Sběr bylinek: Chcete-li léčivé rostliny sbírat, musíte je samozřejmě nejprve znát. Když je poznáme, je důležité, abychom rostliny sbírali ve správném čase, na správném místě a správným způsobem. Podle zkušeností mají nejlepší léčivé účinky rostliny čerstvě nasbírané. To je bezpodmínečně nutné při těžkých onemocněních, máme-li mít úspěch.
___
___
Účinky rostliny:
Čerstvé rostliny můžeme sami sbírat v časném jaru, někdy již od konce února a až do listopadu. Některé najdeme i v zimě pod sněhovou přikrývkou, pokud jsme si zapamatovali jejích stanoviště (například vlaštovičník větší).
Na zimu si pořídíme nevelkou zásobu usušených rostlin. Sbíráme je v době, kdy mají největší obsah účinných látek:
- Květy – na začátku vykvétání.
- Listy – před a po odkvetení.
- Kořeny – časně na jaře nebo na podzim.
- Plody – v čase zralosti.
Je nutno dbát těchto pokynů: Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí! Sbíráme za slunných dnů, když zmizela rosa a rostliny jsou suché.
Rozhodně nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, na březích řek, které omývá znečištěná voda, na železničních náspech a v blízkosti dopravních cest, autostrád a průmyslových podniků. Šetřete přírodu! (Rostliny nevytrhávejte s kořeny, zabraňte všem možným škodám!) Mnohé rostliny jsou
chráněné zákonem. Je dost léčivých rostlin se stejnými účinky, které chráněné nejsou. Při sběru nestlačujeme listy a květy a nepoužíváme sáčky a tašky z plastických hmot, jinak se rostliny zapaří a při sušení černají!
Sušení bylinek
Rostliny před sušením nemyjeme, ale nadrobno je nařežeme. Nasbírané byliny volně rozložíme na plachtu nebo nepotištěný papír a sušíme je ve stínu, anebo na vzdušném, teplém prostoru (na půdě), podle možnosti rychle. Kořeny, kůru nebo velmi vodnaté rostliny musíme někdy sušit umělým teplem. přitom však teplota nesmí překročit 35 °C. Kořeny důkladně omýváme, větvičky jmelí a vrbovky raději před sušením rozřežeme. Na zimu ukládáme jen ty rostliny, které po usušení při zlomení praskají. Pro uschovávání léčivek jsou nejvhodnější sklenice (nejlépe zelené) nebo uzavíratelné krabice. Vyhýbáme se však mikrotenovým sáčkům a plechovým nádobám! V minulosti bylinkáři používali sáčky z plátna (látky), ty jsou nevhodné, protože k nim může vzduch a vzdušná vlhkost. Hrozí plíseň bylinek.
Rostliny chráníme před světlem (proto používáme sklenice barevné). Zásobujeme se pouze na jednu zimu! Rostliny po čase ztrácejí své léčebné účinky. Každý rok nám přináší nové požehnání léčivých rostlin.
Pamatujeme si, že nejvíce účinných látek mají čerstvé bylinky a tinktury.
Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny