Jako propolis označujeme hmotu, kterou včely vyrábí z rostlinných pryskyřic. Ty sbírají v okolí úlu. Je to jakási ochrana úlu před infekcemi z vnějšího prostředí. Propolisem vytírají stěny úlu, čímž bráni rozmnožení bakterií, virů nebo plísní v úle. Pokud se do úlu dostane něco, co nejsou včely schopny vynést ven, předmět propolisem zcela obalí a tím rovněž úl chrání. Propolis se skládá převážně z rostlinných pryskyřic a proto pokud ho chceme zpracovat na silně léčivou propolisovou tinkturu, musíme použít koncentrovaný alkohol (80% a více). Tuto léčivou včelí substanci lze sehnat od včelařů. Získává se tak, že se seškrabává ze stěn úlu a rámků. Někdy jeho tvorbu včelaři podporují tak, že do úlu dají mřížky (umisťuje se mezi strop a horní loučky), které pak včely propolisem rovněž zalepí. Pokud chceme mít kvalitní propolis, je možné požádat ho o vyčištění od vosku (vznikne tak čištěný propolis). Říkáme mu také DLUŽ, SMOLUŇKA, VČELÍ TMEL.
Účinky rostliny:
Co je to propolis a na co ho včely potřebují
Slovo propolis při překladu z latiny znamená předměstí - ochranný val před městem - a včely propolis opravdu jako ochranný val používají.
Jde o tuhou, přírodní, mírně lepivou aromatickou hnědou až žlutohnědou či hnědozelenou látku. Za nízkých teplot je propolis tvrdý a drolivý, za tepla má voskovitou konzistenci.
Vzniká mísením výměšků hlavových žláz včely medonosné (Apis mellifera) a rostlinných pryskyřic, vosků a dalších látek rostlinné říše z kůry a pupenů rostlin. Včely propolis používají jako stavební tmel, kterým utěsňují drobné otvory a trhliny v úlu, vyztužují jím buňky pláství, upravují vletový otvor a také jím pokrývají cizorodé objekty a těla vetřelců, která nejsou schopny samy z úlu odstranit. Jsou jím "vymalovány" vnitřní stěny celého úlu - má totiž silné antimikrobiální (protibakteriální) a antifungální (protihoubové/protiplísňové) vlastnosti, a tak včelstvo chrání před infekcemi.
Sběr a výroba propolisu
Jde o vedlejší produkt při včelaření. Získává se seškrabáváním z vnitřku úlu. Včely jím nejčastěji pokrývají horní loučky rámů. Vhodnější je technika sběru pomocí mřížky, která se vloží mezi strop a horní loučky. Včely brzy tuto mřížku vyplní propolisem. Mřížka se pak nechá zmrznout, aby propolis zkřehl. Potom se z ní vydrolí do lavoru, kde se propere ve studené vodě.
Usušený se poté skladuje v tenkých plátcích nebo ve formě drti v tmavé uzavíratelné nádobě.
Složení propolisu, z čeho se skládá propolis?
Obsahuje na 50 různých chemických látek, zhruba
- 50% tvoří rostlinné pryskyřice,
- 30% vosky,
- 10% esenciální a aromatické oleje,
- 5% pyl a
- 5% ostatní látky.
- Je bohatým zdrojem fenolů zejména terpenů a flavonoidů, vitaminů skupiny B a stopových prvků.
Účinky propolisu na lidské zdraví
Propolis je již ze své podstaty učiněným antibiotikem, hojně používaným v léčbě kožních infekcí, špatně se hojících ran, vředů, oparů a mykóz. Užívá se také při zánětech v ústní dutině, bolestech zubů a paradentóze (propolis má svíravý /adstringentní/ účinek).
Má mírné anestetické účinky (proti bolesti) a silný imunomodulační efekt. Účinkuje proti chřipkovým a herpes simplex virům.
Díky obsahu silných antioxidantů funguje jako prevence i léčba nádorů (nicméně samozřejmě vždy respektujeme názor onkologa a v žádném případě nespoléháme jen na propolis) a jako adaptogen. Je vhodný při zánětech žaludeční a střevní sliznice a močových cest. Urychluje hojení popálenin.
