Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

srdce   keř   Zentrich   mrtvice   antibiotik   kornatění   pálení   kořen   Váňa   Janča   Paracelsus   postup   stonek   štítná   ruka   nachlazení   tlak   vitamín   fermentace   neht   vitamin   dna   krk   osteoporóza   obsahuje   vývar   babské rady   migrén   vřed   ateroskleróza   užití   artróza   katar   zápal   nohy   stonek   použití   krvácení   revma   vlas   ledvin   bylinka   kontraindikace   indikace   čaj   střev   návod   slezina   děti   chřipka   mateřské   noha   Galenos   olej   zdraví   chladné   chřipka   premenstruační   slinivka   zlomenin   sliznice   kloub   rostlina   sval   písek   teplé   Podhorná   roztroušená   kojenec   řídnutí kostí   akné   bylina   sirup   výroba   kolika   horké   obsažené   komplikace   astma   bolest   horečka   ovoce   minut   kontraindikace   abytyše Hildegarda   jaterní   květ   Mattioli   zpracování   kvasinky   mensturace   průjem   epilepsie   kameny   studené   opar   sušení   Treben   hlavy   rýma   zánět   využití   vliv   inhalace   pupen   recept   kapsaicin   nálev   viry   stvol   plíseň   pijeme   arteriskleróza   angína   brnění   strom   žaludek   Zentrich   sběr   víno   menstruační   hemeroid   koupel   zalijeme   prášek   metabolismus   pěstování   hlas   žlučník   dásně   kůže   trávicí   končetina   nemoc   alergie   odvar   Janča   bylinná směs   fytoterapie   Moučka   močopudný   zelenina   játra   plísně   choroba   tinktura   šlacha   hemoroid   zrak   zácpa   játra   kůra   nežádoucí   houba   slezina   nať   zelina   Avicena   list  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)