Při srovnávání chemických prostředků s bylinnými můžeme často slyšet názor, že byliny,když už nepomohou, tak ani neuškodí, zatímco chemické prostředky na jednu stranu pomohou, na druhou uškodí. Toto tvrzení je nepřesné, neboť i byliny mohou v některých případech uškodit. I když se v bylinkářstvích a lékárnách prodávají bez receptu, přece jen musíme vědět o čtyřech případech, kdy mohou i byliny uškodit, a pořád je mít na paměti.
___
___
Účinky rostliny:
PŘÍLIŠ VELKÁ DÁVKA, PŘEDÁVKOVÁNÍ BYLINKOU
Především může uškodit příliš velká dávka nebo příliš silný nálev - je tedy třeba pamatovat, že se užívá nejčastěji lžíce nadrob no nasekané byliny na sklenici vroucí vody a spařuje se jako čaj, nebo se stejná dávka byliny zalévá sklenicí vody a vaří. Pokud se má použít jiná dávka, vždy to bude vyznačeno
na letáku nebo v předpisu.
SLUNĚNÍ A TŘEZALKA
Druhý, snad nejvzácnější případ je přesto nutno výslovně zdůraznit, protože se týká nejcennější byliny našeho podnebí, a to třezalky.
Lihová tinktura z čerstvé třezalky je vynikajícím prostředkem na slabá játra a trávicí cesty, ale vypít takové tinktury 2-3 štamprle a vyjít pak na pláž - to opravdu nedoporučuji.
TĚHOTENSTVÍ A KOJENÍ
Třetí případ se týká pouze žen. Pokud existuje podezření na těhotenství, nesmí se užívat byliny s možností vyvolání potratu jako je např. routa, šalvěj, pelyněk pravý, rozmarýna, andělika, kopytník apod. Byliny vhodné a nevhodné v těhotenství jsou uvedené zde.
ZÁNĚT SLEPÉHO STŘEVA A BYLINKY - KRUŠINA, ZEMĚŽLUČ A VACHTA
Čtvrtým případem, jenž se snadno přihodí oběma pohlavím, je užití pročišťujících bylin - tedy krušinové kůry (pozor, neplést s kručinkou!!!), zeměžluče či vachty - při zánětu slepého
střeva. Zánět slepého střeva signalizují bolesti vystřelující (většinou) z pravé dolní části břicha. Tyto bolesti se nesmějí považovat za příznak špatného trávení, ale je nutno se co nejrychleji dostavit k lékaři. Je jasné, že v takovou chvíli se nesmějí používat ani chemické projímavé či pročišťující prostředky.