Na co si dát pozor při zpracování propolisu
Propolisová tinktura je silně barvivá. V praxi se mi stalo, že mi troška propolisu kápla na linoleum, ale bohužel linoleum zůstalo už zabarvené a nelze to očistit.
Jak píšu v jiné části textu, propolis barví zuby, takže koncentrovaný propolis by neměl přijít do styku se zuby. U vodou ředěného propolisu (který má jiné vlastnosti než koncentrovaný) to vadí méně, ale i tak je na místě obezřetnost ve frekvenci používání. .
Výrobky z propolisu
Nejčastěji se užívá ve formě tinktury nebo masti.
Pokud máte alergii na pyl
Propolis by neměly užívat osoby s pylovou alergií, může totiž vyvolat reakce.
Využití v historii
Využití propolisu v medicíně je velice staré a prvně se o něm zmiňuje Aristoteles (384-322 př. n.l.) jako o výtečném prostředku při léčbě hnisajících ran a abscesů. Oblíbený byl také u Egypťanů a Asyřanů, kteří jím léčili zranění, ale také nádory. Propolis byl rovněž důležitou složkou mumifikačních balzámů starověkých Egypťanů. Od středověku si udržel své místo v lidovém léčitelství Slovanů.
Pro jeho silné antibakteriální vlastnosti se mu přezdívalo také "ruský penicilin".
Kde sehnat propolis?
Od včelaře dle vašeho výběru. Já pořizuji od vosku čištěný propolis od učitele včelařství.
Mateří kašička - malé povídání
Dalším včelím zázrakem je včelí mateří kašička - produkt hltanových žláz mladých včel-dělnic. Je bílá a má krémovou konzistenci. Užívá se jako "životabudič" - podporuje výkonnost, zlepšuje kvalitu spermií, pomáhá při andropauze a menopauze i ne plodnosti. Má antibiotické, antivirové a antimykotické účinky. Aplikována na pleť působí jako prevence proti vrásek.
Mateří kašičky je velmi omezené množství, prodává se v mililitrech ve stříkačce a je docela drahá.
Konkrétní příklady použití propolisu:
- Afty
Drobné pupínky v dutině ústní potíráme tinkturou několikrát denně do vymizení, 1 až 2 dny.
- Akné
Drobné pupínky na pleti a pokožce vysušujeme tinkturou nebo kosmetickou vodou, tinkturu je možné zředit převařenou vodou. Léčba 1 až 3 týdny.
- Angína
Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.
- Artróza
Bolestivé onemocnění kloubů. Velmi účinné jsou masáže mastí nebo tinkturou v oblasti bolestivého místa, nebo obklady suché s použitím masti, nebo vlhké zapařovací obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku.
- Astma
Vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku doplňujeme inhalací - do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary inhalujeme. Vhodný je též mastný obklad hrudníku propolisovou mastí.
- Bércový vřed
Uzavřený nebo tvořící se nekrvácející bércový vřed potíráme mastí nebo tinkturou, tinkturu možno ředit převařenou vodou nebo dáme tinkturou potřený obklad. Dobré je též podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje.
- Bércový vřed otevřený
Do otevřeného vředu nedáváme žádné masti ani tinkturu. Okolí bércového vředu potíráme opatrně tinkturou nebo mastí. Dobré je kombinovat jednou mast a jednou tinkturu. Podle charakteru onemocnění trvá i délka doby léčení, než se bércový vřed uzavře - až několik týdnů. I poté se poškozená pokožka dále ošetřuje tinkturou a mastí. Vhodné je též podávání 1 kávové lžičky 1 až 2x denně.
- Bolesti hlavy
Pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a dlouhodobé vnitřní podávání tinktury 1x až 3x denně 10 až 30 kapek ve skleničce vody nebo čaje. Tinkturu používáme preventivně i v období bez potíží, ale v nižších dávkách.
- Bolesti páteře
Velmi účinné jsou opakované masáže mastí, nebo tinkturou v místě bolesti nebo suché obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.
- Bolesti v krku
Dobré jsou zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché zábaly s použitím masti. Je možno kombinovat s kloktáním - do skleničky vlažné vody nebo čaje přidat 1 kávovou lžičku tinktury. Také se podává vnitřně 1 kávová lžička tinktury 1x až 2x denně.
