Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

minut   bylinka   vlas   olej   plíseň   jaterní   kameny   stvol   alergie   Avicena   Váňa   mensturace   studené   ateroskleróza   roztroušená   metabolismus   fytoterapie   akné   sběr   slinivka   močopudný   tlak   arteriskleróza   sušení   pěstování   epilepsie   mrtvice   indikace   ruka   Janča   štítná   migrén   řídnutí kostí   houba   rýma   zrak   čaj   vřed   písek   babské rady   koupel   návod   Podhorná   kůra   opar   děti   vitamín   odvar   bylina   prášek   bolest   kontraindikace   premenstruační   pupen   krk   kontraindikace   květ   nežádoucí   list   Janča   chladné   dna   mateřské   menstruační   zánět   pálení   hemeroid   stonek   abytyše Hildegarda   revma   hlavy   zácpa   obsahuje   noha   chřipka   vitamin   ovoce   brnění   chřipka   kojenec   plísně   játra   sirup   neht   inhalace   Galenos   vývar   užití   antibiotik   žlučník   strom   horečka   víno   střev   krvácení   dásně   ledvin   zpracování   zlomenin   použití   využití   Mattioli   bylinná směs   slezina   Zentrich   pijeme   zápal   trávicí   kvasinky   srdce   kůže   obsažené   fermentace   postup   katar   kolika   končetina   hlas   vliv   sliznice   žaludek   tinktura   rostlina   zelina   kloub   horké   angína   teplé   artróza   astma   sval   Zentrich   nohy   keř   zalijeme   viry   osteoporóza   stonek   šlacha   zdraví   slezina   komplikace   nachlazení   recept   průjem   výroba   Paracelsus   choroba   hemoroid   nemoc   játra   zelenina   nálev   Moučka   kapsaicin   Treben   kornatění   kořen   nať  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)