlemi měla nějaké onemocnění (od nachlazení, přes rýmu, angínu či dokonce bronchitidu nebo zápal plic), doporučuji co možná nejdříve nasadit tintkuru z kořene rostliny PELARGONIE SIDONSKÁ - jde o přírodní širokospektré antibiotium (užívání max. 14 dnů). Používá se 3 a více let starý kořen, který má vysokou koncentraci účinných látek.

Pokud by měla osoba se zvětšenými mandlemi vyšší výskyt rýmy nebo se takové osobě prostě jen špatně dýchalo kvůli zvětšeným nosním mandlím, doporučuji aplikovat do okolí nosder a do okolí míst, kde jsou paranazální nosní dutiny MAJORÁNKOVOU MAST. Mám s ní vynikající zkušenosti také u osob se zadní rýmou nebo s chronickou rýmou. Majoránkovou mast lze (pro zajímavost) aplikovat také např. na hrudník u osob, které mají zánět průdušek nebo zápal plic. Tuto mastičku si také natírají ženy, které mají menstruační bolesti, na podbřišek.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Pokud byste měla zájem o bylinné produkty na Vámi uvedené potíže (tinktura IMU-NACH na posílení imunity, tinktura pelargonie sidonská - přírodní širokospektré antibiotikum, antivirotikum/, majoránková mast /zadní rýma, chronická rýma/, MCT olej /dobrý stav sliznic/, vitamín D /posílení inumity hlavně co se týká prevence/, tinktura CIST KRÉTSKÝ /covid/, tinktura PRÁVENKA LATNATNÁ /covid/), je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Pro řádný chod imunity má naprosto zásadní význam mikrobiom tlustého střeva. Jaké potraviny jíst, co dělat a co naopak nedělat, aby bylo tlusté střevo v pořádku uvádím ve videu o imunitě - vizte prosím http://www.WebinarImunita.cz
Doporučuji stáhnout do PC nebo notebooku a podívat se.

Pro silnou imunitu doporučuji také pobyt v lese. Lesní stromy (hlavně jehličnany) vylučují tzv. terpeny, což jsou látky, které mají za následek rozmnožení bílých krvinek a tím dochází také k přirozenému posílení imunity. Současně má pobyt v lese i příznivý vliv na psychiku, takže se "zabijí dvě mouchy jednou ranou".

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.