Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

viry   kornatění   brnění   recept   chladné   rostlina   arteriskleróza   štítná   Moučka   angína   játra   dna   zelina   stonek   studené   slezina   močopudný   bylinka   žaludek   krvácení   slinivka   ledvin   víno   olej   zpracování   hlas   ovoce   bolest   kolika   hemeroid   Váňa   sušení   abytyše Hildegarda   střev   kůra   neht   průjem   komplikace   opar   Zentrich   strom   končetina   inhalace   katar   kontraindikace   výroba   zácpa   bylina   sval   menstruační   vřed   zdraví   mateřské   Galenos   nohy   ruka   tlak   obsažené   premenstruační   zrak   pupen   Paracelsus   zlomenin   kameny   kontraindikace   choroba   kojenec   zelenina   stvol   astma   noha   vlas   žlučník   jaterní   horké   květ   rýma   tinktura   Podhorná   využití   zánět   fermentace   kořen   sběr   keř   nemoc   Treben   Zentrich   akné   použití   obsahuje   babské rady   šlacha   vitamín   sliznice   bylinná směs   plíseň   epilepsie   list   mrtvice   nálev   chřipka   odvar   chřipka   migrén   koupel   metabolismus   alergie   nežádoucí   vitamin   kvasinky   trávicí   kapsaicin   srdce   Mattioli   vliv   vývar   postup   houba   Avicena   zápal   kloub   písek   nachlazení   pěstování   kůže   revma   fytoterapie   nať   plísně   minut   zalijeme   pálení   horečka   krk   řídnutí kostí   roztroušená   pijeme   mensturace   hlavy   ateroskleróza   prášek   slezina   indikace   dásně   Janča   užití   osteoporóza   teplé   návod   Janča   sirup   čaj   antibiotik   děti   hemoroid   stonek   játra   artróza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)