Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Preventivní užívání tinktur - badyán, ženšen, šalvěj červenekořenná, šišák, maliník, propolis

1 odpověď
(stránka otevřena 988x)

Dotaz:

Dobrý den, viděl jsem nějaké video s panem Milanem Calábkem, které mě nadchlo a narazil jsem na Vaše texty na stránkách http://www.bylinkyprovsechny.cz a http://www.UcinkyTinktur.cz Moc mě zaujaly tinktury a tak jsem si nějaké udělal. Chtěl bych se Vás zeptat na několik věcí, než to začnu užívat: 1) Badyán - plod -> 80% konzumní líh 0,5L a 75g sušeného plodu. 2) Ženšen - kořen -> 80% konzumní líh 0,5L a 75g sušeného kořene 3) Šalvěj červenokořenná - kořen -> 80% konzumní líh 0,5L a 75g sušeného kořene 4) Šišák bajkalský - kořen -> 80% konzumní líh 0,5L a 75g sušeného kořene 5) Maliník - list -> 50% konzumní líh 0,375L a 40g sušeného listu 6) Propolis -> 80% konzumní líh 0,2L a 20g Propolisu Bral jsem to tak, že jsou kořeny hodně tvrdé a tak vyžadují vysokou koncentraci alkoholu. U propolisu jsem vyloženě našel, že doporučovali 80 - 96% a poměr líh/Propolis 10:1. Tinktury mám ve tmě a tmavých skleněných lahvích a kameninových lahvích, protřepávám denně. Po měsíci bych to chtěl začít užívat. Užívání tinktur: 1. Můžu všechny současně preventivně užívat dle vzoru 3 týdny užívání a týden pauza při dávkování 1 kapka/1kg osoby rozděleno do tří dávek za den a to stále do nekonečna nebo je to jinak? (Užívám denně tabletu B12, B6 a B2 ve vysokých dávkách dle MUDr. Erbena pro udržování nízké hladiny homocysteinu. Také tabletu bioaktivního selenu se zinkem. Jsem zdráv.) 2. Matka bere na tlak Prestarium a Orcal kvůli tlaku, můžeme nasadit tinktury současně s tabletamy nebo na to máme jít jinak? Prý se byliny současně s medikamenty nemají užívat. 3. Manželka bere Letrox na hypothireózu. Může tinktury také užívat? 4. Mám rád čínské čaje (hlavně zelené i ve verzích puerů), nevadí to pít a současně užívat tinktury? 5. Jak je to s jídlem? Je jedno když tinkturu ve vodě užiji na lačno, při jídle, po jídle? 6. Od kolika let tinktury mohou užívat také děti? 7. Je ještě něco co je třeba vědět? Chtěl bych to dát také několika známým v malých lahvičkách. Moc děkuji za Váš čas a Vaši odpověď, zdraví Ing. Luboš Malák
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

1. Můžu všechny současně preventivně užívat dle vzoru 3 týdny užívání a týden pauza při dávkování 1 kapka/1kg osoby rozděleno do tří dávek za den a to stále do nekonečna nebo je to jinak? (Užívám denně tabletu B12, B6 a B2 ve vysokých dávkách dle MUDr. Erbena pro udržování nízké hladiny homocysteinu. Také tabletu bioaktivního selenu se zinkem. Jsem zdráv.)

- ne, užívejte jen v 1 sérii, tj. 3x 3 týdny s 2 týdenními pauzami.
- doporučuji SMYSLUPLNOST, tzn. užívejte preventivně léčivé rostliny na konkrétní nemoc nebo nemoci. Např. pokud mají být byliny preencí banálních infektů a/nebo chřipky, používejte byliny jen pro tento účel. Samozřejmě pokud byste dostal nějaké neočekávané onemocnění či chorobu, tak léčebnou kúru přerušíte a užíváte léčivé rostliny na tu vzniklou chorobu.
Popravdě je toto spíše na osobní diskuzi a povídání než-li na psaní. Někdy je lepší vysvětlit své myšlenky osobně ve formě diskuze.

2. Matka bere na tlak Prestarium a Orcal kvůli tlaku, můžeme nasadit tinktury současně s tabletamy nebo na to máme jít jinak? Prý se byliny současně s medikamenty nemají užívat.

- je možné užívat byliny s léky (toto však neplatí u Warfarinu a z druhého pohledu - toto neplatí u třezalky tečkované). Např. byliny na tlak (hloh, šišák, jmelí ad.) je možné souběžně užívat s léky na vysoký krevní tlak (hypotenziva). Opatrnost je nutná u léků a byliny, které léčí srdeční arytmie nebo srdeční rytmus. Tam doporučuji konzultaci s internistou (no tam to bude rychlé : D … internista vždy řekne NEBRAT, protože bylinám nerozumí) a nebo lépe s bylinářem s medicínským vzděláním (třeba i já).

3. Manželka bere Letrox na hypothireózu. Může tinktury také užívat?

- ano, může. Bohužel autoimunitní tyreoiditidu nelze vyléčit (pokud je štítnice zničená a vyhaslá, není možné její funkci obnovit - je to jako byste chtěl udělat z popele dřevo, to prostě bohužel nejde)

4. Mám rád čínské čaje (hlavně zelené i ve verzích puerů), nevadí to pít a současně užívat tinktury?

- teoreticky ne, ale nepřehánějte to a pokud chcete brát najednou tak velkou palbu bylin, nepřidávejte ještě další léčivé rostliny.

5. Jak je to s jídlem? Je jedno když tinkturu ve vodě užiji na lačno, při jídle, po jídle?

- tinktury se užívají většinou před jídlem (někteří bylinkáři doporučují nakapat pod jazyk - nejrychlší cesta absorbce tiktur).

6. Od kolika let tinktury mohou užívat také děti?

- odpověď na dotaz najdete na http://www.UcinkyTinktur.cz

7. Je ještě něco co je třeba vědět? Chtěl bych to dát také několika známým v malých lahvičkách.

- známým můžete dát, ale nemůžete prodávat. Prodej tinktur je spojený s mnoha zákony, nařízenimi a vyhláškami.
Pokud by někdo ze známých bral léky na ředění krve, je potřeba zjistit, zda byliny nemají vliv na krevní srážlivost:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/byliny-nebezpeci-kontraindikace/1427-warfarin-pradaxa-clexane-fraxiparine-a-byliny-bylinky-vliv-bylin-na-srazlivost-krve

Podmínky pro výrobu a následný prodej tinktur jsem sepsal nedávno zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/nezarazene-clanky/2159-jak-zacit-oficialne-vyrabet-bylinne-tinktury-na-prodej-zakony


Propolis vůbec neužívejte vnitřně preventivně. To je lék. Pokud nemáte nějakou nemoc, tak propolis určitě ne. Nechte si ji až budete mít nějaké ne/infekční kožní onemocnění nebo třeba žaludeční vředy.


Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.