- Bolesti zubů
Do bolavého zubu kápneme tinkturu nebo jí potíráme dáseň a bolavý zub. Bolest obyčejně rychle odezní. Pokud se ale bolest vrací i po opakovaném ošetření, je nutné vyhledat lékaře. Po extrakci zubu dáváme mulový drén namočený do tinktury.
- Bradavice
Potíráme nebo kapátkem tečkujeme okolo bradavic, necháme zaschnout a zalepíme na 1 hodinu denně po 2 týdny. Nejvhodnější je rychloobvaz, ve kterém jsme vystřihli malý otvor, kterým bradavice není přikryta. Malé bradavičky stačí 1x denně ošetřit tinkturou a přelepit prostřihnutým rychloobvazem nebo náplastí, opakovat po 2 týdny.
Bradavice se mohou odstraňovat také tak, že se obloží malými kousky surového propolisu nebo smíchaného s malým množstvím medu a přelepí se na 2 až 3 týdny. Podle potřeby obnovovat. Při výskytu velkého množství bradavic je velmi náročné ošetřovat jednu po druhé. Proto se vytipuje jedna bradavice, nemusí to být právě matečná. Nejlepší je bradavice umístěná tak, aby její ošetření bylo dobře přístupné. Tato bradavice se ošetřuje kašovitou hmotou připravenou z medu a z jemného surového propolisu. Tuto kašičku ob den nanášíme okolo bradavice a přelepujeme. Během 2 až 3 týdnů všechny ostatní bradavice postupně odpadnou, přičemž ta ošetřovaná odpadne jako poslední. Tímto způsobem se odstraní i bradavice, které doposud odolávali všemu ostatnímu.
- Cukrovka
Podává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat. Hladina cukru v krvi postupně klesá.
- Cysty
Vhodné je v místě cysty potírat pokožku několikrát denně tinkturou nebo mastí a vnitřně používat tinkturu 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.
- Čelní a čelistní dutiny
Při zánětech dutin se inhalují páry - do hrnečku horké vody se přidá 1 kávová lžička tinktury. Okolí dutin je možné potírat mastí nebo tinkturou. Při tom dbáme na to, aby propolis nepřišel do blízkosti jemné pokožky očních víček nebo očí. Vnitřně se podává 1 kávová lžička 1x až 2x denně do hrnečku vlažného čaje.
- Dětský ekzém
Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Obyčejně se ekzém znovu neobjevuje. Při ekzémech z podráždění se tento může znovu vyskytnout při novém podráždění. Propolis dobře pomáhá při dětském ekzému, atopickém, atd.
- Drobná poranění
Použijeme-li hned propolis, vyhojí se poškozená pokožka bez jizvy. Tinktura může vyvolat pocit pálení, mast nesmí přijít do krvácející rány! Rány, které nejsou vhodné k sešívání potíráme tinkturou, která působí jako dezinfekce a hojivý prostředek.
- Dutina ústní
Afty, zanícené dásně, bolavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a jiné defekty, potíráme nebo pokapáváme tinkturou nebo používáme sprej nebo výplach tinkturou ředěnou převařenou vodou. Používání mastí bývá méně vhodné, pouze některé opary se lépe vyhojí po použití mastí.
- Dvanácterník
Při zánětech nebo vředech, i starých, používáme 2x až 3x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody, čaje nebo vlažného mléka, vždy hodinu před jídlem vypít. Vymizení potíží bývá překvapivě brzy.
- Ekzémy
Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Propolis dobře pomáhá u všech typů ekzémů a obyčejně se znovu neobjevují. Ekzémy z podráždění se mohou vyskytnout při novém podráždění.
- Ekzémy ušní
Ve zvukovodu je aplikace tinktury nebo tinktury ředěné vodou velmi účinná.
- Hemeroidy
Nejčastěji se používá tinktura 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody nebo 2x až 3x denně nebo preventivně 1x denně. Postiženou tkáň je vhodné ošetřovat mastí několikrát denně po důkladné hygieně.
- Hlasivkové potíže
Nejvhodnější je kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje. Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.
- Hnisavá poranění
Okolí rány několikrát denně potíráme tinkturou, později můžeme ošetřovat okolí rány mastí. Potíže velmi brzy vymizí. U proleženin působí obklady propolisu s olivovým olejem vyčištění ran a jejich uzavření (1:5). Okolní kůži je zapotřebí chránit natřením Novikovem nebo indulonou nebo toaletní vazelínou, aby okolní kůže nebyla alergizována.
