Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Brusinka a klikva - rozdíl, účinky brusinky a klikvy

1 odpověď
(stránka otevřena 3365x)

Dotaz:

Dobrý den.
Je nějaký zásadní rozdíl mezi brusnicí brusinkou a klikvou velkoplodou co se týče účinku na močové ústrojí?
Děkuji.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.


Velký článek o klikvě a brusince je zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/1774-klikva-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi-pestovani
Je tam i mnoho zajímavostí a také informací o pěstování těchto dvou rostlin.


Částečně matoucím pojmem ale už může být „klikva“, což jsou – lidově řečeno – americké nebo kanadské brusinky, avšak z jiného druhu brusnice. Konkrétně jde o klikvu velkoplodou (Vaccinium macrocarpon), která se podle legislativy nesmí označovat jako brusinka.


A aby to bylo ještě složitější, pak je třeba doplnit, že za brusinky jsou někdy označovány také plody klikvy bahenní (Vaccinium oxycoccos), která se do ČR dováží například z Polska. Čeština přitom výrazem „brusinky, “, stejně jako angličtina výrazem „cranberries“ nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou. Právě to je zřejmě důvodem pro přesnější označování obecně používaných názvů plodů při prodeji potravin.


Nakonec je ale třeba dodat, že „klikva“ je plnohodnotnou variantou brusinky, dokonce lepší, už proto, že tuzemské brusinky nejsou na trhu zrovna časté, nejsou levné a jsou o poznání menší. Do svíčkové si tak klidně můžete dát místo brusinek klikvu, i když, pravda, klikva je oproti klasické brusince o něco kyselejší…


Léčební účinky brusinky a klikvy jsou v mnoha ohledech velmi podobné, takže záměna jména nás spotřebitelsky zas nijak významně nepoškozuje. O něco horší situace však nastává v případě, že někto si chce tyto plody sám dopěstovat a neustále se v zahradnictví domáhá brusinky. Naopak dobrou zprávou je to, že rostliny klikvy velkoplodé se objevují stále častěji, takže je možné si tuto rostlinu také pořídit a pěstovat na zahrádce.