bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Léčba šleháním bylinami "aspoň nebudeš mít revma" - funguje to, dělá se nebo už ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 1540x)

Dotaz:

Zdravím.
Mám takový dotaz: když jsme byli malí, říkalo se po popálení kopřivou: "aspoň nebudeš mít revma."
Je na tom něco pravdy?
Díky, Tonda

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Z hlediska vědeckého si můžeme říci, že má kopřiva jemné žahavé mikrotrny, kdy po jejich dotyku se mikrotrn zlomí a vystříkne tyto látky: acetylcholin, histamin a serotonin, (ne kyselinu mravenčí, jak se dříve myslelo). Tyto látky dráždí pokožku. O tom jsem povídal už ve videu, které jsem natočil minulý rok (video je k náhledu zde):
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/90-kopriva-dvoudoma-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
Co se týče léčby šleháním kopřivami, tato "středověká" : ) metoda se využívá a má i svůj odborný název: URTIFIKACE. Ve fytoterapii se okrajově využívá na léčbu ochrnutí, chorobné nespavosti a právě na bolesti kloubů vč. revmatu (revmatoidní artritidy).
Velmi hezky a výstižně o léčbě kopřivou píše můj oblíbený spisovatel, etnobotanik a kulturní antropolog doc. dr. Wolf-Dieter Strol žijící aktuálně v Německu:"Když jsem jednou jel na kole v chladném a deštivém počasí, přepadla mne bolestivá ztuhlost kolene. Nepomáhaly masti ani horké zábaly. Když jsem se po několika dnech
s bolestným výrazem v tváři prodíral loukou podél kopřivového houští, napadlo mne, že bych si mohl ošlehat koleno kopřivami. Nebolelo to příliš - rozhodně méně, než jsem očekával. Kloub ohnivě zrudl a otekl. Pocítil jsem, jak se do nově vzniklého otoku žene krev a lymfa. Po několika ošetření jsem se dostal ze svého revmatického záchvatu. Ověřil jsem si tím starý poznatek přírodních léčitelů, že lepší prokrvení přinese uzdravení. Studená sprcha, horko nebo šlehání kopřivou, přivádějí krev do nemocných orgánů a tkání.
Také zemědělci dobře znali a používali tuto metodu: Šleháním kopřivami dokázali přimět k páření i vzpurné býky a staré hřebce. A to, co funguje u dobytka, jistě zafunguje i u lidí. Muži, jimž již dochází jejich mužná síla, mohou si rovněž pomoci rostlinami z kopřivového porostu."Děkuji za Váš dotaz a důvěru.