- Horečka
Při horečnatých onemocněních se používá tinktura 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje 2 až 3x denně.
- Horní cesty dýchací
Při slabších i silnějších onemocněních se tinktura používá vnitřně, 1 kávová lžička 2x denně, ob den nebo až 2x denně inhalace, používá se i mast do nosu i jako obklady. Na průdušky užíváme 3x denně 20 kapek na kostku cukru nebo do medu, tekutin nebo samostatně.
- Chronické kožní ekzémy
U všech působí propolis buď v masti nebo v obkladech s tinkturou ředěnou převařenou vodou. U akutního mokvajícího ekzému je třeba nejprve obklady ekzém uklidnit, potom aplikovat propolis. Čím kratší doba trvání ekzému, tím lepší výsledek.
- Chřipka
Při onemocněních se používá hned na začátku 1 polévková lžíce tinktury po 8 hodinách nejvýše 3x až 4x po sobě. Preventivně v období chřipek se používá 1 kávová lžička 1x až 2x denně. Při rýmě se používá tinktura. Mast je vhodná i na ošetření odřeného nosu. Preventivně lze použít také propolis se žvýkačkou nebo propolisovou emulzi na vykloktání.
- Chřipkové epidemie
Jakmile nám začne mrazit v zádech a začne bolet hlava, bereme nejprve 35 kapek tinktury a po hodině znovu. Dále pak 3x denně 30 až 35 kapek po dobu 2 až 3 dnů. Jestli se začne tinktura brát až po 2 až 3 dnech, není již takový účinek.
- Impotence
Bývá různého původu, obyčejně jako následek vnitřního onemocnění. K odstranění těchto potíží se obvykle používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Je dobré užívání tinktury v odvaru saturejky a máty peprné v poměru 1 lžičku na 1 šálek.
- Infekce
Ledvin, močových cest, močového měchýře, zánět prostaty. Pomáhá velmi dobře tinktura.
- Infekce zažívacího traktu
Na katary tenkého i tlustého střeva dobře pomáhá tinktura.
- Interní onemocnění
Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.
- Jaterní neduhy
Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.
- Jizvy a staré rány
Postižené místo omyjeme odvarem z řepíčku nebo měsíčku a ošetříme tinkturou nebo zvláčníme mastí. Odstraní se otoky a rány se vyhojí.
- Kašel
Vnitřní užívání 1 kávová lžička tinktury, inhalace do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary vdechujeme 2x denně. Kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a několikrát denně kloktáme. Obklady zapařovací na krk nebo hrudník - navlhčený obklad pokapeme asi 30 kapkami tinktury, nejlépe na noc. Suchý obklad na krk nebo hrudník s použitím masti. Kašel obvykle odezní dříve, než stačíme aplikovat všechny možnosti léčení.
- Katar horních cest dýchacích
Postupujeme podobně jako u kašle. Můžeme použít i mast do nosu při rýmě nebo k potírání čela, krku, hrudníku.
- Kolika břišní
Obvykle se používá 1x až 2x po sobě 1 kávová lžička tinktury. Možné je i použití 1 polévkové lžíce tinktury nejvýše 2x po dvou hodinách. Vždy je však vhodné vyhledat lékaře.
- Kosmetické vady
Používá se tinktura pro ošetření malého defektu nebo tinktura ředěná převařenou vodou ke každodennímu ošetřování nebo kosmetická voda. Pro zvláčnění pleti se používá mast.
- Kožní onemocnění
Propolis se používá tam kde ostatní léčba již nezabírá. Tinktura vyvolá pocit pálení, proto ji používáme jen k ošetření malého kousku pokožky nebo ředíme vodou. Kosmetická voda je vhodná k pravidelnému ošetřování. Mast používáme pro rychlejší vyhojení a zvláčnění pokožky.
- Kožní plísně
Tinkturu používáme alespoň po dobu 3 týdnů. To je doba, po kterou je potřeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce nemoci dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na týden přerušit a pokračovat ještě 2x až 3x po třech týdnech. Je-li napočátku pokožka popraskaná a pocit pálení je příliš silný, je možné použít tinkturu ředěnou vodou alespoň 1:1 nebo tak, aby na poškozené pokožce nepálila. Vhodná je i mast pro první nebo druhé ošetření. Nesmí však přijít do krvácející rány. Při plísni ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř.
