Bylinné čaje - macerát odvar bylinářský čaj záparBylinné čaje (správně nálevy) jsou nejen chutné, ale mají také velmi dobrý vliv na naše zdraví a mírní různé obtíže. Kromě toho - což ne všichni vědí - nám dodávají snadno vstřebatelné vitaminy a stopové prvky. Je tedy dobré vědět, jaké byliny kdy a na co používat. Po čtyřicítce - chceme-li si udržet či zlepšit zdravotní stav - musíme pít 3 -4 sklenice bylin denně. Lze je užívat jednotlivě nebo je možné je míchat podle druhu potíží. 


V zásadě se rozlišují 4 druhy bylinných čajů.

Macerát

Macerát vlastně ani není čaj, poněvadž se nevaří. Je to prostý výluh, který získáme tak, že bylinku (např. diviznu) nebo (rozdrcené či pomačkané) plody (např. borůvky) zalijeme studenou vodou a necháme několik hodin (minimálně 6, většinou od rána do večera) vyluhovat. Macerát se přecedí nebo slije a pije studený.

Nálev = čaj

Nálev se připravuje tak, že sušenou či čerstvou bylinku vložíme do hrnku nebo jiné nádoby a přelijeme vařící vodou. Doba luhování je obvykle 5 a více minut (ideálně 20 minut, ale jsou léčivé rostliny, které luhujeme kratší dobu - např. zázvor jen cca. 5 minut). Pak se čaj scedí a vypije.

Odvar

Jak už z názvu vyplývá, bylinka se vaří ve vodě. Do konvice vložíme sušenou či čerstvou bylinku, přelijeme odpovídajícím množství vody, přivedeme k varu a krátce na "mírném ohni" vaříme 3 a více minut. Pak scedíme a vypijeme.

Zápar

Zápar se připravuje takřka stejným způsobem jako čaj. Vodu je potřebné uvést téměř do varu, ale nesmí vařit zcela, protože by se v páře rozptýlily velice vzácné éterické oleje.
Ideální jsou pro tento úkon konvice s možností regulace teploty. Modely, které touto funkcí disponují najdete v tomto srovnání.
Tuto metodu používáme u květů a listů rostliny. Zápar se pije teplý a nebo i studený.
Postupujeme tak, že byliny vložíme do skleněné nebo keramické konvice s víkem, zalieme horkou vodou. Necháme zapařit maximálně 10 minut, poté přeceďte přes sítko. Uchováváme v karafě na chladnějším místě.
Byliny vhodné na výrobu záparu jsou např. heřmánek či máta.

Bylinářský macerovaný čaj

Do konvice vložíme bylinku, přelijeme odpovídajícím množstvím studené vody a necháme několik hodin (nejlépe přes noc macerovat). Pak krátce povaříme (2 minuty mírného varuj. Tímto způsobem se připravuje větší množství čaje, který se většinou upíjí po celý den. Jak již bylo uvedeno, macerát se hodí spíše k přípravě lesních plodů (vroucí voda by zničila vitaminy nebo jiné účinné látky), případně slizovatých květů (divizna, topolovka, ibišek ... ). Takto vzniklý nápoj se užívá i k přípravě osvěžujících nápojů v trampské kuchyni.

Je účinnější nálev nebo odvar?

Nálev je obecně vzato o něco méně účinný než odvar. Nicméně mnoho účinných látek se varem ničí, zvláště při při pravě slizovitých a siličných drog (s vysokým obsahem éterických látek - např. mateřídouška) zcela upustíme od přípravy odvarem. Odvar se hodí k přípravě listů, natě, semen a zásadně vaříme kořeny, kůry, lýko a všechny další tvrdé drogy. Dávkování: Dávkování bylinek je trošku zapeklitá otázka. Dle mého názoru mnohdy bylinná léčba nezabere proto, že dávky jsou příliš malé (nebo je nekvalitní droga). Přírodní léčitelé v Asii či Latinské Americe obecně užívají větší množství bylin než současní evropští bylináři. Jednakje to dáno tím, že my v Evropě se poněkud chráníme před tím, aby silnější dávka neublížila někomu, kdo je k tomu disponován. Ajednak tamější lidé (už nemohu použít termín přírodní národy) mají organismus více uzpůsobený na vstřebávání těchto rostlinných látek. Tedy doporučená dávka např. peruánských či indických léčitelů může být až 4x větší než doporučená dávka uváděná západním farmaceutickými či bylinářskými prameny. Totéž platí o délce užívání jedné či (jedné směsi) bylin. Navíc západní věda označila některé tradiční léčitelské byliny za škodlivé či potenciálně nebezpečné nebo neúčinné (podběl, kostival atd.), což je v příkrém rozporu se staletou bylinářskou tradicí a zkušenostmi. Nakonec jako ve všem je nejlepší obeznámit se s různými informacemi a řídit se vlastním rozumem a naslouchat vlastnímu tělu. K tomu mohu říci jen svoji vlastní zkušenost. Posledních 25 let života piji každý den bylinné čaje v množství zhruba jedné konvice (1,7 l). Bylinami nešetřím, stále je střídám, od jara do podzimu používám stále jen čerstvé byliny. Těším se dokonalému zdraví a jediný lékař, kterého jsem za tu dobu navštívil, byl zubař. Že bych byl nějak poškozen trvalým, soustavným a nadměrným užíváním bylinek, mi přijde legrační. Jedinou škodu jsem napáchal asi pouze farmaceutickému průmyslu, který na mně příliš nevydělá. 

 

Dávkování bylinné drogy

Po tomto malém úvodu k doporučeným dávkám: Obecně se doporučují 2 kávové lžičky (nebo 1 polévková) sušených bylin (poněkud rozdrolených) na 250 ml vody. Pokud je bylinka hodně rozemletá, radí se užívat 1 lžičku. Na konvici používáme 3 polévkové lžíce. Nejlepší je samozřejmě pití čajů z čerstvých bylin. Při přípravě musíme mít na paměti, že byliny sesychají zhruba v poměru 1 : 5, a tím pádem je nutné použití bylinek zvýšit. Čaj se pije obvykle vlažný, neslazený.
Pouze prsní čaje a čaje na nachlazení a chřipky se sladí medem. Pití čaje nalačno má poněkud silnější účinek než po jídle. Některé čaje (na zažívání, hůře stravitelné) se pijí po jídle.


Účinky rostliny: