MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Galenos   pijeme   fytoterapie   jaterní   pupen   horečka   brnění   nohy   migrén   kapsaicin   artróza   sval   Váňa   užití   průjem   štítná   zánět   metabolismus   koupel   zalijeme   houba   výroba   inhalace   list   Avicena   nachlazení   neht   roztroušená   nálev   kůra   močopudný   menstruační   ateroskleróza   květ   hlas   dna   kořen   kontraindikace   recept   krk   srdce   komplikace   osteoporóza   stvol   odvar   babské rady   obsažené   kameny   písek   hemoroid   krvácení   kornatění   játra   trávicí   stonek   Treben   ledvin   olej   účinek   střev   dásně   bylinka   plíseň   astma   vřed   končetina   tlak   čaj   keř   vliv   rýma   využití   viry   studené   Paracelsus   slinivka   minut   postup   pálení   strom   zdraví   sběr   pěstování   tinktura   kolika   alergie   nežádoucí   mrtvice   zelenina   hemeroid   chřipka   indikace   akné   ruka   zápal   žaludek   chřipka   slezina   angína   účinky   sliznice   mensturace   kůže   bylina   žlučník   Mattioli   vlas   slezina   chladné   Zentrich   zlomenin   návod   ovoce   sirup   sušení   bolest   arteriskleróza   Zentrich   rostlina   Janča   víno   abytyše Hildegarda   použití   řídnutí kostí   zrak   revma   horké   děti   zácpa   Moučka   hlavy   epilepsie   premenstruační   antibiotik   Janča   vitamín   fermentace   nemoc   noha   kontraindikace   Podhorná   bylinná směs   kvasinky   šlacha   kloub   mateřské   obsahuje   stonek   plísně   játra   zpracování   vývar   opar   teplé   nať   choroba   prášek   vitamin   zelina   katar   kojenec  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)