- Krevní tlak kolísavý
Užívá se 1x až 2x denně 20 až 30 kapek podle potíží.
Nízký tlak - užívá se 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo čaje ráno 1 hodinu před jídlem.
- Vysoký tlak
30 kapek na noc tinktury samotné nebo ve skleničce vlažné vody, čaje nebo bylinkového odvaru.
- Krevní tlak vysoký
Kombinace tinktury a mateří kašičky má výborné účinky na snížení vysokého krevního tlaku.
- Křeče v nohou
Křečovité stažení svalů končetin i ostatních uvolníme potíráním mastí nebo tinkturou. Při častějším výskytu užíváme propolisovou tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně.
- Křečové žíly
Lehce masírujeme postižená místa a okolí. Preventivně se užívá tinktura 1 kávová lžička 1x až 2x denně.
- Kuří oka
Na noc potřeme tinkturou nebo mastí a přelepíme. Během několika dnů jdou odstranit. Kuří oka, hyperkeratoza kožní a bradavice, po 3 dny dáváme mast nebo tinkturou navlhčenou gázu. Pak vykoupeme v teplé vodě a kuří oko se vyloupne. Na hyperkeratozu můžeme do masti přidat 2 až 4% salicylové kyseliny. Můžeme dát i placičku ze surového propolisu, kterou nahřejeme, aby lépe přilnula.
- Ledviny
Vhodné jsou zapařovací zábaly na noc s tinkturou nebo suché s použitím masti. Vnitřně se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Obyčejně se užívá v čaji nebo v bylinkovém odvaru.
- Lupenka
Nejlépe zabírá mast a vnitřně tinktura. Při používání propolisu je zapotřebí velké trpělivosti a vyvarovat se jakéhokoliv podráždění nebo oslabení organizmu. Po několika týdnech až měsících obyčejně vymizí příznaky, někdy i celé onemocnění.
U lupenky trvající kratší dobu se vyléčí 60% pacientů při potírání postiženého místa tinkturou. Výhodné je současně podávat mateří kašičku, se kterou se dosahuje lepších výsledků.
- Lupy
Zbytek tinktury, může se použít i kal zbylý na dně lahvičky, se naleje do menšího množství šamponu nebo kondicioneru. Už po prvním použití poznáme účinek.
- Migréna
Používá se tinktura v období klidu preventivně 1x denně 10 kapek. Při častějších potížích až 3x denně 20 kapek. Vhodné jsou i obklady spánku, týlu, celého krku.
- Močové cesty - záněty, kameny
Vnitřně se používá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Vhodné jsou i zábaly suché s použitím masti nebo zapařovací s použitím tinktury. Doplňujeme bylinkovými čaji.
- Mozková mrtvice
Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička a postižená část těla se masíruje několikrát denně mastí. Stačí též příležitostně potírat.
- Mozoly, ošlapky, otlaky
Potíráme tinkturou účinnější je mast.
- Nadýmání
Nemáme-li možnost pohybu, potíráme oblast břicha tinkturou nebo mastí a vnitřně užíváme 2x až 3x za den 1 kávovou lžičku tinktury samotné nebo podávané ve vlažné vodě nebo čaji.
- Návaly v přechodu
Používá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury samotnénebo čaji. Po 2 až 3 týdnech užívání se na 1 až 2 týdny vynechává.
- Obranyschopnost organismu
Užívá se preventivně 1x denně 10 kapek v období chřipek nebo jiného nebezpečí oslabení organismu až 2x denně 30 kapek.
Oči - záněty spojivek
Pozor nikdy nevtírejte propolis v jakékoliv formě do očí ani na jemnou kůži kolem nich!
- Omrzliny
Ošetřujeme postupně. Teprve po řádném prokrvení poškozené tkáně potíráme tinkturou ředěnou vodou. Vhodnější je však prevence. Před odchodem do nepříznivého počasí ošetříme obličej, uši i končetiny mastí nebo tinkturou. Sníží se tak i nebezpečí podchlazení.
