Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

Těhotenská nevolnost těhotenské zvracení byliny bylinky přírodní léčba bez léků aromaterapiePříznaky těhotenství popisu je jedna historická nauka o ženském léčení z 15. století: "Pozor dej na znamení, dle nichž poznati se má, zda ženy naději chovati budou či nic. Když žena obtěžkána byla, kýchati začne převelice, boky její zeštíhlejí, a ona tuze mrzne, neboť horkost stahuje se z vnějších údů tělesných k matéri i plodu a ten rozehřívá, takže žena žádné vnější horkosti již nemá. Jiným znamením jest: branka materníku uzavře se a pozná mužské símě.

Třetím znamením jest, že ženy nemají měsíční svůj výtok v dobu obvyklou, jak dříve tom u bývalo. Jestliže však krvetok až do slehnutí byl v nitru těla ženy zdržován, pak zbytek, jenž nebyl v mléko proměněn, z ní potom vyteče (míněna je placenta). Čtvrtým znamením jest, že mnohou zdravu, již předtím jedly rády, nyní nechtějí, a chutě mají na věci prazvláštní."

TIP: BYLINY VHODNÉ A NEVHODNÉ V TĚHOTENSTVÍ JSOU UVEDENÉ ZDE.

Příčiny a příznaky ranní těhotenské nevolnosti

Polovina všech těhotných skutečně v prvních týdnech bojuje s ranní nevolností a zvracením nebo latentní nevolností.

V první třetině těhotenství tyto příznaky nejsou znepokojující. Příčinami jsou velké vyplavování těhotenského hormonu (tzv. lidského chorion gonadotropinu) a někdy  psychosomatické faktory, například úzkostné očekávání příštího dění nebo někdy i odmítavý postoj k těhotenství.
Jelikož hladina těhotenského hormonu ve čtvrtém měsíci klesá, nevolnost většinou polevuje.

Závažnější naproti tomu je "neztišitelné zvracení," kreré se může vyskytovat především mezi 6. a 16. týdnem. Postižené ženy nezávisle na pozřené stravě musí pětkrát až desetkrát za den zvracet.
Celkový zdravotní stav se samozřejmě rychle zhoršuje - zvracením ztrácejí totiž mnoho vody a minerálních látek, hubnou a jejich tělesná teplota stoupá, takže dokonce může být nutné nemocniční ošetření či hospitalizace se sledováním těhotné ženy.

 

Strategie léčby

1. Vyrovnávání hospodaření těla s živinami a minerálním i látkami:

Dokud žena neztrácí na váze a ještě má chuť k jídlu, může se ošetřovat sama. Při častějším zvracení je bezpodmínečně nutno dbát na dostatečný přívod tekutin. Doporučují se zejména bylinné čaje, voda a ředěné ovocné a zeleninové šťávy.
Je vhodné jíst jen malé porce jídla a rozložit je na celý den. Málo zatěžujícím i potravinami jsou například ječmen, kukuřice, mladý zelený hrášek, brambory, rýže, rajčata a pšeničné klíčky.
Po každém jídle by se měl pít neslazený bylinkový čaj — tím se šetří žaludek a organismus není dodatečně zatěžován. Bilanci minerálních látek lze vyvažovat stravou nebo doplňky potravy.
Zdroji rostlinných minerálních látek jsou mimo jiné žito, oves, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice, sušené ovoce, brambory a zelená listová zelenina.

2. Mírnění nucení na zvracení a posilování žaludku a střev:

Existují léčivé rostliny, které přímo mírní nucení na zvracení, jiné zase působí na žaludek a střeva.

3. Aromaterapie:

Silice se přes pokožku, sliznice a nos dostávají do mozku a tam mohou působit přímo na psychiku a nervy a tlumit nucení na zvracení (vizte dále).

4. Povzbuzování činnosti jater:

Jelikož zvýšený hormonální metabolismus zpracovávají játra, je účelné podporovat je teplými obklady (vizte dále).

 

Byliny na těhotenskou nevolnost a zvracení

  • Při zvracení je vhodné užití heřmánkového květu s jeho flavonoidy a silicemi a dále s množstvím chamazulenu a alfa-bisabololu.
  • List máty peprné odstraňuje křeče a mírní nucení na zvracení. Hlavními účinnými látkam i jsou silice této byliny.
  • Jako léčivé rostliny na podporu trávení se osvědčily fenykl a anýz s jejich mírnými účinným i látkam i (silicemi).
  • Jelikož ke spouštěčům nevolnosti patří psychické faktory, doporučuje se rovněž užívání uklidňujícího listu meduňky (čerstvý nebo čaj).
  • Oblíbenými vůněmi v aromaterapii vyjasňujícím i náladu, které mají osvěžující účinky proti duševní a tělesné malátnosti, jsou citrusové vůně silice z květů citroníku hořkého čili bigarádie a bergamotu (neroli), pomerančovníku, citroníku a grepu. 

