MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

hemeroid   sirup   čaj   stvol   Janča   chřipka   pupen   štítná   pálení   využití   sliznice   nachlazení   zelina   bylinná směs   revma   artróza   výroba   ruka   dásně   komplikace   zrak   astma   kontraindikace   epilepsie   návod   nálev   akné   nať   játra   strom   antibiotik   plísně   opar   víno   odvar   kloub   vřed   hemoroid   inhalace   Mattioli   fytoterapie   játra   kolika   děti   horké   Paracelsus   Avicena   mateřské   kvasinky   bolest   obsahuje   zelenina   použití   arteriskleróza   ateroskleróza   kůra   slezina   zánět   alergie   metabolismus   zpracování   hlavy   koupel   zácpa   žaludek   vliv   babské rady   choroba   mensturace   migrén   krk   vitamín   indikace   Treben   kořen   menstruační   účinky   postup   noha   krvácení   nemoc   abytyše Hildegarda   dna   slezina   teplé   stonek   brnění   vývar   hlas   pěstování   kameny   premenstruační   recept   ledvin   vlas   trávicí   houba   bylina   pijeme   ovoce   rostlina   osteoporóza   zalijeme   zlomenin   řídnutí kostí   olej   kornatění   mrtvice   studené   srdce   nohy   Podhorná   jaterní   prášek   účinek   viry   Janča   angína   Galenos   zdraví   nežádoucí   katar   písek   sběr   neht   průjem   tlak   bylinka   končetina   sušení   zápal   Váňa   slinivka   rýma   keř   tinktura   šlacha   horečka   obsažené   vitamin   Zentrich   Moučka   květ   chladné   kojenec   střev   fermentace   minut   plíseň   roztroušená   stonek   kůže   užití   Zentrich   kapsaicin   list   žlučník   sval   močopudný   chřipka   kontraindikace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)