- Opary
Před výskytem potíráme přecitlivělé místo tinkturou. Pokud se již vytvořili puchýře, vysušíme je tinkturou. Doléčení provádíme mastí, případně dosušíme tinkturou. Můžeme dávat obklady tinktury ředěné vodou.
- Opařeniny
Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou. Možno přiložit obklady z tinktury. V dalším ošetřování používáme mast i tinkturu. Není-li při ruce tinktura, použijeme mast.
- Opilost
Opilého člověka přivedeme k sobě, když mu dáme vypít skleničku vody, do které jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Propolis nesnižuje hladinu alkoholu v krvi!
- Otoky nohou
Masírujeme nebo potíráme tinkturou i mastí několikrát po sobě podle potřeby. Vhodné je i podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.
- Ozařování
Pokožku v místě ozařování oplachujeme odvarem z měsíčku zahradního, do kterého jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Vhodné je i vnitřní podávání čaje s 1 kávovou lžičkou tinktury ráno a večer.
- Padání vlasů
Do šamponu, kondicionéru, kosmetické vody přidáme zbytek tinktury. Po umytí vlasů opláchneme malým množstvím kosmetické vody.
- Paradentóza
Dásně potíráme tinkturou několikrát denně. Vynikající výsledky!
- Plíseň nohou a ostatních částí těla
Tinkturu používáme alespoň 3 týdny. To je doba, po kterou je třeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce onemocnění dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na 1 týden přerušit a pokračovat 2x až 3x po 3 týdnech. Při plísni nohou ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř. Preventivně i léčebně lze s úspěchem použít i propolisové mýdlo.
- Pocení nohou
Snížíme na přijatelnou hranici tinkturou nebo mastí aplikovanou na noc.
- Popáleniny
Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou nebo přiložit obklady z tinktury. Při dalším ošetřování používáme mast nebo tinkturu. Šetrný je postřik propolisovým sprejem. U popálenin 2 stupně působí anesteticky, u 3 stupně zamezuje jizváma a hnisání rány.
- Popraskané paty
Několikrát po sobě namazat mastí. Nepoužíváme tinkturu.
- Poranění
Okolí rány potíráme tinkturou nebo mastí. Dbáme na to, aby tinktura ani mast nepřišla do krve v krvácející ráně. Propolis v okolí rány tlumí bolest, chrání před zánětem a podporuje rychlejší hojení. Toto ošetření nenahradí lékařské ošetření.
- Poruchy krevního obrazu
Užívá se 30 kapek na noc. Po 2 až 3 týdnech je vhodné užívání přerušit na 1 až 2 týdny.
- Posílení organismu
Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury. Při větší zátěži, psychické nebo fyzické, zvýšíme až na 30 kapek 2x denně.
- Prevence
Užíváme tinkturu samotnou nebo v čaji 10 kapek denně.
- Proleženiny
Potíráme tinkturou nejlépe ředěnou vodou a dáváme obklady s tinkturou nebo mastí několikrát denně.
- Prostatické potíže
Užívá se 3x denně 1 kávová lžička do skleničky vody nebovlažného bylinnéhočaje.
- Propolisová kůra
Doporučuje se po operacích zhoubných nádorů k zvýšení obranyschopnosti organizmu.
- Průdušky
Užívá se tinktura 1 kávová lžička 2x denně ob den a 2x denně inhalace. Případně zapařovací obklady s tinkturou nebo suché obklady s použitím masti.
- Průjem
Tinktura se užívá na lačno, ráno a večer, 1 kávová lžička ve skleničce vlažné vody.
- První pomoc
Propolisovou tinkturu i mast je vhodné mít stále při ruce, protože se dá použít při všech náhlých příhodách, kromě poranění v blízkosti očí.
- Přechod
Po dobu 1 roku před běžně očekávaným přechodem se užívá 10 kapek tinktury, po 3 týdnech, 1 týden přestávka.
- Psychická vyčerpanost
Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury.
- Revma
Bolestivé klouby a okolí potíráme nebo masírujeme několikrát po sobě tinkturou nebo mastí. Vhodné je i vnitřní podávání 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury.
- Rýma
Nejčastěji se používá mast do nosu. Rýma obyčejně odezní po prvním až druhém použití. Nemáme-li mast, použijeme tinkturu ředěnou vodou tak, aby v nose nepálila.