Poznámka: o všech bylinách, o kterých je v tomto článku pojednáváno najdete informace na tomto webu (www.BylinkyProVsechny.cz) - použijte "VYHLEDÁVÁNÍ".www.BylinkyProVsechny.cz) - použijte "VYHLEDÁVÁNÍ".

 

Aplikace, které se v praxi osvědčily

Doporučují se především nápoje: ráno po probuzení ještě v posteli by měl člověk vypít šálek horkého mléka. Ženy, které nemají rády mléko, zkoušejí bylinkové čaje.
Dobrým prostředkem proti dráždění ke zvracení je oddenek zázvoru ( = klasický zázvor, oddenek je kořenová část rostliny); do poručuje se užívat jej jen v malých množstvích čerstvý a nadroboučko nakrájený.

 

Aromaterapie

Silice léčivých rostlin je třeba v aromaterapii užívat velmi uvážlivě. Silice z šalvěje, myrhy, yzopu a majoránky by se pro vysoký obsah ketonů během všech devíti měsíců těhotenství neměly užívat!
Kromě toho je třeba v prvních čtyřech měsících se vyvarovat peprnomátové, fenyklové, růžové, rozmarýnové a kadidlovníkové silice.

Květ citroníku hořkého (neroli)

Kromě citroníku hořkého se osvědčily grapefruitová, citrónová a pomerančová silice.

Příprava: Podle vlastního vkusu smísíme v lahvičce 15 až 25 kapek silice s 10 ml jojobového oleje nebo dáme 2 až 4 kapky společně s destilovanou vodou do aromalampy.

 

Čaje na nevolnost u těhotných žen

Bylinná směs s anýzem a fenyklem

Tato směs posiluje žaludeční nervy, odstraňuje křeče a uklidňuje.

Složení: 25 g plodu anýzu, 25 g plodu fenyklu, 25 g heřmánkového květu, 25 g listu máty peprné.

Příprava čaje: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi rozdrtíme v hmoždíři, přelijeme 1 šálkem horké vody, necháme přikryté 10 až 15 m inut vyluhovat a scedíme. Denně pijeme
až 5 šálků.

Bylinná směs bez anýzu a fenyklu

Pro ženy, které nemají rády ani anýz, ani fenykl, se nabízí jiná čajová směs, která rovněž posiluje žaludeční nervy, odstraňuje křeče a uklidňuje.

Složení: 35 g heřmánkového květu, 30 g meduňkového listu, 30 g listu máty peprné a 5 g oddenku zázvoru.

Příprava čaje: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi rozdrtíme v hmoždíři, přelijeme 1 šálkem horké vody, necháme přikryté 10 až 15 m inut vyluhovat a scedíme. Denně pijeme
až 5 šálků.

Poznámka: o všech bylinách, o kterých je v tomto článku pojednáváno najdete informace na tomto webu (www.BylinkyProVsechny.cz) - použijte "VYHLEDÁVÁNÍ".

 

Obklady

Jaterní obklad

Aplikace: Lněné plátno ponoříme do horké vody, vyždímáme, přiložíme na játra (jsou na dolním konci hrudního koše vpravo směrem ke středu).
Zakryjeme bavlněnou látkou a na tu položíme ještě termofor.
20 minut odpočíváme; nejlepší dobou pro aplikace je pozdní večer.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

střev   končetina   užití   premenstruační   horečka   Materia medica   epilepsie   rostlina   vlas   hemoroid   Moučka   kornatění   nálev   řídnutí kostí   ateroskleróza   krvácení   štítná   nať   rýma   koupel   tlak   výroba   recept   ledvin   fermentace   zdraví   slinivka   teplé   sušení   nemoc   Treben   čaj   nohy   sběr   strom   Zentrich   játra   hlas   dásně   antibiotik   vitamin   pálení   zápal   choroba   chřipka   noha   vývar   pupen   katar   kolika   Janča   žlučník   Mattioli   Paracelsus   houba   jaterní   fytoterapie   vřed   ovoce   hemeroid   mateřské   děti   použití   migrén   zácpa   sliznice   kůra   slezina   menstruační   artróza   stonek   kořen   olej   revma   víno   minut   kameny   sirup   kloub   zánět   účinek   hlavy   bylinná směs   angína   chřipka   Galenos   zrak   sval   postup   bylinka   vliv   srdce   Podhorná   odvar   písek   chladné   květ   kapsaicin   prášek   zelenina   studené   abytyše Hildegarda   kontraindikace   brnění   pěstování   nežádoucí   horké   stonek   osteoporóza   metabolismus   močopudný   kojenec   žaludek   Váňa   akné   Zentrich   Avicena   zelina   obsažené   babské rady   neht   návod   tinktura   viry   mensturace   plísně   bylina   komplikace   opar   krk   zlomenin   využití   nachlazení   keř   astma   zalijeme   průjem   játra   šlacha   plíseň   stvol   vitamín   kůže   obsahuje   arteriskleróza   bolest   slezina   účinky   zpracování   indikace   Janča   mrtvice   inhalace   pijeme   alergie   list   trávicí   ruka   roztroušená   kontraindikace   dna   kvasinky  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online