Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVNU ZDE

bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi-potraviny-nevhodne-v-tehotenstvi-seznamBylinky a těhotenství, kojení. I když máme většinou pocit, že bylinkami nic nezkazíme a zdraví jen prospívají. Oblíbená máta může zhoršovat krevní obraz. A heřmánek zase v některých případech vyvolat vznik budoucí alergie u dítěte. Bylinky máme rádi ve formě čajů, koření do jídla nebo upravené rostlinné extrakty.

Při léčbě těhotných žen je třeba mít na zřeteli, že esence toho, co požije matka, přejde přes pupeční šňůru do těla dítěte. Jinými slovy, některé léčivé bylinky lze brát takřka bez omezení, jiné jen velmi omezeně a další vůbec. Mezi byliny, které mají absolutní kontraindikaci, patří například jinak bezkonkurenční uňa de gato. Tato bylina tak mocně povzbuzuje vlastní imunitu těla, že organismus vypuzuje vše, co je v něm "cizí nebo cizorodé". Což je v případě těhotenství plod. Další z bylinek, kterých je třeba se vyvarovat, je pelyněk, aloe, šalvěj (dávky užívané při vaření nevadí), kaštan, kokoška, routa a další. Jiné bylinky je třeba značně omezit, respektive omezit jejich dávkování: řebříček, oman, jablečník, máta peprná, zemědým a jiné. Obecně platí, že zvýšené opatrnosti je třeba u podávání bylinek, které mohou stimulovat stahy - dělohy - tzv. uterotonika. Nicméně riziko (pro embyro i matku) plynoucí z léčby bylinkami je mnohem menší než při užívání chemických preparátů. 

Pro kojící maminky platí omezení poněkud volnější. Některé látky přecházejí do mateřského mléka, tudíž i do těla kojence. Je třeba se vyhnout hořkým bylinkám, protože z hořčin obsažených v bylinkách může zhořknout i mléko. Jiné bylinky jsou naopak vhodné, např. užívá-Ii matka imunostimulant echinaceu, blahodárné látky zvyšující obranyschopnost organismus přejdou do těla kojence. 

Existuje i celá řada bylin, ze kterých se dělají čaje na podporu tvorby mateřského mléka. Jsou to bylinky: fenykl, anýz, jestřabina, kopřiva, pískavice řecké seno, peťour. Další bylinky zlepšují zažívání a působí proti nadýmání: koriandr, meduňka, šanta, heřmánek. Z těchto bylin lze dělat vhodné kombinace. Někteří bylinkáři doporučují mátu kadeřavou. Je však klíčové nesplést si ji s mátou peprnou, proto pokud v tom nemáte jasno, mátu kadeřavou nepoužívejte. 

Během doby kojení musí matka myslet na to, že z jejího těla odchází celá řada minerálů (hlavně vápník) a výživných látek. Proto je přímo nutné je doplňovat. Bylinky jsou to ideální. Vhodné jsou jak šťávy ze zeleniny a ovoce, tak přímo plody (rakytník, aronie ad.). V neposlední řadě bylinky (masti a olejíčky) poslouží pro regeneraci pokožky v oblasti břicha po porodu dítěte. 

 

 

Zelené ohrožení

Neexistuje žádná bylina, která by měla tak silný účinek, že může ukončit těhotenství. Je ale mnoho bylin, které zejména při dlouhodobém nebo nadměrném užívání způsobují překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňují děložní činnost. A v některých případech mohou k potratu přispět. Některé z nich běžně používáme jako koření.
Napadlo by vás, že je potřeba být v těhotenství opatrná se skořicí, celerem nebo petrželovou natí? Neznamená to, že si nemůžete dopřát skořicový rohlíček, je ale moudré být informovaná a v případě potíží (například hrozícího potratu) to s těmito bylinkami nepřehánět.
Zvláštní opatrnost by měly dodržovat těhotné ženy alergičky. Pokud matka překoná v těhotenství alergický záchvat, plod se „naučí“, že látka, která jej vyvolala, je nebezpečná. Tím se ještě nenarozené dítě predisponuje ke vzniku alergie. Pozor tedy například na jinak neškodný heřmánek.

 

Když bakterie útočí

Těhotenství je dost dlouhá doba a budoucí maminka se pravděpodobně setká s chřipkou nebo nachlazením. V takovém případě samozřejmě můžete využít léčivých účinků bylin, ovšem pouze krátkodobě. Lipovým nebo šípkovým čajem při nachlazení si určitě neublížíte. Stejně tak jitrocelovým sirupem proti kašli. Česnek je silné přírodní antibiotikum a na nachlazení působí také velmi dobře. Pozor ale, snižuje srážlivost krve, proto není vhodný, blíží-li se termín porodu.

