Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kandidóza v ústech - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 573x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

chtěla bych Vás poprosit o radu pro mého manžela v ohledu jeho zdravotních potíží, které přetrvávají i přes péči několika lékařských odborníků.

Problém vznikl v 7/2018 bez zjevných příčin. Zpočátku byl problém s konzumací tvrdých potravin (např. sušenky, chlebová kůrka), způsobovaly bolest na sliznici ústní dutiny. Po čase se objevil bílý povlak jazyka, který mizel a znovu se objevoval v různých časových intervalech. Pocit na jazyku byl - jako by si ho člověk spálil. Pak návštěva různých lékařů (praktický, stomatologie, ORL), dle stěrů - diagnóza "orální kandidóza". Předepsány medikamenty: Corsodyl, Paradontax, Bactoral, vaginální tablety k rozpuštění v ústech, Stopangin - spray, připravovaný roztok v lékárně. Během 1 roku nedošlo k žádnému zlepšení. Byla nutná úprava stravy, vyloučení kyselých, tvrdých, nadýmavých potravin, došlo k úbytku váhy cca 10 kg.
V průběhu celé léčby proběhly krevní odběry (kr. obraz) s jaterními testy, gastroskopie žaludku, kolonoskopie - vše v pořádku. Jinak další diagnóza - léčená hypertenze - léčen Prestance 10/5, s medikací tlak v normě. V posledních 10 letech nebyla užívána žádná antibiotika ani antimykotika. V poslední době krvácení kolem dásní - denně při čištění zubů, extrémně suché rty, které je nutno nepřetržitě promazávat, neschopnost vypláznout jazyk.

- Ložiska kožních problémů po celém těle (z malých flíčků se staly fleky) - zejména v oblasti hýždí (dle dermatologa se jedná o penízkový ekzém), nyní odeslán na vzorek kůže s podezřením na lupénku - nepotvrdila se. -

- Trhliny kolem konečníku a s tím související extrémní svědění.

Kromě mastí od kožního, jsme naordinovali Grepavit - výtažek z grepových jader + aloe vera (Pharma activ).

Manžel zkoušel užívat Wobenzym, ale z důvodu velikosti a množství tablet, není schopen polykat.

Po přečtení léčebných postupů čínské mediciny jsem objednala léčivé houby Outkovku a Choroš oříš.
Prosím o radu a posouzení, zda by užívání hub bylo vhodné.
Mnohokrát děkuji.
Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Ve stravě doporučuji zcela vynechat potraviny s vysokým glykemickým indexem. To je velmi důležité. Tedy základem je úprava stravy.

Na léčbu kandidozy jazyku, úst, krku doporučuji následující směs a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
PROPOLISOVÁ TINKTURA + TINKTURA Z ROSTLINY VILCACORA (řemdihák plstnatý) + TINKTURA Z ROSTLINY NETÝKAVKA ŽLÁZNATÁ. Výsledná koncentrace lihu by měla být kolem 30%. Neředěnou tinkturou doporučuji 2-3x denně vyplachovat a kloktat ústa.

Všechny účinky obou uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Všechny účinky propolisu jsou uvedené na
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/nezarazene-clanky/2194-propolis-ucinky-na-zdravi-pouziti-vyuziti-co-je-to-propolis-jak-vznika-slozeni-co-z-nej-vyrobit

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.