- Slinivka břišní
Ráno a večer 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje hodinu před jídlem. Chronické recidivy zánětů slinivky, 3x denně 40 kapek. Doba léčení od 3 týdnů do 1 roku.
- Spánek
Užívá se 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody večer po jídle.
- Sterilita
Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vody ráno nebo večer.
- Stresové stavy
Užívá se 1 až 3x denně 10 až 20 kapek tinktury.
- Svědění pokožky
Podle potřeby několikrát opakovaně potírat mastí nebo tinkturou po dobu asi 2 týdnů.
- Tlusté střevo - zánět
Užívá se tinktura 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vody nebo čaje, vypít ráno a večer na lačno.
- Trhlinky na šlapkách nebo dlaních
Tinkturou namočená gáza nebo i surový propolis nahřátý a přiložený na 24 hodin působí blahodárně. Potom vyměnit obklad za nový a opakovat ještě 3x.
- Trojklaný nerv
Postiženou oblast 2x denně potírat tinkturou nebo mastí.
- Trombóza dolních končetin
Užívá se 3x denně 40 kapek po 3 týdny až 1 rok.
- Tuberkulosa - plicní, krční, kožní
Tlumí se růst bacilů. Užívá se v kombinaci s léky antituberkulotiky. Užívá se emulze, 3x denně polévková lžíce po dobu až 1 roku. vždy po 2 měsících přestávka 2 týdny. U kožní TBC se aplikuje mast 1x za 2 dny.
- Únava, bolesti svalů, kloubů z únavy
Několikrát denně potírat tinkturou nebo masírovat mastí.
- Uši - ekzém, zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu
Tinkturu nikdy nepoužíváme samotnou, ale vždy ředěnou vodou tak, aby nepálila, minimálně 1:1.
- Vlasy - padání, třepení, svědění pokožky, lupy
Do šamponu můžeme přidat na každé použití asi 20 kapek tinktury nebo po umytí vlasů spláchneme roztokem - 1 kávová lžička tinktury do skleničky vlažné vody. Můžeme také přidat 20 kapek tinktury do kondicionéru.
- Zácpa
Užívá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Po 3 týdnech používání na 1 až 2 týdny přerušit.
- Zápal plic
Po dohodě s lékařem se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička, dále se může inhalovat a dávat obklady s tinkturou nebo mastí na hrudník.
- Zažívací potíže
Viz zácpa, průjem, nadýmání.
Zlepšení průchodnosti cév při poruše výživy horních i dolních končetin a po srdečním infarktu
Tinktura s mateří kašičkou v emulzi ráno na lačno 3x denně půl hodiny před jídlem.
- Zuby
Chceme-li zuby pěkné a odolné, kápneme na zubní pastu před čištěním 1 kapku tinktury. Více viz bolesti zubů.
- Žaludeční duodenální vřed
Užíváme 3x denně půl až 1 hodinu před jídlem 20 až 35 kapek do mléka nebo medu. Zlepšení se projeví po 3 dnech léčby. Bereme-li současně mateří kašičku a med, máme vhodnou kombinaci ke konzervativní léčbě vředové choroby.
- Žaludek
Při žaludečních potížích užíváme tinkturu 2 až 3x denně 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo mléka, vždy 1 hodinu před jídlem.
Množství lze zdvojnásobit. Podává se 1 měsíc, potom 1 týden přestávka, po ní možno pokračovat dále. Při přejedení podáme 1 kávovou lžičku tinktury s malým množstvím vody.
- Ženské potíže
Podle charakteru onemocnění po poradě s lékařem užíváme - tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně, obklady s tinkturou nebo jen lehce potíráme bolestivou část.
Při léčbě gynekologických onemocnění jako svědění lůna nebo poševních zánětech a plísňových onemocněních, erozích čípku nebo po provedeném popálení čípku, které se nehojí, je někdy aplikace propolisu efektivní. Aplikuje se buď mastí nebo formou v propolisové emulzi namočených tampónů. Lze však také provést výplach propolisovou emulzí 2x zředěnou. Výplach a tampony aplikujeme 2x denně.
U žen při klimakterických potížích a návalech se doporučuje 2x 20 kapek tinktury denně.
- Žlučník
Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička, po 3 týdnech přerušit užívání na 1 až 2 týdny.