MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

krk   Mattioli   sval   řídnutí kostí   obsažené   kořen   zelina   postup   sušení   osteoporóza   slezina   komplikace   Moučka   zpracování   játra   zrak   účinky   rýma   revma   koupel   bylina   vliv   ruka   víno   bylinná směs   kontraindikace   zalijeme   Váňa   nachlazení   žaludek   prášek   babské rady   vývar   květ   tlak   játra   metabolismus   zelenina   dásně   vitamin   pěstování   močopudný   roztroušená   kůra   ledvin   rostlina   nežádoucí   alergie   účinek   sliznice   olej   Treben   ateroskleróza   kornatění   Podhorná   Avicena   list   zánět   hemeroid   epilepsie   písek   plíseň   slezina   střev   končetina   nálev   akné   chřipka   houba   sirup   hemoroid   migrén   Janča   zlomenin   Janča   chřipka   kontraindikace   výroba   indikace   stvol   plísně   nohy   pálení   mensturace   použití   inhalace   trávicí   mateřské   opar   Galenos   vřed   slinivka   angína   zdraví   bolest   pupen   čaj   recept   premenstruační   Zentrich   choroba   kolika   arteriskleróza   průjem   obsahuje   kvasinky   hlavy   mrtvice   užití   keř   jaterní   nemoc   noha   kůže   dna   žlučník   bylinka   Zentrich   sběr   vlas   vitamín   brnění   odvar   pijeme   kojenec   fermentace   abytyše Hildegarda   zápal   astma   katar   stonek   kloub   artróza   kapsaicin   ovoce   děti   šlacha   štítná   Paracelsus   strom   minut   stonek   využití   horečka   nať   kameny   antibiotik   tinktura   horké   srdce   krvácení   hlas   viry   teplé   fytoterapie   studené   chladné   neht   návod   zácpa   menstruační  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)