Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Silné menstruační krvácení a Anopyrin, Godasal - jak ztlumit krvácení při menstruaci?

1 odpověď
(stránka otevřena 2772x)

Dotaz:

Dobrý den.


Kamarádka má silné menstruační krvácení. Lví podíl na tom má asi lék na ředění krve, který bere. Lék se jmenuje Godasal (Anopyri). Je možné utlumit menstruační krvácení při užívání Godasalu? Prý když má menstruaci může Godasal vysadit a vzít ho až po menstruaci. Jsou nějaké byliny a bylinky na utlumení menstruačního krvácení při užívání Anoyprinu nebo Godasalu?


Prý má při silné menstruaci prý užívat Ascorutin.


Děkuji, Petra

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Co se týče léku Godasal, který obsahuj účinnou látku ASA (kyselina acetylsalicilová), lék by se neměl přestat užívat. Potom by jeho užívání totiž pozbylo smysl. Pokud se totiž lékařka snaží potlačit shlukování krevních destiček, v období menstruace by pacientku ohrozila krevními sraženinami. Jediné o čem by bylo možné uvažovat je redukce Godasalu na polovinu, tzn. místo 1 celé tablety vzít jen polovinu.


Na okraj ještě podotýkám (lékařka asi sdělila Vaší kamarádce), že lék by se měl užívat na oběd současně s jídlem, protože lék dráždí žaludeční sliznici. Pokud se sní s jídlem, dráždící účinky se sníží.


Co se týče Ascorutinu, ten se podává při křehkosti cév. Proti léku v zásadě nic nemám, ale druhým dechem hned dodávám, že rutin (který Ascorutin obsahuje) je dobře dostupný v rostlinách - např. pohance (o tom ji asi lékařka nepoučila, protože běžní lékaři se skoro vůbec bylinám nevěnují).


Na tomto webu je asi 15 receptů s pohankou, takže jedení pohanky může být radostí a ne nudou : ) Recepty jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=pohank&searchphrase=all


Další rostliny obsahující rutin jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/latky-v-rostlinach/1526-rutin-v-bylinach-rostlinach-a-potravinach-ucinky-na-lidske-zdravi-proc-potrebujeme-rutin

Pokud by Vaše kamarádka chtěla zcela vysadit Godasal, teoreticky by to bylo možné, ale za pravidelného užívání bylin. Je to však riskantní, protože je těžké udržet správné dávkování byliny tak, aby byla dostatečný účinek antiagregace (sníženého shlukování krevních destiček).

Byliny ovlivňující krevní srážlivost ("byliny na ředění krve") jsou např. v této stránce, kterou jsem nazval BYLINKOVÝ ASPIRIN:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/bylinne-smesi-na-nemoci/1379-rostlinny-bylinkovy-aspirin-bylinkova-smes

Rostliny "ředící krev" jsou česnek, komonice (obsahuje kumariny), svízel (obsahuje kumariny), dále kaštan koňský, mydlice lékařská, kurkuma, rdesno a hlávkový salát.

Srážlivost krve také snižují flavonoidy, o kterých píšu zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/latky-v-rostlinach/779-flavonoidy-vitamin-p-v-bylinach-rostlinach-ovoci-zelenine-rostliny-bohate-na-flavonoidy-ucinky-flavonoidu

Jen pro zajímavost ještě uvádím, že kyselina acetylsalicylová (která je právě v Godasalu a Anopyrinu, Aspirinu ad.) byla poprvé extrahována z byliny TUŽEBNÍK JILMOVÝ. Ten bych ale nedoporučil užívat a to z toho důvodu, že má antibiotické účinky, takže by si Vaše kamarádka mohla touto bylinou "rozhodit" zdravou střevní mikroflóru ve střevech. A to nechceme : )
Fotografie tužebníku jilmového a jeho účinky jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/215-tuzebnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti2

Další byliny snižující srážlivost krve jsou uvedené také zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1341-krvaceni-byliny-bylinky-babske-rady-caje-priciny-krvaceni


Byliny na silnou menstruaci, silné menstrauční krvácení jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/185-silna-menstruace-silne-menstruacni-krvaceni-byliny-bylinky-babske-rady
a
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/758-menstruace-slaba-silna-bolestiva-nepravidelna-byliny-bylinky-babske-rady-cajove-smesi


Velice děkuji za Váš zajímavý dotaz a důvěru.