 

Když jsou bylinky vítané - bylinky na urychlení porodu

Ke konci těhotenství se začíná situace obracet. Bylinky, podporující děložní činnost a připravující porodní cesty, jsou náhle vítané. Nejpoužívanější je list maliníku, který se doporučuje pít od 36. týdne. Vedle výše uvedených účinků prý snižuje riziko porodního krvácení. Děložní stavy podporuje i skořice například ve formě oleje do aromalampy. Osvědčenou babskou radou je lněné semínko. Kromě toho, že povzbuzuje činnost střev, prý i urychluje nástup a průběh porodu. Je potřeba ho sníst asi lžičku denně a zapít dostatečným množstvím tekutiny. Přestože třezalka se v těhotenství nedoporučuje, předporodní masáž hráze třezalkovým olejem zvyšuje její pružnost a snižuje riziko epiziotomie (nástřihu hráze).
Nadarmo se neříká, že „dobrého pomálu“. Platí to i o bylinkách (nejen) v těhotenství. Budete-li respektovat jejich sílu a zacházet s nimi opatrně a jako s léčivy, neuděláte chybu. Nepijte bylinné čaje jen tak, pro zahnáni žízně nebo pro chuť. Nemíchejte bylinky mezi sebou. Používejte pouze ty, s jejichž účinky jste se seznámily a v odůvodněných případech. Informujte se o případných nežádoucích účincích a dopřávejte si bylinnou kúru pouze omezenou dobu. Pak vám zelené léky jistě dobře poslouží.

 

Na které byliny si dát pozor v těhotenství

Bylinky a koření, které mohou při dlouhodobém užívání nebo v nadměrných množstvích vyvolávat překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňovat svalovinu dělohy: aloe, blín černý, celer, jalovec, libeček, majoránka, maliník, pelyněk, petržel zahradní – nať, rozmarýn, skořice, šafrán, verbena (sporýš), zázvor.
Bylinky a koření se silným účinkem, potenciálně nebezpečné, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout: oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, kopřiva, máta, muškátový oříšek, podběl, třezalka.

 

BYLINY NEVHODNÉ V TĚHOTENSTVÍ - PODROBNOSTI:

Andělika lékařská

Doporučujeme zvýšenou opatrnost v těhotenství a při kojení.

Jalovec obecný

Silice této bylinky dráždí ledviny.

Dub

Nevhodný v těhotenství i při kojení.

Ginkgko biloba

Nevhodné v těhotenství i při kojení, způsobuje krvácivé stavy.

Hlaváček jarní

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a mohou se projevit příznaky otravy digitalisem.

Hloh

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují funkci srdce, snižují tlak a zlepšují průtok v srdečních věnčitých tepnách. V lihovém extraktu působí uklidňujíce. Některé zdroje popisují jeho nevhodnost v těhotenství, jiné ho považují za relativně bezpečný.

Chinovník

Nedoporučuje se pro obsah chininu, jenž způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Chinin některé zdroje považují za ototoxický, tedy v těhotenství potenciálně způsobující poruchu sluchu u plodu. Chinin je obsažen hlavně v toniku, ve kterém způsobuje jeho hořkou chuť.

Myrhovník molmolový

Používání při ranách, infekcích, hemeroidech, proleženinách a zánětech v ústech, zkoumá se jeho účinek v léčbě AIDS. V těhotenství i při kojení se jeho užívání nedoporučuje.

Pelyněk pravý

Obsahuje jedovatý tujon a může působit poruchy centrálního nervového systému a epileptické křeče.

Petržel zahradní

Petržel je nevhodná pro zesilování kontrakcí dělohy, hlavně při rizikovém těhotenství může vyvolat potrat nebo předčasný porod.

Skořice, hřebíček, zázvor

tyto koření jsou podle některých zdrojů považovány za nevhodné v těhotenství pro riziko vyvolání kontrakcí a tím potratu nebo předčasného porodu. Mají však i pozitivní efekt při léčbě hlavně ranní nevolnosti těhotných a při dodržování omezených dávek při nerizikové těhotenství je není nutné z jídelníčku zcela vyloučit.

Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Často pomůže. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.

Česnek

Česnek ano, ale ne extrémně mnoho. Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.

 

Oregánový olej

Oregánový olej na kvasinkové infekce v těhotenství neužíváme a nahradíme ho kokosovým olejem. 

