Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

keř   inhalace   nežádoucí   užití   ovoce   žaludek   slezina   list   epilepsie   opar   sběr   Paracelsus   krk   postup   písek   osteoporóza   mrtvice   trávicí   srdce   obsahuje   metabolismus   Janča   katar   kloub   Zentrich   migrén   hemoroid   houba   průjem   plísně   indikace   hlavy   strom   vřed   zlomenin   babské rady   komplikace   Zentrich   nohy   Treben   odvar   minut   Podhorná   vývar   kůže   zpracování   chřipka   krvácení   nálev   zelenina   víno   zelina   horečka   mensturace   Váňa   stonek   alergie   využití   zrak   kontraindikace   slezina   nať   kvasinky   řídnutí kostí   rostlina   dásně   zalijeme   koupel   kořen   kapsaicin   zácpa   revma   šlacha   Avicena   astma   stonek   arteriskleróza   děti   neht   premenstruační   kornatění   nachlazení   vlas   vliv   menstruační   končetina   chřipka   bylinná směs   výroba   vitamin   jaterní   olej   Moučka   prášek   horké   pupen   akné   bolest   Janča   pijeme   angína   hlas   stvol   pěstování   obsažené   zdraví   močopudný   studené   použití   slinivka   fytoterapie   bylinka   sušení   rýma   artróza   zánět   ruka   květ   Mattioli   pálení   kontraindikace   teplé   viry   tinktura   noha   choroba   vitamín   ledvin   roztroušená   abytyše Hildegarda   sirup   kameny   játra   návod   čaj   žlučník   mateřské   játra   sliznice   kůra   štítná   dna   kojenec   recept   antibiotik   hemeroid   nemoc   fermentace   plíseň   brnění   ateroskleróza   zápal   tlak   střev   sval   bylina   kolika   Galenos   chladné  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)