Fazol obecný (latinsky Phaseolus vulgaris) - zajisté není třeba nikomu tuto nenáročnou a vděčnou luštěninu představovat. Každý, kdo spatřil vysoký, dobře vzrostlý fazol, dá mi jistě za pravdu, že svými bohatými květy, hýřícími paletou barev od bílé přes žlutou a růžovou až po sytě červenou, je skutečnou ozdobou každé zahrady.
___
___
Účinky rostliny:
TIP: účinná tinktura na diabetes pro pacienty užívající PAD léčiva (Metformin apod.) nebo inzulín obsahující fazolové lusky je k zakoupení ZDE.
Historie
Tato prastará kulturní rostlina jihoamerických indiánů má kromě výživné hodnoty i velmi dobré léčivé vlastnosti. K tomuto použití slouží suché chlopně fazolových lusků neboli oplodí. Protože obsah účinných látek se při dozrávání oplodí mění, je důležité sbírat fazol ve správné době. Nejlepší "drogu" (myšleno rostlinu) získáme, když už je fazol dozrálý, takže ho lze snadno zbavit Semen,ale oplodí je dosud šťavnaté a měkké. Fazol jako bylinka se nedá nikde koupit a je nutné se předzásobit.
Botanický popis
Nízká, hustě zavětvená (var. nanus, fazol keříčkový) nebo pnoucí (var. vulgaris, fazol tyčkový) rostlina s dlouze řapíkatými, trojčetnými listy. Bělavé až světle fialové, 10- 15 mm dlouhé květy v chudých hroznech. Lusky hladké.
Kde roste, výskyt
V četných odrůdách se pěstuje po celém světě. Pravlastí je střední a jižní Amerika.
Co sbíráme?
Fazolové slupky, lusky fazolu bez semen - Phaseoli pericarpium, Phaseoli fructus sine semine, sušené lusky, zbavené semen.
Phaseolus vulgaris var. nanus e planta tota, celá čerstvá rostlina.
Jaké látky obsahuje?
Arginin a další aminokyseliny, flavonoidy, minerální látky s kyselinou křemičitou a solemi chromu.
Účinky na zdraví
Největší hodnotou ve správné době nasbíraného fazolového oplodí je velký obsah "rostlinného inzulínu", pro který je fazol spolu s borůvkou základní složkou čajů proti cukrovce. Ke snížení hladiny cukru v krvi poslouží fazolové lusky i samostatně, ale ve směsi s jinými bylinami se jejich účinek znásobí.
Jiná léčivá vlastnost fazolu spočívá v tom, že je rostlina značně močopudná. Fazol je proto přidáván do mnohých čajových směsí při různých močových a ledvinových potížích, zvláště při tvorbě močových kamenů a močového písku ve vylučovacím ústrojím.
Svou močopudností pomáhá fazol i při revmatických bolestech, při dně a vodnatelnosti, prospívá také při poruchách látkové přeměny (metabolismu), při vysokém krevním tlaku a při poruchách srdeční činnosti.
Droga (rostlina) nemá žádné nepříznivé účinky a v obvyklém dávkování ji lze užívat i dlouhodobě.
Syrové jsou mírně jedovaté
Syrová semena a syrové nezralé lusky (zelené fazolky) jsou jedovaté. Obsahují lectiny (označované dříve jako phasin), které se ničí teprve sušením nebo vařením.
Čaj z fazolových lusků
Na šálek se přelije vodou 1 polévková lžíce fazolových slupek, nechá se králce přejít varem a 15 minut vyluhovar. Pije se 2-2x denně mezi jídly po 1 šálku čerstvě připraveného čaje.
Čajová směs proti cukrovce:
- oplodí fazolu 5 (dílů)
- list borůvky 5
- nať jestřabiny 4 (díly)
- kořen (nať) pupavy 3
- nať kopřivy 2
- nať vřesu 2
- listy břízy 2
Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vody, přivedeme k varu a krátce, nejdéle minutu, povaříme. Přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat.
Čaj pijeme třikrát denně po třetinách.
TIP: Pokud máte dotazy týkající se fazolí, zeptejte se Honzy Krále, který se jim dlouhodobě věnuje.