 

 

Byliny vhodné v těhotenství Byliny nevhodné v těhotenství

Anýz

Zázvor

Třezalka

Kmín

Meduňka

Fenykl

Máta peprná

Měwsíček

Pampeliška

Heřmánek

Kopřiva

Lesní jahoda

Aloe vera

Saturejka

Chmel

Jmelí

Ibišek

Řebříček

Lékořice

Rozmarýn

Máta

Šalvěj

Ženšen

Tymián (mateřídouška)

Oregano, dobromysl, oregánový olej

 

 

Na nespavost meduňku, na těhotenskou nevolnost ale zázvor nepomáhá

Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Bohužel ale zázvor většině žen nepomáhá. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.

 

Pro těhotné a kojící matky - česnek

Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.

 

Potraviny nevhodné v těhotenství

Víte, jakých potravin byste se měla v těhotenství vyvarovat?

 

Plísňové sýry

Hrozí vznik listeriózy, nemoci, která může způsobit i potrat nebo narození mrtvého plodu. Pokud ale plísňový sýr použijete v teplé kuchyni a jídlo projde varem, můžete i plísňové sýry konzumovat bez obav.


Játra a játrové výrobky

Vitamin A je sice potřebný pro regeneraci všech tkání, ale jeho přebytek by mohl způsobit deformaci plodu. Právě játra a výrobky z nich obsahují velké množství tohoto vitaminu. Paštiky proto raději ze svého jídelníčku vylučte.

 

Ryby

Ryby se považují za velmi zdravou součást jídelníčku. Mají totiž vysoký obsah zdraví prospěšných tuků, bílkovin, jódu, a vitaminu D. Na druhé straně znečištěná voda způsobuje, že v rybách jsou velmi často zásoby jedovatých látek dioxinu nebo polychromovaných bifenylů, které by mohly způsobit poškození plodu. Problémem může být i obsah rtutě, která má negativní vliv na nervovou soustavu dítěte.


Levné ořechy a semínka

Také velmi zdravé potraviny, bohužel hlavně ty nejlevnější, mají mizernou kvalitu a mohou obsahovat nebezpečné plísně.

 

Káva

Obsahuje kofein, který se spájí s neplodností, nízkou porodní váhou a také možným potratem. Pokud si bez kávy nedovedete představit svůj život, volte variantu bez kofeinu.

 

Co si ještě přečíst?

Pokud Vás toto téma zajímá, doporučujeme přečíst:

VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – bylinky pro ženy

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Elke Rohn


 
1 - bezpečné2 - užívat s mírou

Mezi bezpečné nápoje patří většina ovocných džusů a šťáv, pro vysoký obsah cukru je však raději pijte zředěné s vodou. Výjimkou jsou nápoje s obsahem šťávy z aloe a brusinek. 

Vynikajícím nápojem je voda s citronovou šťávou - dodá Vám vitamin C a pomůže regulovat pH organismu. 

Z běžne dostupných čajů můžete v téměř neomezeném množstí pít následující:

 • listy maliníku, ostružina malinová (Rubus idaeus) - udržuje zdravý tonus dělohy, podporuje plodnost, zabraňuje potratu, vhodné užívat před porodem - podporuje tvorbu mléka
 • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) - dobrý zdroj vitaminů, minerálů, vápníku a železa
 • rooibos (Aspalathus linearis) - dobrý zdroj minerálů a antioxidantů, upokojuje žaludek a nervy, působí protialergicky
 • šípky (Rosa laevigata) - dobrý zdroj vitamínu C
 • brusinka pravá, brusinka borůvková(Vaccinium vitis-idaea L., Vaccinium myrtillus) - nejasné působení, užívat opatrně
 • čaj černý (Camellia sinensis) - kofein zvyšuje krevní tlak a ve velkém množství může poškodit plod
 • čaj zelený (Camellia sinensis) - kofein zvyšuje krevní tlak a ve velkém množství může poškodit plod
 • heřmánek pravý (Matricaria recutita) - upokojuje nervy, může pomáhat při ranní nevolnosti
 • ibišek (Hibiscus) - neužívat v prvním trimestru, potom s mírou
 • káva (Coffea arabica) - kofein zvyšuje krevní tlak a ve velkém množství může poškodit plod
 • lípa malolistá (Tilia cordata) - nejasné působení, užívat opatrně
 • mate (Yerba mate) - pro obsah kofeinu platí podobná omedzení jako při kávě
 • mateřídouška (Thymus serpyllum vulgaris) - stimuluje dělohu - může zesilnit menstruační krvácení nebo vyvolat potrat
 • meduňka lékařská (Melissa officinalis) - nejasné působení, užívat opatrně, upokojuje nervy, pomáhá při nespavosti
 • minerální vody a sodovky - bublinky dráždí žaludek, minerály v anorganické formě zatěžují ledviny
 • pepermint (Mentha piperita) - upokojuje žaludek, brání plynatosti, užívat s mírou (ve velkém množství stimuluje dělohu)
 • rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides) - nejasné působení, užívat opatrně
 • senna (Senna alexandrina) - laxativum, neužívat v prvním trimestru - nejasné účinky
 • zázvor lékařský (Zingiber officinale) - v přiměřeném množství je užitečný proti nevolnosti a rýmě
3 - užívat opatrně / příprava na porod4 - nebezpečné, neužívat
 • kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) - vyvolává kontrakce - může způsobit potrat nebo vyvolat porod
 • bez černý (Sambucus nigra) - bobule neužívat, čaj z květů - napomáhá okysličení a prokrvení, může vyvolat porod, může být účinnou prevencí proti SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozenců)
 • kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris) - stimuluje dělohu, používat jen při porodu na podporu kontrakcí
 • řebříček obecný (Achillea millefolium) - vyvolává kontrakce - může způsobit potrat nebo vyvolat porod

V těhotenství je potřebné důsledně se vyhýbat alkoholickým nápojům, především tvrdému alkoholu. Dejte si pozor i na obsah alkoholu v léčivých sirupech a tinkturách. Alkohol je nejškodlivější v posledních měsících těhotenství, kdy se vyvíjí mozek děťátka.

Dále by ste se měli vyvarovat užívání nasledujících bylin a nápojů:

 • aloe (Aloe vera) - laxativum, stimuluje kontrakce, může způsobiť potrat
 • jetel lučí (Trifolium pratense) - blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství
 • fenikel (Foeniculum vulgare) - blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství
 • kolové nápoje - obsahují množství cukru, kofein, kyselinu fosforečnou, poškozují zuby, zakyselují organismus, mohou zhoršit nevolnosti a v krajném případě poškodit plod
 • lapacho (Tabebuia impetiginosa) - obsahuje saponiny a spomalují rast buněk - může poškodit plod a vyvolat potrat
 • levandule (Lavandula officinalis) - cytotoxické esenciální oleje, může poškodit plod a vyvolat potrat
 • šalvěj lékařská (Salvia officinalis) - estrogenní působení, stimuluje dělohu, alkoholový extrakt obsahuje toxický thujon (mutagenní, může poškodit plod)
 
 

A přehledná tabulka bylinek v těhotenství na závěr

Doporučené bylinkyBylinky, které se nedoporučují
Anýz Aloe vera
Zázvor Saturejka
Třezalka Chmel
Kmín Jmelí
Meduňka Ibišek
Fenykl Řebříček
Máta peprná Lékořice
Měsíček Rozmarýn
Pampeliška Máta polní
Heřmánek Šalvěj
Kopřiva Ženšen
Lesní jahoda Tymián

 

Co si ještě přečíst?

Pokud Vás toto téma zajímá, doporučujeme přečíst:

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

astma   kontraindikace   migrén   zalijeme   recept   kůra   vitamín   řídnutí kostí   zpracování   pálení   víno   Avicena   stonek   minut   hlas   brnění   hemoroid   kořen   nežádoucí   slezina   indikace   chřipka   mrtvice   Váňa   využití   Paracelsus   Janča   zelenina   angína   ruka   chřipka   ledvin   zápal   fytoterapie   pupen   ateroskleróza   koupel   užití   bylinná směs   návod   žaludek   keř   účinky   čaj   výroba   olej   metabolismus   vliv   horké   babské rady   kloub   kontraindikace   houba   nemoc   komplikace   Janča   tinktura   dásně   účinek   stvol   sval   pijeme   nálev   zdraví   játra   střev   alergie   zlomenin   revma   akné   trávicí   kapsaicin   plíseň   obsažené   průjem   teplé   strom   rýma   nachlazení   zrak   obsahuje   slinivka   kvasinky   Moučka   opar   sliznice   slezina   štítná   choroba   osteoporóza   studené   močopudný   abytyše Hildegarda   rostlina   Podhorná   postup   pěstování   menstruační   odvar   nohy   kojenec   sušení   Galenos   játra   kůže   končetina   dna   hlavy   vitamin   vřed   chladné   květ   žlučník   zánět   mensturace   prášek   zelina   bylinka   neht   hemeroid   stonek   vývar   bylina   kornatění   písek   inhalace   krvácení   děti   plísně   Zentrich   premenstruační   Zentrich   zácpa   Treben   použití   nať   fermentace   mateřské   vlas   Mattioli   srdce   antibiotik   horečka   kolika   epilepsie   kameny   ovoce   jaterní   artróza   sirup   noha   arteriskleróza   list   šlacha   katar   viry   roztroušená   sběr   tlak   bolest   krk  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online